Arvo Pärt 80 ja Navigaator Pirxi tagasitulek
Lugemisaeg 3 minArvo Pärdi sünnipäevanädala raames toimuvad 10. septembril Rakvere teatri kohvikus ning 12. septembril Paide kultuurikeskuse suurel laval omanäolised kontserdid nimega „Navigaator Pirxi tagasitulek”.
Antud sündmus on loogiline jätk 2011. aastal ilmunud kogumikplaadile „Külmkõlad – 9 heliloomingulist pühendumust helilooja Arvo Pärdile”, kus Paide linnaga seotud noorema generatsiooni muusikud andsid omapoolse hingamise 1935. aastal samas linnas sündinud maailmakuulsa helilooja loomingule.
Sel korral esitletava kontserdi muusikaline visioon toetub aga 1979.aastal loodud ulmefilmile „Navigaator Pirx”, mille muusika on kirjutatud tol ajal hoopis eksperimentaalsema muusikaga toimetanud noore helilooja Arvo Pärdi poolt.
Kogu kontserdi vältel astub üles kolm muusikalist ansamblit-esinejat-projekti, kes kõik toetuvad juba eelpool mainitud linateoses kõlanud helide mõjudele, mida iga esineja vastavalt oma tunnetusele ning meeleoludele toetudes vaba improvisatsiooniga rikastab. Pooleteise tunni jooksul astuvad lavale hard rock’i au ja uhkus ansambel Nevesis, funk-elektroonika kooslus Kali Briis Band ning ühise koostööga helilooja/kitarrist Robert Jürjendal ja ambient-muusik Kaido Kirikmäe.
Uurides ürituse ühe korraldaja ning esineja Kaido Kirikmäe käest, mis ajendas teda ette võtma just sellist filmi nagu „Navigaator Pirx”, sõnab ta: „Tuli leida uus aspekt, mis seoks Pärti ja noorema põlvkonna “elektroonikuid”. Samas on linateos näiteks teise kultusfilmi „Hukkunud Alpinisti hotell” kõrval liialt vähe tähelepanu saanud.”
„Olen ise „Pirxi” praeguse ajahetkeni vähemalt 30 kui mitte enam kordi näinud ja lapsepõlve vältel on see mind isiklikult päris tugevasti mõjutanud. Nagu näha, siis ei ole õnnestunud konkreetse filmi mõjuväljast endiselt lahkuda. „Navigaator Pirx” andis tolleaegsetele noortele põgusalt aimu läänemaailma plussidest-miinustest ning köitis põlve otsas valmis meisterdatud kosmosemaailma kujutamise ja mitmekesise heliribaga,” lisab Kirikmäe.
Robert Jürjendali sõnul vaatas tema kõnealust teost väga palju aastaid tagasi ning olles alati armastanud psühholoogilisi ulmefilme, meeldis talle ka selle idee: „Mäletan, et film suutis mind lõpuni enda haardes hoida. Natuke on siin sarnasust ka Stanley Kubricku „2001: A Space Odyssey’ga”, kus inimene on jäetud oma ülesandega üksinda kosmosesse. „Navigaator Pirxi” muusika oli pildiga heas tasakaalus, aitas hoida pinevust ja lisas omamoodi mõõtme, milleks on võimelised vaid meistrid. Ma olen väga huvitatud, kuhu see muusikaline materjal mind nüüd aastaid hiljem viib.”
Kontserdil samuti enda tõlgendust esitav Alan Olonen Kali Briis Bandist tunnistab samas, et filmifanatina, kellel seljataga tuhandeid filme, jättis „Pirx” ta sci-fi mõistes pisut nälga, kuid tõdeb, et muusikaliselt oli teos jällegi tugev, kuna kosmoseruumi laiust saabki vaid orkestraalse muusikaga edasi anda.
Nevesise kitarristi Erki Reimi emotsioonid on aga teised: „Kulgedes futuristliku minekuga vana kooli põnevikust paranoilise kosmoseodüsseiani, millele lisandub inimene vs. masin painaja ja eepilised lo-fi eriefektid, on „Navigaator Pirx” täiesti sõge tükk filmikunsti.” „Helilooja Pärdi poolt kirjutatud soundtrack on ainult pool sellest – klassika- ja estraadielemendid, “secret agent” spioonimotiivid, perkussiivne elektroonika ja kosmoseasjandusse puutuvad heliefektid kannavad meeleolu sinna, kuhu silm ei näe,” lõpetab Reim oma kokkupuute kirjelduse värvikalt.
Selleks, et „Navigaator Pirxi” meeleolu täie rauaga edasi anda, hoolitsevad kontserdi visuaalse poole eest liikuvate piltide võlurid Spectromatic Visuals, kelle maagiliste slaidide abil luuakse lavale ulmelises kosmoselaevas valitsev atmosfäär.