9. aprillil alustas dokumentaalprojekti raames tasuta kriisiaja kõnepost „Räägi ära”, kuhu inimesed saavad sõnumeid jätta – kuidas nad end tunnevad ning millest mõtlevad, mida nad tahaksid praegu jagada, mida mujal ei saa või ei oska.

Eriolukorras on paljud inimesed leidnud end seisust, kus sunnitud isolatsioon põhjustab ärevust ja pingeid, aga rääkida ei oska kellelegi. Toimivad mitmed infoliinid, mis pakuvad viiruse kohta infot, vabatahtlike abi ja muid elutähtsaid teenuseid. Samas jõuab infoliinidele ka palju kõnesid, kus inimesed soovivad lihtsalt rääkida – sellest mis parajasti hingel, kuid suure koormuse tõttu pole infoliinidel võimalik selliseid kõnesid pikalt pidada. Seepärast loodi dokumentaalprojekti korras Telia abiga telefoniliin, millele vastab automaatvastaja ning helistaja nime ega telefoninumbrit ei salvestata. Jäetud sõnumid leiavad kasutuse dokumentaalfilmis, mis jutustab loo meie kollektiivsest
üksiolekust.

„Ajakirjandus talletab toimuvat olukorda praegu päevakohaselt ja -kajaliselt, jagab vajalikku infot ning hoiab kursis aset leidvate sündmustega. Filmitegijana aga vaatame kriisiolukorra ajatuid aspekte: maailma muutumist ja selle sees üksiolemist,” ütleb idee algataja ja filmi režissöör Marta Pulk. Kui Eestis liin avati ja esimesed kõned laekuma hakkasid, pöördus Marta Pulk sõpradest filmitegijate poole üle maailma ning üheskoos avati sõnumite jätmise võimalus ka teistes riikides. „Ehkki erinevad riigid on nii piirangute, pandeemia kestuse kui ka haigestumiste hulga poolest väga erinevates kohtades, on inimesed üle maailma leidnud lohutava võimaluse oma kriisiaja tunded tummale telefoniliinile ära rääkida. Tühjus pärast tooni on see koht, kuhu jätta need tunded, mida mujal välja öelda ei oska,” ütleb Pulk.

Eestis alguse saanud dokumentaalprojekt on kasvanud rahvusvaheliseks ja ootab jätkuvalt kõnesid. Projekti rahvusvaheliseks nimeks on „Tell Me” ning tänaseks on telefoniliinid üles seatud lisaks Eestile ka Inglismaal, USAs, Prantsusmaal, Saksamaal, Kanadas, Brasiilias ja Kolumbias. Lähipäevil avatakse liin ka Argentiinas.

Sõnumitest pannakse kokku dokumentaalfilm, mis maalib portree meie ühisest üksindusest üle maailma. Üks projekti osalistest sõnas, et praegune olukord sarnaneb mitmel moel kinole – mingil põhjusel otsustame koguneda võõraste inimestega pimedasse tuppa, pöörame oma pilgud ekraanile, et leida kosutust, ja eriti praegusel ajal ka võimalust, unustada muu maailm enese ümbert. Igaüks on üksinda, ent üheskoos usaldame me end ümbritsevat pimedust.

Sõnumeid saab jätta helistades numbril 656 5005, kõne on suurematest võrkudest helistades tasuta.

Eesti kõneposti Facebook https://www.facebook.com/kriisiajakonepost/
Eesti kõneposti kodulehekülg https://www.kõnepost.ee