Suvefestivalide välimääraja
Lugemisaeg 13 minSuve lähenedes hakkab ikka ja jälle kummitama mõte, millise festivali alla matta oma aasta jooksul raske tööga teenitud raha. Eriti kui terve Euroopa kihab lemmikbändidest ja vägevatest toimumiskohtadest sügaval metsas, mõne pealinna hipsterlinnakus või festivalitandriks muudetud väikealevis. Ja nagu traditsiooniks saanud, on Müürileht need lähemad jälle kokku korjanud, et oleks lihtsam otsustada, mis suunas minna. Seekord võtsime appi ka varasematel aastatel kõnealuseid sündmusi väisanud või end sel korral üritustele sättivad teadjamehed-naised ning suvi võibki alata.
Sūpynės Millal: 25.–28. juunil Kus: Pakretuonės Švenčionių rajoonis Leedus Mis: Festival, kus levi on, jumalale tänatud, nigel, nii et unustada võib segavad faktorid välismaailmast ja sukelduda muusikaprogrammi, kus valitsevad eklektika ja eksperimentaalsus, kosmiline toores house, new wave ning tekno. Lineup’ist leiab Inga Copelandi, Vesseli, Svengalisghosti, Ben Klocki jpt.
Matthew Unicomb (muusikaajakirjanik/DJ): ,,Intelligentne ja äärmiselt hästi organiseeritud festival, millest õhkub sellegipoolest underground’i vaibi. Ürituse ellukutsujad on võtnud lähenemise, mis on Euroopas praegu väga mittetrendikas ehk ,,vähem on rohkem” – seda alustades flaieritest ning lõpetades festivalialaga. Kui sulle meeldib elektrooniline muusika, leiad sealt kindlasti midagi – house’i, teknot, bassimuusikat, new wave’i jne. Võrreldes 2013. aastaga on ürituse suurus peaaegu kahekordistunud ja on lihtne aru saada, miks. Enamik, kes seal ära käivad, lähevad järgmisel aastal jälle, mis on ilmselge märk millestki heast. Näha soovitan kindlasti reedest Ostgut Toni setti, kus mängivad Ben Klock, Function ja Ryan Elliott. Viimased kaks on praegu ühed kõige populaarsemad teknoartistid, kes sobivad Sūpynėsi-laadsele üritusele ideaalselt. Ilmselt saavad nad lahedast asukohast ja teadlikust publikust inspiratsiooni, nii et neid võib oodata oma parimas vormis. Ryan Elliott on lisaks ka killer DJ.”
Seto Folk Millal: 26.–28. juunil Kus: Värskas Mis: Muusika- ja matkafestival Seto Folk võtab sel aastal fookusesse soome-ugri rahvaste pärimusmuusika, toob esinema pUULUUpi, Silent Woo Goore’i, Ju-Ju ja paljud teised artistid ning veab muude tegevuste hulgas nahkhiirematkale.
Eeva Talsi (muusik, Curly Strings): ,,Seto Folk on minu jaoks uus ja põnev suvefestival, mida ma varem külastanud pole. Sel aastal esineme seal Curlydega ning otsustasime kogu festivalist osa saada. Lisaks heale muusikale kavatsen nautida loodust ja maitsvaid seto toite. Olen kuulnud, et paljud kontserdid toimuvad väikestes, intiimsetes ning erilise atmosfääriga paikades, nagu talumuuseumi arhailises rehetoas, muuseumi hoovis, lodjal jne. Peale selle, et programmis on rohkelt setode muusikat, on esinejaid ka väljastpoolt. Näiteks Soomest pärit meisterlik lõõtspillimängija Antti Paalanen ja jouhikko (hiiu kandle) virtuoos Pekko Käppi. Väga tahaks jõuda Ütsiotsõ ning Toomas ja Meel Valgu kontserdile. Tantsu tasub kindlasti lüüa Ülemakstud Rentslihärrade järgi! Usun, et üks vaatemängulisimaid ning elamusterohkeimaid hetki on seto kirmas (suvine külapidu), kus kuuleb traditsioonilist seto laulu- ja pillimängu.”
