15. Augusti TantsuFestival toob Tallinna maailmataseme nimed ja kohalikud uuslavastused
Lugemisaeg 2 minTänavu 15. korda toimuv rahvusvaheline etenduskunstifestival Augusti TantsuFestival avalikustas kava ja alustas piletimüügiga täna, 10. juunil. Kunstnikele keskendunud festival toob Tallinna nii maailmataseme nimed kui kohalike autorite uuslavastused.
„Augusti TantsuFestival on Tallinna vanima rahvusvahelise etenduskunstide festivalina 1996. aastal alustanud ettevõtmine, mis on arenenud koos ajavaimuga ning valdkonniti hägustunud koos erinevate kunstiliikide piiride hägustumisega. Eelkõige on see festival kunstnikest, nende mõtetest ning tegudest. See on festival, kus võetakse riske ja esitatakse küsimusi. Küsimusi ühiskonnast, demokraatiast, kunstist, tulevikust, armastusest, identiteedist, inimese ja ühiskonna valikutest – ühesõnaga paljuski sellest, millest moodustub tähendus sõnapaarile „tänapäevane
elu””, tutvustab festivali selle kunstiline juht Priit Raud.
Eestit külastab esmakordselt hetke üks kuulsamaid elusolevaid koreograafe Anne Teresa De Keersmaeker, etendamisele tuleb üks kaasaja tantsuteatri klassikasse kuuluv töö – 1982. aastal Steve Reichi muusikale loodud duett „Fase, Four Movements to the Music of Steve Reich”. Kaasaegse teatri sõpru üllatab praeguse Prantsusmaa ja miks mitte kogu Euroopa säravaim tegija Philippe Quesne oma trupiga. Tsirkuse ja teatrikunsti piire kompiva füüsilise ja lummava lavastusega on külla kutsutud Itaalia koreograaf Alessandro Sciarroni. Heli, valguskunsti ja liikumise sfääre uurib Rootsi-Hollandi koreograaf Jefta van Dinther.
Augusti TantsuFestivali iseloomustavad ka kohalikud verivärsked esietendused, mille puhul märksõnaks autori visiooni usaldamine. Tänavust festivali alustab koreograaf Mihkel Ernitsa uuslavastus millimeter performance group’iga, mille keskmes on mehed. Tallinna lähedasel rannal tuleb esietendamisele Kadri Noormetsa ja Diego Agulló uuslavastus. Kinos Sõprus esilinastub uusim Eesti tantsufilm Madis Ligemalt, mis ühendab koreograafia, arhitektuuri ja kodanikualgatuse.
Näha saab erineva käekirjaga etenduskunstide piire kompivaid töid nii kohalikelt kui välismaistelt autoritelt. Festival lõppeb erakordse lavastusega Belgia koreograafilt Lisbet Gruwezilt. „It’s going to get worse and worse and worse, my friend” on täpne, külm ja hullutav.
Programmist leiab esinejaid Eestist, Belgiast, Itaaliast, Hollandist, Prantsusmaalt, Hispaaniast ja Rootsist. Festivali eesmärk on keskenduda just osalevatele kunstnikele ning pakkuda vaatajatele elamusi, mida ehk pole oodata osanudki.
Festivali programmiga tutvu lähemalt siin.