Arvustus: 5MIINUST koomiksiraamat lahutab tüübimassi selgeteks karakteriteks
Lugemisaeg 4 minVõimalust tellimustööna koomiksit joonistada ei kohta sageli. Eriti jaburaid ja naljakaid koomikseid, mis ei proovi kedagi harida. Äsja ilmunud koomiksiraamatul „suur süü veeretamine kriitilisel ajal” didaktilised ambitsioonid puuduvad, kuid individuaalsed iseloomud saavad samas avatud.
Kärt Koosapoeg, Ats Nukki „suur süü veeretamine kriitilisel ajal”
Kunstnikud: Katarina Skott, Veiko Tammjärv, Sander Tulk
Toimetanud: Laura Salumets-Tutt, kujundanud Jaak Rüütel
Helios Kirjastus, 2021
92 lk
Ühes raamatus võib näha nii Veiko Tammjärve, kes on adapteerinud kirjandusteoseid („Hukkunud alpinisti hotell”, „Rehepapp”) kui ka Katarina Skotti, kes avaldab romcom-slasher horror veebikoomiksit („Flicker Left, Flicker Right”). Sander Tulki jaapani koomiksitest inspireeritud jutustusi saab lugeda ulmeajakirjast Reaktor ning Ats Nukki pliiatsist on varem tulnud Kalevipoja piltjutustus. Lisaks on tore näha häid illustraatoreid nagu Kärt Koosapoeg esimest korda koomiksit joonistamas.
Loo keskmeks on väga tüüpiline olukord – pakilise probleemi lahendamise asemel võetakse hoopis aega, et põhjalikult uurida, kes selle tekkimises üldse süüdi on. Iga bändiliige jutustab õnnetuse loo oma vaatepunktist. Säärane struktuur on minu jaoks 5MIINUSE koomiksiprojekti tuum – igale liikmele luuakse seeläbi oma isiksus. Olles jälginud bändi ja nende muusikat läbi peavoolumeedia väga sügavale tungimata, on grupi liikmed tundunud ühte sulavat. Nad on blondid vallatud noormehed, kes tahavad lihtsalt lõbutseda. Tundub, et nad on Võsult pärit.
Viie tüübi asetamine lihtsastimõistetavatesse rollidesse on iseloomulik teismelistele suunatud tüdrukute- või poistebändidele.
Just tänu koomiksile hakkas 5MIINUST, muidu ühtne amööbne mass, minu ees isiksusteks eralduma. Luues endist koomiksitegelased, avatakse end fännidele, oma anonüümsus siiski säilitades. Viie tüübi asetamine lihtsastimõistetavatesse rollidesse on iseloomulik teismelistele suunatud tüdrukute- või poistebändidele. Poistebändide puhul on nendeks „paha poiss”, „beebilõust”, „vanem vend”, „häbelik poiss” ning „südamemurdja”. Ääri-veeri saab need rollid ka 5MIINUSE kuttide vahel laiali jaotada.
See on takkajärgi targutamine, kuid minu meelest oleks neid tüpaaže saanud kunstnike valikuga veel rohkem esile tuua. Kõige parem side joonistusstiili ja karakteri vahel on Tammjärve loodud Tetrise osal. Tema käekiri on justkui midagi, mida robot võiks oma silme läbi näha. Lehekülg, milles tundmatu mees pahandust tegemas käib, on meeldivalt kummastav. Kõige suuremate animemõjutustega koomiksikunstnik Tulk oleks võinud illustreerida ka kõige animelikumat tegelast Lanceloti. Mangale omased näoilmed ning action’i-fookus sobiks selle looga hästi.
Skotti käekirjaga Kohvri lugu on vist üks mu lemmikutest. Lugu voolab hästi ning väljendusrikas joonistus teeb elavaks isegi Tetrise tegelase, kes on rauast muna ja jääb seetõttu teistes lugudes natuke tummaks. Ükski kunstnikest pole eriti kindel, kuidas näeb välja bändilaagri ruum. Ka Kohvri loos ei saa me väga selget pilti sellest, kus tegelased ja asjad üksteise suhtes asetsevad, kuid joonistuste taustal on detaile, mis hubasust loovad. Poeesialembeline vampiir nutab siin koomiksis pisara, mille peale on kirjutatud luule.
Erialasest künismist on mul hea meel, et5MIINUST pühendab oma hoolega teenitud raha eesti koomiksikunstnikele.
Minu teine unistuste kunstniku-karakteri paar oleks kindlasti Põhja-Korea ja Katarina Skott. Lihtsameelse jõumehe Kohvri loo joonistaks ka hästi Ats Nukki, kes oma ameerikaliku koomiksistiiliga toob kõigi tegelaste kaunid musklid esile. Päevakoera tegelaskuju on kõigist kõige igapäevasem – poleks liiga veider kohata teda näiteks rulapargis. Koosapoja koomiks mõjub peale Tulki energilist, speedline’i-rikast koomiksit väga helgelt ja rahulikult. Tegelased askeldavad köögis tagasihoidlike ilmetega ja harmooniliselt. On sobilik, et kõige inimlikuma peategelase leiame just sellest koomiksist, mis loo jälle maa peale tagasi toob.
Eeldasin küüniliselt, et keskendutakse koomiksi loomisele kui turundussündmusele ning et selle reaalne sisu jääb tahaplaanile, kuid olin meeldivalt üllatunud. Tegemist on hea märuli- ja naljakoomiksiga. Toetutakse naljakatele hetkedele bändilaagritest ning superkangelaste teema on vaid kiht värvi selle peal. Erialasest künismist on mul hea meel, et 5MIINUST pühendab oma hoolega teenitud raha eesti koomiksikunstnikele.
Liisi Grünberg töötab illustraatori ja animaatorina, joonistab mõnikord koomikseid.