Juu Jääb Millal: 1.–5. juulil Kus: Nautse Mihkli talus, Muhu Katariina kirikus, Pädaste mõisas, Muhu veinitalus ja Veskimäe talus Mis: Džässifestivalide suvekuningas toob ka sel aastal Muhu saarele ning Saaremaale laia valiku maailma erinevaist paikadest pärit muusikuid, asetades kõrvuti nu jazz’i, elektro-tango, bossa, salsa ning maailmamuusika. Sel aastal kõlavad saarte looduse keskel Keisha White, Temu + Big Syd, Muhu Island jt.
Marili Randla (Noortebändi korraldaja): ,,Juu Jääb on moodsa džässisõbra suveöö unenägu. Minu soe tutvus festivaliga sai alguse 2005. aastal, kui astusin üles tollase nu jazz’i kollektiivi Cosmoskva ridades. Sellele järgnesid juba korduvad külastused lemmiksaarele, et ikka ja jälle Juu Jääbi eriliselt sumisevast atmosfäärist osa saada ning oma lemmikartistide muusika taktis kivimuulide vahel kadakatega ühes taktis õõtsuda. Eriliselt on meelde jäänud Jazzanova emotsionaalne live ja Ben Westbeechi südaöine tantsupidu. Tänavuse Juu Jääbi peaesineja ja päikeseloojangusse tantsitaja on jaapani DJ/produtsent/pianist Ryota Nozaki eklektiline ja särisev punt Jazztronik. Lisaks soovitaksin kindlasti minna kuulama täiesti värsket noorte muusikute kooslust Innersound, kes sobitub Juu Jääbi atmosfääri kahtlemata ideaalselt. Tähelepanuta ei saa jätta ka spontaanseid hilisöiseid jämmiseansse ja hommikuni kanduvaid tantsupidusid, mis lõppevad nagu ikka päikesetõusuga juujääblaste telkla kuldsetel põldudel.”
Hard Rock Laager Millal: 3.–4. juulil Kus: Vana-Vigalas Raplamaal Mis: Juba 14. aastat Vana-Vigalas toimuv raskema muusika festival on kohustuslik igale hevivennale. Kodumaistest nimedest on esindatud näiteks Metsatöll, Kosmikud, Herald, Beyond the Structure ja J.M.K.E. ning välismaistest Candlemass, Caliban, Anaal Nathrakh, Threshold ja Neglected Fields.
Holden Laamann (muusik, Pedigree): ,,Hard Rock Laagri 14 tegutsemisaastat, mis teevad sellest kõige pikema traditsiooniga Eestis toimuva rokifestivali, näitavad hästi kohaliku metal’i-publiku lojaalsust ning seda ühtsustunnet on hästi tunda ka kohapeal viibides. Olles seal ka ise mitmeid kordi esinenud, võin julgelt väita, et HRLi korraldus ning feeling on alati kvaliteetsed ning tasemel. HRLil on igal aastal esindatud mitmed metal-muusika maailmanimed, kellest tooks enda jaoks nähtutest/kuuldutest välja olulisimad, nagu Testament, Philip H. Anselmo and The Illegals, Napalm Death, Mayhem, Cathedral, Satyricon, Behemoth jpt.”
Schilling Millal: 4. juulil Kus: Kilingi-Nõmme suveaias Mis: Muru- ja indie-festivalide sünonüümiks kujunenud Schilling tõmbab igal aastal jälle oma hoolikalt valitud artistide ja sooja atmosfääriga Kilingi-Nõmme tagasi. Esinejatest võib lavalt leida Peaking Lightsi, Simian Ghosti, Siinai, Mumrunneri, Vaiko Epliku, Micucu jpt.
Aron Urb (fotograaf): ,,Tegemist on muusikalise rännakuga, mis algab keskpäevase suvepiknikuga ning kulgeb pimedusse, kus Kilingi-Nõmme laululavalt kiirgab rahva sekka nii helgeid tantsurütme kui külmavärinaid tekitavaid öögruuve. Festivali avatud olemust peegeldab ka külastajate läbilõige, mis esindab tervet elukaart. Lisaks audiovisuaalsele on garanteeritud ka põnevad gurmee-elamused, kui külastada peatänavaäärseid õllelokaale ja restorane või festivaliala välipuhveteid. Peamine soovitus: võtke festivali tervikuna ja pidage öise kulminatsioonini vastu.”
