Müürilehe kultuurikalender – mida siis mais kodust lahkumata teha?
Lugemisaeg 3 minKohe jõuabki kätte lehekuu, linnud ja lilled ja liblikad jne. Eriolukord veel jätkub ning suured sündmused jõuavad meieni endiselt vaid interneti abiga, aga vähemasti otse elutuppa! Mida tasuks jälgida kultuurivallas? Mis raamatuid, mis filme? Või äkki õpiks hoopis balletisamme?
Jätkuvasti paistab isolatsiooniaeg olevat rõõmustav esmajoones raamatusõpradele, kelle suureks rõõmuks ongi äsja trükikojast tulnud kolmas eelmise aasta jutuparemikku koondav „aastaraamat”, sedakorda pealkirjaga „Eesti novell 2020”. Autorite seas on seekord näiteks Margit Lõhmus, Maarja Kangro, P. I. Filimonov, Tauno Vahter, Maimu Berg, Andrei Ivanov. Saadaval hästivarustatud raamatupoodides!
Väiksemaid (ja miks mitte ka suuremaid!) kirjandus- ja lugudesõpru ootavad virtuaalselt külla ka kirjanikud Indrek ja Eva Koff, kes ühes lastega on juba mõnda aega laupäevahommikuti Pelgulinnast laia ilma (s.t veebiavarustesse) läkitanud jutuhommikuid. Laupäeval, 2. mail kell 11–12 on kavas selle hooaja viimane pereülekanne, kuivõrd pärast seda lähevad ilmad soojaks ning lugejad-kuulajad kolivad eeldatavasti juba õue ja sinna jäävadki. Tubase hooaja lõpusündmusel on seega karta, et loetakse eriti vägevaid tekste!
12. mail kell 18 stardib Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna järjekordne kirjanduslik veebiteisipäev. Seekord esitleb luuletaja Joosep Vesselov oma debüütluulekogu „linna laul” (Värske Raamat / Kultuurileht, 2020). Joosep loeb luuletusi värskest raamatust, vahepalad (karmoškal!) Kaisa Kuslapuult. Oodatud on küsimused publikult. Jälgi mängu Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna ja Utoopia raamatupoe Facebooki külgedelt.
Aga teadagi ainult vaimutoidu peal kaugele ei sõua, tarvis on end ka veidike liigutada! Õnneks on ka Eesti Rahvusballett tulnud lagedale n-ö lühiajalise meetmete paketiga, mille üheks etapiks on Virgutusballett võhikutele. Eesti Rahvusballeti juht, tantsijad ja repetiitorid kutsuvad alates 4. maist iga esmaspäeva, kolmapäeva ja reede hommikul kell 9.30 Rahvusooper Estonia Facebooki lehele, et teha enne rasket tööpäeva kodukontoris üheskoos paar pöiasirutust ning proovida omal nahal järele erinevaid balletitehnikaid.
Et jäädvustada praeguse kummalise olukorra tunnetust ning pakkuda ühtlasi eriolukorraks loomingulist väljundit, kutsus Fotomuuseum fotograafe ja -kunstnikke pidama omavahel fotograafilist dialoogi. Kokku üle 120 Eesti fotograafi osalebki Fotomuuseumi suurprojektis „Isolatsioonidialoogid”. Eriolukorra lõpuni (18. maini) kestev projekt on Fotomuuseumi veebileheküljel pidevalt uuenev sõnatu kahekõneline peegeldus isolatsioonile. Vaatajal on võimalik tulla ikka ja jälle „Isolatsioonidialoogide” juurde tagasi ja uurida eraldatuses olemise emotsioonide arengut.
Ka Haapsallu tuleb tänavu minna n-ö läbi interneti, nimelt veebi kolibki 8.–10. maini Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival. Kolme päeva jooksul jõuab vaatajate ette ligemale 20 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi rohkem kui kümnest riigist. Samuti toimub Euroopa lühikeste õudus- ja fantaasiafilmide konkurss. Festival tegutseb sedakorda koostöös telekommunikatsiooniettevõttega Elisa, kelle uue veebiplatvormi Elisa Stage kaudu filmid meile koju kätte jõuavadki.
Koroonaaja vanasõna ütleb õnneks lootusrikkalt, et kui Tartusse ei saa, siis Tartusse ikka saab! Reedel, 8. mail tasub end nimelt sättida töönädala lõpu puhul peolainele, sest Genialistide Klubis algab kell 18 live stream. Esinevad Arno Tamm, Roomet Jakapi, Andres Roots, Macajey ja Tidi. Toetust saab (ja võimalusel kindlasti ka tasub!) avaldada, kui teha ülekanne MTÜ Genialistide Klubi arveldusarvele EE832200221044517095.