HALLis tähistab juubelit Berliini plaadifirma Stroboscopic Artefacts
Lugemisaeg 3 minOma kümnendat sünnipäeva pidav Berliinis tegutsev plaadifirma on aastate jooksul jõudnud kultusleibeli staatusesse tänu läbimõeldud kontseptsioonile ja loomingule. Seda kõike jagavad nad täna, 15. novembri õhtul klubis HALL peoga „10 Years of Stroboscopic Artefacts”.
Leibeli kunstiline juht on olnud 2009. aastast saadik Luca Mortellaro, kes esineb ja loob muusikat artistinime Lucy all. Plaadifirma all on muusikat väljastanud näiteks Luke Slater ehk Planetary Assault Systems oma L.B. Dub Corp alias’e alt, aastaid tagasi Pärnus esinenud Shifted, Marco Shuttle, Neel, aasta tagasi HALLis esinenud Perc ning itaalia techno-meister Donato Dozzy.
Kuigi Luca ise on Berliinis elav itaallane, ei saa Stroboscopicu helipilti omistada eranditult ühele riigile või linnale. Tegu on justkui seguga kahest väga mõjukast piirkonnast elektroonilise muusika (ja veel täpsemalt techno) ajaloos. Kui seda kõla paari märksõnaga seletada, oleks nendeks voolav ja hüpnootiline.
Peosarja MÜRK residendi Mihkel Maripuu sõnul on Stroboscopic Artefacts elektroonilise muusika väljal nii visuaalselt kui ka muusikaalselt eristuv just tänu oma obskuurse ning esoteeriliselt tuikleva kõlavärvingu poolest. „Kandudes hüpnootilise ja introspektiivsema kogemuse valda on „10 Years of Stroboscopic Artefacts” kahtlemata igati paslik ja tervitatav nähtus meie monotoonselt halli sügisulma,” ütleb Maripuu.
DJ ja kultuurikorraldaja Tanel Mütt lisab, et nii Lucy, Rrose kui ka Denise Rabe on kõik omamoodi vägeva tantsupõranda tunnetusega diskorid, kelle eesmärk pole inimesi vaid vilistama panna, vaid mängida nõnda, et momendid ja helid jääksid peas kumisema mõneks ajaks. „Selliseid hetki, mida suudavad tekitada Lucy, Rrose ja Denise, ei koge just tihti. Peaaegu täiusliku flow’ga suudavad nad viia suure massi tantsijaid ühte gruuvi, tehes seda väga kindla stiiliga. Mängides oma lugudes esineva drooni ja rütmiga justkui kalkuleeritud mängu. Kuid kui õige moment saabub, panevad nad klubi ka korralikult rappuma. Seda kõike on raske sõnadesse panna, peab ise suure helisüsteemi ees seisma ning ennast vabaks laskma,” sõnab Mütt.
HALLi programmijuht Artur Lääts selgitab ideed kutsuda HALLi Stroboscopic Artefacts: „Sügavust ja eksperimentaalsust jagub leibeli artistide loomingusse küllaga, kuid samal ajal on see ülimalt funktsionaalne tantsupõranda jaoks, tasakaal mida tihti ei näe,” sõnab Lääts. „Sellist tervik-komplekt pidu, et kolm ülimalt andekat artisti on välismaalt ühe peo jaoks kohale lennutatud, ei saa just tihti teha. Selle tõttu ongi tänane õhtu meie kõigi jaoks väga eriline,” lõpetab Lääts.
Üritus Facebookis.