Kunst
Arvustus: Lõplik inimene lõpmatute andmete ikkes
Ryoji Ikeda näitusel Eesti Rahva Muuseumis tuleb iseäranis teravalt ilmsiks inimese surelikkus ja elu üürike kestus, mis tühise ja kaduvväikese tilgakesena upub aja lõpmatusse voogu.
Kunstispurt: Igavesti tehnik
Johannes Säre jätkab pärast aastatepikkust pausi näitusetegevusega ja näitab ennast uuest küljest.
Fotoessee: Kalmukroonika ehk Sõbrannadega surnuaias
leidsin hiljuti vihiku, kuhu olin kaheksa-aastaselt kirjutanud: „ma mõtlen tihti… rikkusest, surmast ja jäätisest.” praeguseks pole eriti midagi muutunud. tänu oma ettevõtjatest vanematele on mul olnud juba noorest east saati võimalik lüüa kaasa mitmes pereäris. läbi aastate on kõik tööotsad viinud mind ikka ja jälle surnuaeda.
Kunstispurt: Nõnda need floora ja fauna vestlevad
Grönholmi ja Kaselaane staatiline dialoog tõmbab vaataja kõhedusse.
Stuudios: Dokumentaalsusest väljunud Terje ja Jüri Ojaver
„Stuudios” on Müürilehe rubriik, mis vaatleb ühe päeva vältel loomeinimeste tööd, paotades ust nende harjumuspärasesse töökeskkonda, milline see ka poleks ja kus see ka ei asuks. Seekord tutvusime kunstnikepaari Terje ja Jüri Ojaveriga nende Laulasmaa ateljees.
Arvustus: Pildilt kadunute maailmad
Näitus „Varjatud maailmade avardumine. Ida-Euroopa autsaiderkunst” Viljandis Kondase keskuses, Tartu Ülikooli muuseumis ja Valga Muuseumis (1. juuni – 29. september).
Kunst kellele – kunstnikule, kunstiväljale, kohalikule või loodusele? Reportaaž projekti „Kunstnikud kogudes” näitustest
„Kunstnikud kogudes” on toonud taas kokku Eesti märkimisväärsed nüüdiskunstnikud ja väikekohad. Tulemuseks on neli näitust Lõuna-Eestis, mida kriitik-matkaja Kerly Ritval oma retkel kriitilise pilguga hindamas käis.
Sädelust, bravuuri ja rohkem ruumi. Intervjuu lavastuse „Siinpool sood” drag-kunstnikega
Mis toimub Eesti drag’i-maastikul? Vintage diiva Delfi Oraakel, konservatiivide peletaja Helmehirmutis, Baltic Drag King 2023 tiitliga pärjatud dändist Dykeonaut ja piimaautost välja karanud Temake räägivad.
Tehismõistus moeväljal – kas tasakaal inim- ja tehisaru vahel on võimalik?
Uue tehnoloogia tulekuga kunstis on kaasnenud ajalooliselt alati vastuolusid. Nii mõjutab ka tehisintellekt tänapäeva moekunsti, võimaldades luua innovaatilisi disaine kiiremini kui kunagi varem. Kas selline tehnoloogiline areng rikastab või ohustab traditsioonilist loovust?
„Kolmekesi alasti ja aus olla on kergem”. Intervjuu Mirjam Variku, Sarah Nõmme ja Siim Preimaniga
Kolm noort kunstnikku otsustasid, et võtavad end alasti ja kaevavad oma kunstiõpingute magistritöös lahti väga isiklikud kohad. Millest räägivad vägivallast võrsunud teosed ja kunstipraktikad?
Stuudios: Kunstivandaal Alexei Gordin
„Stuudios” on Müürilehe rubriik, mis vaatleb ühe päeva vältel loomeinimeste tööd, paotades ust nende harjumuspärasesse töökeskkonda, milline see ka poleks ja kus see ka ei asuks. Seekord kolasime kunstnik Alexei Gordiniga mööda mahajäetud maju.
Metsik rännak tehnoloogilise kunsti juurde. Reportaaž vabaõhunäituselt „Metsikud bitid”
„Metsikud bitid” on tehnoloogilise kunsti näitus, kus on eksponeeritud 15 läbi Lõuna-Eesti looduse kulgevat teost. Näitus on sündinud Maajaama tehnoloogilise kunstitalu residentuuridest ja esindatud on nii eesti kui ka väliskunstnike eriilmelised teosed, mis käsitlevad meie suhet looduse ja tehnoloogiaga.