Fiktiivsed kunstnikud, filosoofia ja avangard-kirjandus Kumus
Lugemisaeg 2 minNeljapäeval, 5. septembril kell 18.00 toimuvad Kumu kunstimuuseumi fuajees Lucie Kolbi ja Tine Melzeri loeng-performance’id, kus tutvustatakse väljamõeldud skulptoreid ning leitakse vastus küsimusele, miks meeldisid Ludwig Wittgensteinile ja Gertrude Steinile detektiiviromaanid.
Lucie Kolb (1985) on kunstnik, kes töötab teooriaga. Tema doktoritöö uurib kaastekstide vormi ja nende kasutamist kaasaegses kunstis. Ta on osalenud mitmetes kunsti- ja kuraatoriprojektides, nagu raadioajakiri „Radio Arthur”, loengusarjad „With With: Everything but an Artist Talk” ja „You can find me in the lexicon, in the lexicon”. Ta on trükise „This book is a classroom” (Passenger Books, 2012) üks kaastoimetajaid.
Lucie Kolb on oma lähtepunktiks võtnud Kumu hoovi ja aeda asetatud skulptuurid ja nende täpsema konteksti uurimise. Tema loeng-performance tegeleb fiktiivsete kunstnike teemaga, tutvustades oma etteastes mõningaid väljamõeldud skulptoreid, nende elulugusid ja loomingut.
Tine Melzer (1978) ühendab keelefilosoofia oma visuaalse kunsti praktikaga. Teda huvitab tavakeele mehhanismide ületoomine multidistsiplinaarsetesse kunstitöödesse. Oma hiljuti lõpetatud doktoritöös uuris ta Austria-Briti filosoofi Ludwig Wittgensteini võimalikke kohtumisi Ameerika avangard-kirjaniku Gertrude Steiniga. Tema töid on näidatud sellistes muuseumides nagu Stedelijk Museum Amsterdam, Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen, Irish Museum of Modern Art Dublinis ja Museum Bärengasse Zürichis.
Melzeri loeng-performance räägib sellest, kuidas kaks inimest saavad kohtuda pärast oma surma. Ta toob välja mõne Wittgensteini ja Steini potentsiaalse kohtumise oma teadustöös ning näitab, kuidas mitmesuguseid visuaalse kunsti, arvutilingvistika, poeesia ja taju uurimise meetodeid kombineerides pakub uurimuse mudel koostöövõimalusi eri valdkondade vahel.
Üritus toimub Margit Säde Lehni kureeritud vabaõhuprojekti „Kõndides mööda salateid” raames, mis on omakorda osa Kumu kunstimuuseumi näitusest „Aedade järelelu”, mis jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 8. septembrini 2013.
Üritus on inglise keeles ja tasuta.
Teiste Kumus toimuvate sündmuste ja väljapanekute kohta leiad infot kunstimuuseumi kodulehelt.