Lokomotiiv Millal: 10.–11. juulil Kus: Katlamajas Pärnus Mis: Pärnu kultuuriklubi Katlamaja loomekorstnad tossavad ka sel suvel võimsa jõuga ning suurema ettevõtmisena toimub seal tänavu esmakordselt Lokomotiiv, mille peaesinejate hulgast leiab sellised kõrgema klassi tantsumuusikahiiglased nagu Moodymann, Tensnake, B.Traits ja Kartell. Lisaks saab päeval veeta aega siiditrüki ning linoollõike töötubades ja harrastades veidi füüsilisemaid tegevusi, nagu tänavapinks, jalgpiljard jms.
Helina Reinjärv (tantsija, HAŠŠ): ,,Kindlasti oled tundnud südames kerget kripeldust, kui kõik sõbrad otsustavad midagi eriti ägedat ette võtta, aga sina mingil põhjusel ei saa või ei taha, kartes samas millestki eriti heast ilma jääda. Praegu on igatahes imeline võimalus varakult plaanid ära teha ning sättida graafikusse elamus, millest saab arvatavasti tuleva suve üks legendaarseimaid momente – Lokomotiiv, kus kõikide eesti parimate muusikaspetsialistide ja artistide kõrval astub üles ei keegi muu kui Detroitist pärit house’i-jumal MOODYMANN! Kui see ei ole kõva sõna, siis ma ei tea, mis on. Isegi kui ma ise esinejate hulgas poleks, oleks patt sellelt sündmuselt puududa. Hommikused rannaskäigud, Pärnu kommikarva majade vahel patseerimine, Supelsakstes maitsepaleti ergutamine ja magustoiduks kõigele sellele soundtrack’iks Lokomotiiv, mis muudab selleaastase Pärnu suve elamuse kindlasti täielikuks naudinguks.”
Mõisa Karneval Millal: 11. juulil Kus: Moostes Põlvamaal Mis: Täiesti normaalne, tundeküllane ning absurdist nõretav väike/armas hipifestival, mis rullib end sõbralikult lahti Mooste mõisa pargis ja järve ääres. Talbot, Neuronphase, Simmaniuno, Profile, hüperaktiivne kohtingumäng Reivile Sinuga ning topeltpalju esinejaid, tantsu, tagaajamist ja murumänge lisaks.
Marco Tasane (strippar/muusik/meelelahutaja): ,,Mõisa Karnevali esinejad on nagu head assortiikommid – erinevad ja igale maitsele. Mäletan, kui ise Mõisa Karnevalil üles astusin, siis oli lava peal üks laud ees ning Miku Birjuku (Mihhail, Mõisa Karnevali peakorraldaja – M.M.) ja mina viskasime selle koos lavalt alla. Mina juba muidugi laulsin samal ajal ja hoidsin teise käega lauast. Sellest on isegi mingi video YouTube’is – ,,Strippar-Marco laamendas laval”. Mul olid oma taustatantsijad ja nagu ikka viisin Põlvasse tükikese glamuuri.”
Positivus Millal: 17.–19. juulil Kus: Salacgrīvas Lätis Mis: Positivus meelitab tänavu oma rannaäärsetesse männimetsadesse sellised esinejad nagu Robert Plant, Ewert and The Two Dragons, Placebo, Kasabian, St. Vincent, Tom Odell, Basement Jaxx, Jungle, Warpaint jpt. Lisaks ootavad külastajaid ka filmiprogramm ning vintage– ja käsitööturg.
Mari-Liis Nummert (Tartu Muusikanädal 2014 korraldaja): „Sel aastal pakin sõbrad ja telgi autosse aegsasti, sest lätlaste kolmepäevase männimetsafestari avapäev pakub minu arust kõige põnevamaid kuulamiselamusi. Esmalt tsekin I Love You Recordsi lavale, kus astub üles eesti kamp Galvanic Elephants. Sealt lippan kiirelt Lattelecomile, kus saab Jungle’i järgi funk’i rütmis tantsida, ja vahetult pärast seda jahutan end Nordea lava ees ühemeheelektrooniku East India Youthi saatel. Selleks et telklas tiksumist vältida, hoian päevasel ajal väikeste lavade lähedusse, sest sealt kõlab Baltikumi kõige uuemat mussi. Laupäevase meres hullamise tujuga sobib hästi Tropics ja pühapäeval vesistan suud salaarmastuse St. Vincenti järele.”
