Sel laupäeval avatakse Eesti esimene holokaustiteemaline kunstinäitus
Lugemisaeg 1 minLaupäeval, 7. veebruaril avatakse Tartu Kunstimuuseumis näitus „Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest”, millega meenutatakse 70 aasta möödumist koonduslaagrite vabastamisest ja Teise maailmasõja lõpust. Esimene holokaustiteemaline näitus Eesti kunstiinstitutsioonis toob vaatajani valiku väljapaistvaid rahvusvahelise kaasaegse kunsti teoseid.
Kuraator Rael Artel hoiatab, et näitusel eksponeeritud teosed võivad mõjuda häirivalt, kuna lisaks keerulisele ja valusale teemapüstitusele on näitusel väljas ka mitmeid skandaalseid ja vastuolulisi teoseid, näiteks Artur Zmijewski video „Kullimäng” (1999), mille näitamine on Saksamaal keelatud.
Eksponeeritud teoseid ühendavateks märksõnadeks on mäletamine ja trauma. Traagilises sündmuses hukkunute meenutamine, ajaloo vaatlemine läbi huumoriprisma, ebaõigluse kompenseerimine, ajaloo kaubastamine ja turustamine, läbielatu taaselustamine – need on vaid mõningad strateegiad, mida kunstnikud on kasutanud, et käsitleda lähimineviku valusaid ja ebameeldivaid teemasid.
„Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” jätkab Tartu Kunstimuuseumis välja kujunenud traditsiooni eksponeerida ja arutleda naaberriikide kaasaegse kunsti ja selle kultuurilise konteksti üle.
Näitusega kaasneb teoseid, kunstnikke ja näituse üldideed tutvustav trükis, eesti ja inglise keeles. Selle on koostanud Rael Artel, kujundanud Mikk Heinsoo.
Tartu Kunstimuuseumi näitustekavaga tutvu siin.