Tõukejõud: Krislin Ots
Lugemisaeg 3 min„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord räägib Krislin Ots, miks kutsusid tema, Micaela Saraceno ja Sten Palling ellu klubikultuurile keskenduva podcast’i „Culture Unseen”.
Mida kujutab endast „Culture Unseen” ja kust see idee tekkis?
„Culture Unseen” avab ukse klubikultuuri ja ööelu telgitagustesse, keskendudes alternatiivsele klubimuusikale, underground-kohtadele ja inimestele, kes seda kultuuri loovad ja arendavad. Räägime skenes toimuvast, edulugudest ja lüüasaamistest ning uurime ööelu poliitilisi ja sotsiaalseid tahke. Idee tekkis soovist jäädvustada klubikultuuri, milles on viimasel ajal märgata suuri muutusi. Nii tundsimegi Steni ja Micaelaga vajadust seda podcast’i vormis arhiveerida, et need lood ja kogemused kaduma ei läheks.
Milline on su enda side klubikultuuriga?
Klubikultuuris kohtuvad minu jaoks kaks olulist väärtust: loovus ja vabadus. See on kui mikrouniversum, kus muusika, inimesed ja ruum loovad ajutise utoopia, kus kõik tundub võimalik. Iga üritus toob kokku erilise kogukonna, millel on oma isikupära. Need koosnevad väga erineva taustaga inimestest, kuid kõiki ühendab armastus muusika vastu. Klubikultuur ei ole pelgalt pidu – see on sotsiaalsete muutuste katalüsaator, mis peegeldab ja kujundab ühiskonna väärtusi. See on võimalus muuta maailma, alustades väikestest, kuid olulistest sammudest.
Kes on need inimesed, kellega te oma podcast’is vestlete, ja mis teemasid soovite tulevikus puudutada?
Vestleme inimestega, kes on klubikultuuri ja ööelu hing ja süda – kunstnikud, muusikud, korraldajad, aktivistid jt, kes on kujundanud seda maastikku ja panustanud, et luua midagi, mis ühendab ja inspireerib. Eesmärk on jäädvustada hetki klubikultuuris ja avada selle kultuuri tähendust nii üksikisikute elule kui ka laiemalt ühiskonnas. Meie skenes on palju põnevaid inimesi, kelle kogemused ja lood on väga unikaalsed. Nende jagamine võimaldab mõista sügavamalt, miks klubikultuur on midagi enamat kui pelgalt pidu.
Külastasite hiljuti Berliinis Kraftwerki kultuurikompleksi, mille on loonud Dimitri Hegemann. Hegemann on tuntud oma klubiaktivismi poolest. Kas saite temalt ka mingeid nõuandeid?
Dimitri rõhutas, et praeguste muutuste valguses on riiklikud maksuleevendused piletitele ülimalt olulised, et klubikultuur püsiks elujõuline. Samuti on tähtis kasutada klubi ruume mitmeotstarbeliselt ja luua nii lisaväärtust. Lisaks soovitas ta leida midagi uudset ja kõnekat, mis köidaks välismeedia tähelepanu ja pälviks rahvusvahelist huvi. See võib olla koostöö mõne maailmakuulsa kunstnikuga või midagi muud silmapaistvat, nagu ERMi ja HALLi püsiv ühendamine – idee, mis tal sündis unda festivalil käies, kui HALL ERMi ruumides massiivse ürituse korraldas.
Milline võiks olla „Culture Unseeni” laiem mõju klubikultuurile? On teil plaanis ka mingeid muid tegevusi?
„Culture Unseeni” laiem mõju võiks olla teadlikkuse tõstmine klubikultuuri haprusest ja selle olulisusest ühiskonnas. Lisaks soovime avada klubikultuuri kultuurilist konteksti ning tuua inimesed tagasi tantsupõrandale. Tulevikus plaanime korraldada üritusi ja laiendada tegevust podcast’ist kaugemale, kuid täpset suunda näitab aeg.