Viljandi Folk Millal: 23.–26. juulil Kus: Viljandi lossimägedes ja südalinnas Mis: Selleaastase folgi teema on vabadus, nii loominguline kui üleüldine. Esinejaid on igast maailmanurgast, näiteks Lo Còr de la Plana ja Acid Arab Prantsusmaalt, German Diaz Hispaaniast, Odd Lund & Roar Vangen Norrast, Angus, Trad.Attack!, Meister Jaan Eestist ja nimekiri jätkub lõputult. Muusikale lisaks on kavas palju õpitubasid, filmiprogramm, Ööülikool, käsitööhoov ja regilaulupesa.
Eeva Talsi (muusik, Curly Strings): ,,Viljandi Folk on üks minu suve lemmikfestival, kus saab end tõeliselt vabaks lasta ja head muusikat nautida. Olen põnevil, kuna paljude suurepäraste artistide hulgas on tulemas kaks minu lemmikut: Frigg ja Casey Driessen. Frigg on Soome viiuli-,,hullus” ja seda kõige paremas mõttes. Nende mängus on metsik energia ja hoog, mis ei jäta kedagi külmaks! Casey Driessen on USA viiulivirtuoos ja sooloartist, kes pakub uskumatuid elamusi oma erilise perkussiivse viiulikäsitlusega. Astun festivalil ka ise üles kahe erineva koosseisuga: Curly Stringsi (kellega esitleme ka uut lühialbumit) ning Torupilli Jussi Trioga.”
Intsikurmu Muusikafestival Millal: 31. juulil – 1. augustil Kus: Intsikurmu metsapargis Põlvas Mis: Põlva metsades asuval Intsikurmu laululaval toimuv festival on tõeline idüll. Sel aastal võib laiast esinejate nimistust leida Bendiku, Carnival Youthi, Triana Parki ja Garbanotas Bosistase ning Eestist Junk Rioti, Mauno Meesiti, Estrada Orchestra, Kreatiivmootori jpt.
Edmund Hõbe (muusik): „Intsikurmu puhul kiidaks asukohta: väga hea akustikaga laululava – kus juba noore poisina sai tihti kontserte vaatamas käidud – vaat et metsa sees. Seda ära kasutades on suudetud seni üsna sümpaatse atmosfääriga festival organiseerida. Mul on hea meel Roomet Jakapi jätkuva osaluse üle Intsikurmu festivalil. 2013. aastal tegi ta soolokava, 2014. figureeris aga Phloxi ridades. Tänavu tervitan igati uuesti lavale ja eriti just Põlvasse Kreatiivmootorit. Ehk on ka Estrada Orchestra hea live-bänd?”
Viru Folk Millal: 7.–9. augustil Kus: Käsmus Mis: Juba kaheksandat aastat toimuva muusikafestivali fookuses on sel suvel Taani kultuur. Esinejateks on seekord taani folk-metal-bänd Svartsot, folktroonikat viljelev kollektiiv Sorten Muld ning Eesti nimedest Metsatöll, Pärnu punt Posõ, Pööriöö, Ars Apta, Imandra Lake jpt.
Triin Niinemets (muusikasõber, põline kunstiteaduse tudeng): ,,Viru Folgi kaheksa-aastase ajaloo jooksul olen ise kohal olnud pooltel. Ürituse suurimaks plussiks on ehk see, et sinna võib minna ilma suuri plaane tegemata, keda või mida näha/kuulda soovid, sest meeldiva elamuse osaliseks saab niikuinii. Esinemispaigad on üksteisele lähedal ja Käsmu küla läbivad müüginurgad ning toitlustuspaigad mitmekülgsed. Neid, kes on tiba laisemad, veavad ringi legendaarsed rikšatakso poisid. Ka need, kes iga päev folkmuusikat ei kuula, saavad päris kindlasti positiivse kogemuse osaliseks. Seega neile, kes tahavad suvisest linnast mere äärde pakku pugeda, kaaslasteks head inimesed ja ilus muusika, on Viru Folk üritus, millest osa võtta.”
