Müürilehe kultuurikalender suvel
Lugemisaeg 5 minÜldiselt soovitame suvel muidugi esmajoones ujuda, jäätist süüa, muru kasvamist jälgida, kodumaad avastada jne, aga kui tung kultuuri järele on väga suur, siis siit leiab ikkagi ka mõningaid asjakohaseid vihjeid!
Esiteks stardib täna, 4. juulil Tartus tänavakunstifestival Stencibility, kus avastamisrõõmu on küllaga, sh õues, kuid peasündmuseks on sedakorda Kadri Linnu ja Sirla kureeritud näitus „Peitus: Pärmikas” endises pärmivabrikus (Pikk 58). Peamine on see, et siin saab mängida teostega peitust! Läbi kolme korruse kulgeva näituse teosed on inspireeritud hoone ajaloost. Osalevad tänavakunstnikud Sepe (PL), Zahars Ze (LV), Jay Pop (PL), DUPLO3 (EE), Pintsel (EE) jt. Väljapanek jääb avatuks kuni 4. augustini.
Nagu viimastel aastatel ikka, avaneb tänavugi suvel Saaremaal Triigi sadamas Triigi Filharmoonia nimeline kontserdiasutus (rääkimata muidugi ka kohvikust Agar-Agar sealsamas), kusjuures juba täna, 4. juulil kell 18 saab osa avakontserdist (Mingo Rajandi!). 12. juulil kell 22 astub juba üles elektroonilise indie-souli duo HUNT ehk Hannaliisa Uusma (vokaal) ja Brigitta Davidjants (elektroonika, kanoon) ning 18. juulil kell 18 on kavas Eesti Jazzliidu eriprogramm, kui toimub muu hulgas Raimond Mägi uudisteose „Purpurpunase liblika lend” maailma esiettekanne, esitab See Pole See Trio. Aga see pole muidugi veel kõik!
Kuna suvi on parasvöötmes üürike, rõõmustab Kino Sõprus tänavu juulis ja augustis eriti neid pealinna kinosõpru, kes eelistaksid veeta aega õues! Telliskivi Kvartali uuel Literaadi-esisel pargialal ootab meid Telliskivi välikino mitmekesine filmiprogramm, suve jooksul näidatakse nii nüüdisaegset filmiklassikat kui ka mitmeid värskeid filmihitte. Seansid algavad juulis kell 23 ja augustis 22, kohti on välikinos üle saja.
Kuni 25. augustini võtab kaks Tartu ajaloolist naaberhoonet – Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi maja – kohaspetsiifiliselt üle rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus „Metsavaimud masinas”, mille eestvedajateks on Henri Hütt, Evelyn Raudsepp, Taive Särg ja Ave Goršič. Väljapanek aitab taaselustada rahvatarkusi ja muuta tajutavaks looduse hingestatuse, osaleb ligi 20 Põhja- ja Baltimaade kunstnikku.
Pärast pikemat pausi tõuseb LGBTQ+ peosari BÄM! n-ö tuhast, et tähistada 20. juuli õhtutundidel House 10-s (Rataskaevu 12, Tallinn) koos meiega oma 8. sünnipäeva! Pidustused hõlmavad Charity Kase’i (UK) kindlapeale suurejoonelist drag show’d, kuid mõistagi astuvad lavale ka kohalikud dräägitalendid, lubage esitleda: Nasty Nikita, Temake, Helmehirmutis ja Delfi Oraakel. Pärast liigutakse edasi järelpeole HUNGRisse.
Kord kuus toimuv rändav kirjandusõhtute sari Viimane Neljapäev aka K6vn toimub 25. juulil kell 20 pärast mitmeid haake taas Glehni lossi juures Palmimajas. Sissepääs on tasuta, lava on vaba, esinejad reastatakse kohapeal. Pole vahet, kas kirjutad lühilugusid või luuletusi, tahad mängida kitarri või muud pilli, laulda või tantsida – K6vni lavale on oodatud nii kogenud kui ka kogemusteta esinejad. Õhtujuhtideks luuletajad Jaan Keskel ja Sirly-Ann Meriküll.
Kui juba suve teise poole suunas kiigata, siis kirjandusfestival Eesti Kirjanik 2024, seekordse alapealkirjaga „Eestlane igas sadamas”, toimub 10. augustil Rupsi külas Liivi Muuseumis. Fookus on ajendatud viimasel ajal ilmunud proosateostest, kus eestlasest või Eestist pärit tegelane toimetab kaugetes maailma paikades. Näiteks tulevad jutuks Piret Jaaksi „Taeva tütred”, Rein Raua „Katkurong” ja Meelis Friedenthali „Punkti ümber”. Koos Epp Petronega heidetakse pilk ka „Minu…” sarja fenomeni telgitagustesse. (Maailma)muusikaga kostitab DJ ja luuletaja Martin Daysleeper Oja. Sissepääs muuseumi piletiga.
2024. aasta ainus Pride Eestis toimub mõistagi Tartus, kus Tartu 2024 on LGBT+ kogukonnaga seljad kokku pannud, et tähistada Tartu 2024 Pride’iga viimaste aastate edusamme, sündmusi jagub 12.–18. augustil terve nädala peale, peamine ehk rongkäik ise toimub aga laupäeval, 17. augustil algusega kell 13 Hurda pargist, sellele järgneb kell 15 Raekoja platsil kontsert (Vikerlased, Kaisa Ling Thing, su/mi, Andreas, Dykeonaut jt), kuid ka ülejäänud nädalasse mahub ohtrasti muusikat, kunsti, filme, vestlusringe, jalutuskäike ja töötubasid.
Lühietenduste festival Tallinn Fringe Festival toob 18. augustist 18. septembrini Tallinnasse mitusada etendust, mida esitavad kohalikud ja rahvusvaheliselt tuntud artistid. Kuu aja jooksul täidab Fringe pealinna kultuuriklubid ja toimumislavad etendustega alates burleskist, tsirkusest ja stand-up’ist kuni muusika, tantsu, teatri ja nende žanrite kõikvõimalike segudeni. Teiste hulgas astuvad üles Kaytlin Bailey ja Matt Davis, kes tulevad Eestisse otse Edinburgh Festival Fringe’ilt.
Kui on aga huvi muusikafestivale väisata ja õigeid pole veel välja valitud, siis peab ütlema, et neid on muidugi Eestimaa suves maa ja ilm, ei teagi, kust alustada või mida soovitada (peamiselt paneme südamele vaadata enda sisse, küll seal leiduvad vastused!). Näiteks Rändfestival Võnge seab oma lavad, bändid, DJd ja kõik muu hea üles 12.–13. juuliks Tallinnasse Eesti Vabaõhumuuseumi, vana hea Saund ootab rahvast 25.–27. juulini Hiiumaale Suuresadamasse, „Veits diibima elektroonilise muusika festival” KÕU kutsub 9.–11. augustini Võrumaale Vana-Roosale, eksperimentaalse elektroonilise muusika linnafestival Dark Side of the Moon 16.–18. augustil HALLi. Jne jne jne. Variant muidugi on jätta seekord üldse festivalidele minemata, eks te ise teate!