Müürilehe kultuurikalender septembris
Lugemisaeg 5 minSuvi nagu veel kestaks, kuid vaikselt tuleb vist ikka hakata häälestuma ka järgmistele aastaaegadele, september toob õnneks just vaheldusrikkuselt pööripäeva ümbrusesse sobi(tu)vaid kultuurisündmusi.
Kas sõpradeks saadakse või hakatakse? Kas sa mäletad, kui me esimest korda kohtusime? Kui see hetk mulle meelde ei jää, kas see oli siis mõttetu? Mis on olulisem, kas see, mida teha, miks teha või kuidas teha? Kas üks inimene kolmest on alati välja jäetud? Kui on nii hea olla hea, siis miks üldse olla halb? Võib juhtuda, et neile küsimustele ja mitmetele teistele leiab vastused alates 10. septembrist Nele Tiidelepa, Henri Särekanno ja Siim Preimani lavastusest „tsau mis teed” elektron.arti kunstisaalis aadressil Kopli 27.
Tartu Illustratsioonifestival toob 14. septembril Aparaaditehase eri paigusse kokku kureeritud valiku üle Eesti tegutsevate illustraatorite, kunstnike ja graafiliste disainerite loomingut. Ürituse päeval toimub turg, kus külastajad saavad soetada disainerite töid, illustratsioone või graafilise disainiga printe, tekstiile või muud tarbekaupa. Samuti toimub töötube, peetakse ettekandeid ja vestlusi.
Ühel kenal päeval reisivad Eesti ja Läti piiril asuvasse motelli kaks väga erinevat inimest – Andrew New Yorgist ja German Venemaalt. Andrew on noor kosmopoliit, ilma juurte ja rahvuseta müügimees läänest, German aga endisest balletiartistist pensionär idast. Mis saab edasi? Seda võib näha juba alates 14. septembrist Ugala Teatris, kui esietendub Andres Noormetsa lavastatud ja Valmiera Draamateatriga koostöös valminud „Cosmopolitan”.
Kirjandustänava festivalil tullakse selgi aastal (14. septembril Kadriorus Koidula tänaval – kuhu saab nüüd taas, muide, kenasti trammiga!) kokku loodetavasti vananaistesuve päikesekiiri püüdma. Esitletakse arvukalt värskeid teoseid, peetakse maha harivaid vestlusi, müüakse ja ostetakse soodsalt raamatuid, musitseeritakse, luuletatakse, jalutatakse, salvestatakse saateid, einestatakse ja muidugi kohtutakse autoritega.
Tartu Uues Teatris näidatakse septembri keskel kaht prantsuse-norra etenduskunstniku Corentin JPM Leveni audiovisuaalset kväärilavastust. Teoses „+–” (18. ja 19. septembril) jagab autor isiklikku lugu HIVi põdemisest ning selle mõjust, lavastus „Halva ende linnud” (20. ja 21. septembril) uurib aga enda (kvääri)identiteedi kujundamise kohta olukorras, kus seda mõjutavad tugevalt nii meditsiinivaldkond kui ka popkultuur. Mõlema lavastuse kunstnik on Ann Mirjam Vaikla, etendajaks autor ise.
Sügisese pööripäeva pikal nädalavahetusel 19.–22. septembril toimub Eesti Rahva Muuseumis esimest korda rahvusvaheline festival unda, mis opereerib klubikultuuri, muusika, tantsu ja antropoloogia vastastikmõjulistes pingeväljades. unda teljeks on peod, live-etteasted ja inspireerivad jutuajamised, klubikultuuri pühitsetakse selle eri vormides ja seda vaadeldakse viljaka pinnasena, kust sünnivad värsked kontseptsioonid, ideed ja koostööd, mis kujundavad ka ühiskonda meie ümber. Festivali vestlusprogrammis astuvad üles Irvine Welsh, Jim Ashilevi, Emma Warren, Dimitri Hegemann jpt. Artistidest on teiste seas laval ISAbella, Rezzett, Blake Baxter, Röövel Ööbik, object blue, ERSO ja DJ Marcelle.
21. septembri õhtul selgub Tartus lokaalis Vilde ja Vine Eesti luuleprõmmu 2024. aasta meister, kes saadetakse me kodumaad esindama Euroopa luuleprõmmule Slovakkiasse. Lavaluule traditsioonide kohaselt mängib publiku arvamus võitja selgumisel arvestatavat rolli! Laval seitse finalisti Tallinnast, Tartust ja Pärnust, kõige krooniks esineb Xabiso Vili – Lõuna-Aafrika Vabariigist pärit multitalendist luuletaja, kes tuli 2022. aastal maailma prõmmumeistriks.
Septembri lõpp on Matsalu rahvuspargis üks kauneimaid aegu – rannajoonel kogunevad tuhanded rändlinnud, Kasari jõe udustel luhtadel luusivad põdrad, õhtuid täidab sookurgede laul ning Matsalu Loodusfilmide Festival tuleb taas. Nõnda tasukski enne talve (vms?), nii vahemikus 25. septembrist 6. oktoobrini, suunduda Matsallu ning võtta aega looduse enda ja loodusfilmide nautimiseks!
Esimene Sõltumatu Tantsu Festival toimub 26. septembrist 5. oktoobrini Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus ja Sõltumatu Tantsu Laval. Festival keskendub aktuaalsetele ühiskondlikele teemadele, nagu läbipõlemine, keha iluideaalid ja vananemine, tehnoloogia ja tantsukunstniku ühisloome. Kümne päeva jooksul etendub üle 20 lavastuse, nende seas ukraina tantsukunstnike ja Islandi Kunstiülikooli tantsutudengite tööd.
Leedu ja Eesti tekstiilikunstnikud on pead ja seljad kokku pannud, et avada meile Tartus Pallase galeriis mitmesugustel viisidel mitteinimeste osalust meie (inim)maailmas. Kuraatorid Aet Ollisaar, Reet Pulk-Piatkowska ja Monika Žaltauskaitė Grašienė Žaltė kutsusid näitusele osalema eri põlvkondade kunstnikud, kelle loomingus on olulisel kohal keskkonnaga seotud teemad. Grupinäitus „VIENAS IŠ MŪSŲ / ÜKS MEIST / ONE OF US” on avatud kuni 21. septembrini.
Tartus toimuv vinüülimaailma ja muusikahuviliste kogunemine Psühhodisko konverents toimub tänavu 28.–29. septembril 10. korda. Alapealkirja „Kodus ja võõrsil” all keskendutakse seekord Ulgu-Eesti muusikale, üritus on pühendatud 80 aasta möödumisele 1944. aasta suurest põgenemisest. Laupäeval saab kuulata ettekandeid (Vaiko Eplik, Ahto Külvet, Maarja Merivoo-Parro) Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonnas, õhtul toimub väga hea pidu Kirjanduse Maja kahel korrusel, pühapäeval avaneb ülikooli raamatukogu fuajees rahvusvaheline plaadilaat!
Väsimus on teatavasti elus olemisele omane. Sellel puuduvad kindlad piirjooned, selle kombitsad näivad olevat kõikjal. Ometi võiks väsimusele järgneda teatav värskus, puhanud olek ja kergendus. Mida teha, kui pärast kosutavat(?) und ärgatakse väsinuna, väsinumana veel kui enne magama heitmist? Aga mis saab siis, kui rammestus ei vaibu? Loora Kaubi isikunäitus „Kuigi tihti tajub ta mingit eredamat valgust” Draakoni galeriis (avatud kuni 28.09.) küsib just selliseid küsimusi.