Eesti disain jõuluks koju
Lugemisaeg 4 minEesti Disainikeskuse traditsiooniline jõulueelne disainiturg „Jõuluks koju” annab võimaluse kõigile kingitustega viimasele minutile jäänutele soetada need homme, 17. detsembril Kultuurikatlast. Kuigi erinevatele toodetele keskenduvaid tegijaid tuleb nii Eestist, Lätist kui Leedust kohale üle 110, valis Müürileht nimekirjast välja mõned disainerid, kelle loomingu kingikotti sokutamist soojalt soovitame.
Ilutooted pole enam ammu ainult naiste pärusmaa ning ehedaks näiteks sellest on kodumaine meestele mõeldud looduskosmeetikasari Tuul, mille valikus šampoonid, habemeõlid, näoveed ja deodorandid. Kädi Eelmaa ja Kaarel Kala poolt loodud bränd sai alguse koduköögis leiduvate vahenditega, nagu mesi, kohv, meresool, kookosõli jms, kehakoorijaid, maske ja muud valmistades. Nüüd tehakse koostööd ka Madara Cosmeticsiga, et toodete koostisosad kõik korrektselt ja keemiavabalt paika oleks lihvitud. Tuule loojate sõnul on tegemist kosmeetikaga, mis mõeldud teadlikele meestele, kes mõtlevad sellele, milliseid koostisosi sisaldavad tooted, mida nad kasutavad, ning naistele, kes soovivad oma mehe soove ja vajadusi teades neile midagi erilist ja looduslikku päritolu kinkida.
TOKU on 2017. aastal ilmavalgust näinud ning Piibe Tompi disainerikäe all valminud jalatsibränd, mis oma moodsate, nii meestele kui naistele mõeldud „Urban” sandaalide kollektsiooniga Eestimaa suve vallutas. TOKU on välja kasvanud perefirmast OmaKing, mille kingameisterdamise traditsioonid ulatuvad aastasse 1927. Nende rõõmuks, kes tahavad ka koduseinte vahel mõnusalt jala soojas hoida, mis on talvel muidugi soovitatav, meisterdab TOKU ka susse, mis tehtud taaskasutatud plastpudelitest valmistatud vildist. Niisiis võib lubada, et TOKU kingades saab sammuda täitsa julgelt ökoloogilise jalajälje pärast muretsemata.
Kristel Kuslapuu talent ei tohiks kodumaise disaini sõbrale võõras olla, sest tema firmamärgiks kujunenud volüümikatest, värvilistest ning vormide ameerika mägedel kulgevatest unisex kudumitest juba niisama mööda ei vaata. Seda tõestab ka eelmise aasta Hõbenõela nominatsioon, tema loodud rõivaste figureerimine välismaiste žurnaalide moeseeriates ning muidugi kutse sellesügisesele New York Fashion Weekile. Kultuurikatlas leiab Kristeli valikust neid samu kuulsaid kampsuneid, mütse, salle ja kindaid – kõik 100% lambavillased – ning särke ja pusasid.
Tekstiilidisainerina alustanud Annike Laigo tegutseb põhimõtte järgi mitte kunagi avastamist lõpetada, mis tähendabki seda, et oma tööpõldu on ta laiendanud ning tema käe all valmivad nüüd muu hulgas peaaegu läbipaistvad riputid taimede jaoks, savist vaasid ning värvilised magnetist mummud ja magnettahvlid, millele igapäevakohustuste meeldetuletused rippuma panna. „Asjadel, mida ma loon, peab olema otstarve ja tähendus. Neid peab olema meeldiv puudutada ja ilus vaadata, nad peavad kestma kauem kui hooaja ning elama kauem kui mööduvad trendid.”
Ratchet Notion on alles sel aastal ilmavalgust näinud bränd, mille taga seisab peamiselt fotograafina tuntust kogunud Artur Sadovski. Kuna Sadovski veres jookseb austus ekstreemspordi vastu, kajastub see ka Ratchet Notioni loomingus, mille toodete hulgast leiab tote bag’e, T-särke ja postreid, kus domineerib minimalistlik, peamiselt tänavasporti kujutav visuaal. Noorus, kaasaegsus ja subkultuurid ongi Ratchet Notionit käimatõmbav jõud.
Jõulud on see aeg, kus tasub oma päris postkasti kiigata ning loota, et reklaamide ja arvete vahelt paistab ka mõni postkaart. Tallinna vanalinnas, Ukraina Kultuurikeskuse majas tegutsev Labora nimeline paberitöökoda, mis tegeleb kõrgtrüki ja kalligraafiaga ning peab lugu ökonoomilisest mõtlemisest, on kaardikultuurile lähenenud aga märksa mitmekülgsemal moel. Nimelt valmistab Labora seemnepaberist kaarte, mille saab mulda pista ning millest kasvavad hiljem põllulilled. Sellele lisaks on Laboral toode kõigile guerilla-aiandusest huvitatutele või siis niisama laisematele aednikele, kelle arvates siiski siin-seal mõni rohelisem libleke võiks paikneda. Niiviisi saabki endale soetada seemnepommid, visata need sinna, kus teie arvates midagi rohelist peaks kasvama ning mõne aja pärast võibki juba „raske töö” vilju nautida.
Disainer Marion Isabelle Varik on spetsialiseerunud keraamilistele ja portselanist lauanõudele, aksessuaaridele ning praktilistele sisustuselementidele, nagu näiteks kiili tiibu ja nooli imiteerivad riidepuud ja küünlaalused. Olulisel kohal on siin lihtsus ja elegantsus ning tasakaal põhjamaiselt napi vormi ning orientaalse dekoori vahel. Võtkem või näiteks tema „1001 Arabian Nights” kollektsiooni lauanõud, millele peale vaatamisest piisab, et end korraks idamaistele radadele transportida, või beebinägudega tassid, mille kõheduse ja pisikeste kuldsete detailide koostöö lausa sunnib neid koju viima.
Minimalism võidutseb ka Eesti Kunstiakadeemia tudengi Ljubov Kedrina ehetes. Kuigi Ljubovi teame ka sellisest Instagramis laineid löönud triost nagu Domestic Jewelry, kes valmistab ehteid kõiksugu käepärastest vahenditest à la vetikad, vorstikesed, spagetid, papptaldrikud jms, mis oma olemuselt täitsa üle võlli, siis isiklikus loomingus eelistab Ljubov materjalina pigem hõbedat. Kedrina fookuses on ringid ja rõngad, mida leiab tema ehetel erinevates suurustes, vormides ja kompositsioonides.
Lisainfot disainituru ning kõigi osalevate disainerite kohta leiad Facebookist.