Plaadiarvustus: Optimo – Dark Was the Night (Mule Musiq, 2014)
Lugemisaeg 2 minGlasgow duo Optimo koostatud kogumik avab kuulajale elektroonilise muusika tumedama poole ning nagu kauamängiva nimigi ütleb, lähtub albumi kontseptsioon süngematest meeleoludest. Optimo proovib edasi anda külma talveõhtu olemist, laskumata sealjuures klišeedesse. 21 loost koosnev plaat on väga eripalgeline, kuid ometi on suudetud luua sidus miks, mis sobib hästi pimedasse ja kargesse ööatmosfääri.
Optimo on kuulus oma muusikaliselt mitmekesiste settide poolest ning sageli töötavad need üllatavalt hästi. Erandiks ei ole ka käesolev salvestis – kogumik mängib osavalt erinevatest kümnenditest pärit tekno, house’i ja ka eksperimentaalsemate helidega.
Kauamängiva esimene pool on vürtsitatud tantsulisema ja mustemates toonides muusikaga ning vanameister Terrence Dixon ja uustulnuk Jared Wilson Detroidist juhatavad selle reisi hämaramatele helimaastikele edukalt sisse. Esimeseks kulminatsiooniks kogumikul pean tuntust koguva Berliinist pärit tumedama tekno viljelejat Recondite’i, kelle loo „Cleric” (2013) on DJd siin-seal tantsupõrandatel juba klassikuks mänginud. Sama poolust esindavad ka Inigo Kennedy ja Silent Servant, kellest viimane kompab piire postpungi ja tekno vahel. Esindatud on ka Hieroglyphic Being, kes astus muide üles ka veebruarikuisel Mutant Discol.
Kogumiku teist poolt võib pidada märksa eksperimenteerivamaks. Siinkohal tooksin välja Heckeri loo „bsf°tyk 5”, mis on ehe näide klassikalisest müramuusikast ja millele järgneb omal alal tuntud helidega mängija Nurse with Wound. Legendaarse duo Carter Tutti (endise nimega Chris & Cosey) lugu „Coolicon” on minu jaoks aga antud plaadi teiseks kulminatsiooniks, mis oma võimsate metalsete helidega järgnevaid lugusid koguni varjutama kipub.
Üllatusmomente jagub aga pärast sedagi. Eriti just šoti 70ndate punkbändi The Freeze loo „Psychodalek Nightmares” näol, mis kogu ülejäänud helikompotist erineb, kuid veidral kombel kõrvu ei riiva ning kogumikule kena punkti paneb. Osavalt kokku pandud plaat loob erinevaid meeleolusid, jäädes truuks oma kontseptsioonile ning avardades iga muusikagurmaani silmaringi.