Hardcore punk ja samizdat-kultuur täna Kumus
Lugemisaeg 1 minTäna, kell kuus toimub Kumu kunstimuuseumis Hanno Soansi ettekanne USA muusikaringkondades legendaarsest Raymond Pettibonist, kelle joonistatud on nii punkbändi Black Flag varased plaadikaaned kui pilt Sonic Youthi kuulsaimal CD etiketil.
Pettibon andis noore kunstnikuna 1970ndatel Californias elades välja mustvalgeid fotokoopiaid oma joonistustest, mida tema vend Greg Ginn utiliseeris oma uut pungisuunda alustanud bändi Black Flag plaadikaantel. Pettiboni joonistatud on ka nüüd üle Läänemaailma legendaarne Black Flagi logo – neli musta ristkülikut teineteise kõrval nihkes justkui must lipp tuules lehvimas. Kuulu järgi on tegu kõige enim tätoveeritava kujundiga.
Pettibon kasutab oma teostes nii pilti kui teksti, luues mitmetasandilisi tähendustihnikuid Ameerika unelmast, tema eestlasest ema ja vanaonu Nõukogude Liidu ja Gulagi-kogemustest, Stalinist, hipikultuurist ja kirjanikuks olemisest. Soans teostab täna koos publikuga näitusel Pettiboni teoste lähilugemist, et neid tihnikuid lahti harutada.
Sündmus algab lühidokumentaali „The Art of Punk. Black Flag“ vaatamisega.
Sündmusest täpsemalt Kumu kodulehel.
Loeng on osa näituse “Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon. Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm. Tunne end nagu kodus” publikuprogrammist.