Kunst, autod ja ettevõtlus. Intervjuu Slowballi autoretke asutaja Martin von Zweigbergkiga
Lugemisaeg 3 minKaks aastat tagasi väisas Eestit maailmas laialt tuntud luksusralli Gumball. Kunsti- ja autohuvilisena lahkus Rootsist pärit ja viimased viis aastat Eestis elanud Martin „Franke” von Zweigbergk Raekoja platsil toimunud autode väljapanekult küsimusega, kuidas kahte suunda uudsel viisil omavahel ühendada. Kaks kuud hiljem jõudsid viisteist sõiduautot Tallinnast Berliini, tutvustades Eestist, Soomest ja Rootsist pärit kunstnike unikaalset käekirja kõigile möödujatele 1536 kilomeetri pikkusel teekonnal. Saabuval kolmapäeval, 5. augustil saab alguse järjekorras teine Slowballi autoretk.
Mis on Slowball?
Oleme kogu projekti enda jaoks jaganud mõtteliselt kaheks osaks. Esimene osa on kunstiprojekt „Kunst ratastel”, kus pakume kunstnikele ebatavalisi lõuendeid autode näol ja anname neile loomingulise vabaduse. Taustal kõlab samaaegselt taaskasutuse mõte, kuna anname päevinäinud autodele paarikümne aasta tagusest ajast uue välimuse ja eesmärgi. 5.–9. augustini läbivad autod liikuva kunstinäituse raames rohkem kui 700 kilomeetrit trajektooril Tallinn-Hiiumaa-Saaremaa-Pärnu-Tallinn. See ongi projekti teine osa ehk Slowballi roadtrip.
Miks just Slowball?
Nagu sündmuse nimi viitab, on tegemist aeglaselt kulgemisega. Eesmärk ei ole omavahel kiiruses võistelda, vaid nautida ümbritsevat, seigelda mööda kõrvalisi teid ja minna vooluga kaasa. Roadtrip’il on küll erinevaid võistlusmomente, kuid nende sisuks on näiteks kõige kaunima looduspildi tabamine, metsasaaduste noppimine või kohalikega suhtlemine.
Kes autoretkest osa võtavad?
Osalejad on suures enamuses ettevõtjad Eestist ja Skandinaavia maadest; üks osaleja lendab kohale isegi Jaapanist. Kui projekti esimese osa fookus on kunstil ja kunsti propageerimisel, siis roadtrip’i eesmärk on lisaks puhkusele tutvustada Eestimaa eri paiku, kuhu osaleja tavaturistina võib-olla kunagi ei satuks (Rummu karjäär, Kiltsi lennuväli jm.) ja networking. Meile teadaolevalt teevad mitmed esimesel Slowballil osalenud ettevõtjad tänaseks koostööd nii riigisiseselt kui üleriigiselt. Mugava äraolemise nimel paigutame igasse autosse neli inimest, kes moodustavad ühe tiimi. See annab võimaluse mitme päeva vältel lähemalt tutvuda oma tiimikaaslastega nö ratastel toimuvate töötubade raames. Kuna meile on eelnevalt teada, kes millega tegeleb ja millisest riigist pärit on, siis anname endast parima tiimide kokkusobitamisel.
Räägime veel kunstist ja kunstikest.
Esimesed autod said uue väljanägemise illustraator Triin Valvase ja maalikunstnik Madis Lauri käe all. Kuna meie soov oli, et autodele jõuaks võimalikult erinäoline looming, püüdsime ka kunstnike valikul sellest lähtuda. Oma panuse kunstiprojekti on andnud ka grafitikunstnik ja Piradose tätoveerimissalongi eestvedaja Big Mora, disainiagentuur AKU, illustraator ja tätoveerija Kaspar Kannelmäe, illustraator Eili Lepik, mustkunstnik Charlekas aka Karl Eelmaa, grafitikunstnik Toze97, tätoveerija Jarmo Nuutre, illustraator Ryan Chapman, koomiksi Pesakond autor Madis Ots, disainer Helene Vetik, vinüülkiletamise eskpert Anton Kaulin aka Anton Carbon ning skulptorid Põvvat Kama koos Toomas Altnurmega. Kõige noorem kunstnik on 9-aastane Arwen ja kaks autot, mille kunstnikeks olid Okeiko ja moekunstnik Marit Ilison, on säilinud esimesest autoretkest aastast 2013.
„Kunst ratastel” missioon on tutvustada eesti kunstnike loomingut omapärasel viisil ning aidata kaasa kodumaise loomingu jõudmisele huvilisteni meil ja mujal. Seetõttu tundus loogiline lisada projekt just rahvusvahelisele ühisrahastamisleheküljele Indiegogo (sarnase põhimõttega nagu Hooandja), kus paralleelselt levitada sõna meie unikaalse ettevõtmise kohta väljast väikeses, aga seest suures Eestis ja küsida pisut rahalist katet kunstitarvikute ja värvimismaterjalidega seotud kuludele.
Kuni 9. augustini on kõikidel võimalus anda enda individuaalne panus käimasolevasse projekti ja saada kunstimeeneid projektis osalenud kunstnike poolt siin.
Autode maalimine Telliskivi Loomelinnakus ja Tartu maantee EuroParkis, pildistas Juhani Särglep:
Slowballi tegemistel saab silma peal hoida siin.