Jalanõud, mis ei jäta jälge
Lugemisaeg 2 minJalanõubränd KIRA toodab nullkulu põhimõttel baleriinasid, mis annetatakse uuel ringil arengumaades elavatele naistele.
Kui kahel turundustaustaga inimesel tekib probleem endale kvaliteetsete ja keskkonnasõbralike jalanõude leidmisel, mis sobiksid kandmiseks nii peol kui ka linnas asju ajades, võib minna nii, nagu läks Liis Hainlal ja Sirli Sõrmus-Ratasepal.
Just nemad seisavad sel suvel oma esimese kollektsiooniga välja tulnud kingabrändi KIRA taga, mis valmistab uuenduslikest taaskasutatud materjalidest baleriinasid. „KIRA sai alguse soovist inspireerida naisi looma garderoobi, mis on minimalistlik, ajatu ja kvaliteetne. Selle garderoobi selgrooks on ühed mugavad madalad kingad. Kuna me mõlemad kõnnime palju, oli meil kvaliteetsete baleriinade leidmisega suuri raskusi ning nii sündiski mõte valmistada see täiuslik must paar ise,” sõnab Hainla ja lisab, et baleriina on asendamatu king naistele, kes soovivad täiendada oma riietust audreyhepburnliku elegantsiga.
Kingade jälgi ajades jõuame aga materjalideni, mis esialgu üldse elegantsi mõõtu välja ei anna. Nimelt koosnevad KIRA tooted taaskasutatud materjalidest, mille valmistamise tehnoloogia on alles turule tulnud. „Kingade sisevoodriks on taaskasutatud plastpudelitest tehtud vilt, tallaks patenditud tehnoloogiaga ümbertöötatud rehvid ning pealiskangaks taaskasutatud puuvill. Tulevikus katsetame ka ümbertöötatud kummi,” tutvustab Hainla. Samuti on pööratud disainis erilist tähelepanu sellele, et kingad oleksid võimalikult kerged ja hingavad. KIRAd valmivad Tartus asuvas Samelini tehases, mis on tuntud sõjaväe- ja ohutusjalatsite tootja, ja see annab KIRAdele ka vastupidavuse garantii.
Kuid see ei ole veel kõik. KIRA üks eesmärk on annetada taaskasutatud kingapaarid noortele naistele arengumaades ja toetada nende haridusteed. Ehk kui KIRAd on teie jaoks oma aja ära elanud, tasub need tootjale tagasi saata – kingad töötatakse uuesti ümber ning pannakse teele sinna, kus neid on kõige rohkem vaja. Hainla ütleb, et läbirääkimised erinevate heategevusorganisatsioonidega on alles pooleli, kuid kindlasti jõuavad baleriinad kuhugi, kus need kliima ja elustiiliga kokku sobivad. „Naiste harimine ja toetamine on üks efektiivseimaid viise vaesuse vastu võitlemiseks ning female empowerment on üldse meie ettevõttes väga olulisel kohal,” kinnitab Hainla.
Tulevikus on KIRA tegijatel plaan lisada musta kõrvale veel teisteski toonides baleriinasid ning töötada välja midagi ka meestele.
Vaata lisaks KIRA kodulehelt.