Kukemuru Ambient Millal: 7.–8. augustil Kus: Kukemuru metsalagendikul Türi vallas Järvamaal Mis: Kukemuru läbiv idee on sidususe tekitamine kultuuri ja looduse vahel ning sellele aitavad kaasa esinejad nii meilt kui mujalt – on nii eksootilist trip hop’i, sügavat elektroonikat, akustilist punktroonikat, avangardi ja muidugi ambient’i. Lisaks Ööülikooli avalik salvestus, võsakino, loengud, töötoad, mõnus Eesti mets ja karastav jõgi – kõik, mida vaja üheks mõnusaks äraolemiseks. Esinejateks Ultramarine, Chris Watson, diFfuSed beats / edGeCut, Exit Safe Mode, Joel Tammik, Leche, Pastacas jt.
Paul Sild (muusik, Badass Yuki): ,,Ürgne Kesk-Eesti rohelus, putukate sumin ja kristallselge Pärnu jõgi on vaid mõned detailid üldisest atmosfäärist, mis Kukemurul valitseb. See polegi nagu üritus, vaid koosolemine looduse helide rüpes, millele inimesed ka ise juurde panustavad. Igal aastal on kohal fantastilised artistid, kelle hulgas on alati ka vähemalt üks oma valdkonna tõsine spetsialist. Kõigel sellel hoiab silma peal Kaido Kirikmäe, kelle suurepärane organiseerimisoskus ja hingeline pühendumus (mida on raske ülehinnata) on teinud Kukemuru Ambientist minu jaoks Eesti parima festivali.”
Flow Millal: 14.–16. augustil Kus: Suvilahtis Helsingis Mis: Flow kolmel õhtul esineb kokku lugematu arv artiste, näiteks Major Lazer, The War on Drugs, Belle and Sebastian, Years & Years, Alt-J, Tyler, The Creator, Beck, Flying Lotus, Nina Kraviz, Tove Lo ja veel paljud teised ning peale muusika tõmbab Flow külastajaid ligi oma küllusliku kultuuriprogrammiga.
Madis Nestor (plaadipoe BiiT vedaja): „Väikeste gabariitidega raudteedepoos toimunud festivalist mega-giga-hüper-festivaliks sirgunud Flow on nüüdseks sihtpunkt, millest ei peeta lugu vaid Eestis, vaid kogu maailmas. Nende trump on tasakaalustatud ja aktuaalne kvaliteet esinejate valimisel. Need, kes kohapeal käinud, ei pea paljuks kiita ka ürituse korraldust – alates suussulavast toiduvalikust kuni väikeste pisiasjadeni välja, mis teevad Flow’l olemisest rohkem kogemuse kui vaid festivalikülastuse. Kindlasti soovitatav ka neile, kes hindavad seda, et festival ei möödu porimülkas.”
LOFTAS FEST Millal: 28.–30. augustil Kus: LOFTASes Vilniuses Mis: Vilniuse südalinna ühes populaarseimas ajaveetmispaigas toimuv linnafestival pakub ka sel aastal muusika suurnimesid ning meelenaudinguid iga külje pealt, alustades pop-up-galeriidest ja lõpetades tänavatoiduga. Peaesinejad selguvad veel suve jooksul, kuid praegu on oma jah-sõna öelnud Krafty Kuts ja Lapalux.
Karolis Vyšniauskas (muusikaajakirjanik ja raadiosaatejuht): ,,On inimesi, kes armastavad muusikafestivale, kuid vihkavad telkides magamist ning hommikul mitmetunnises dušisabas seismist. LOFTAS FEST on just neile. See toimub mahajäetud tehases, 15-minutise jalutuskäigu kaugusel Vilniuse vanalinnast. Nagu aastaringselt tegutsev Loftase kontserdipaik ise, pakub festival kohalike Leedu tegijate kõrval värskeid lääne artiste. Varem on LOFTASel üles astunud Kelis, Darkside ja Toro y Moi, nii et ootan põnevusega, kelle nad sel aastal välja kuulutavad.”