Anarhiast täpitähtedeni ehk Generaadio ABC
Lugemisaeg 5 minKui kogukonnameediast peaks valmima kunagi entsüklopeediline koguteos, võiks selle koostaja hankida lähtematerjali järgnevast tekstist. See on püüe defineerida Generaadiot kui kogukonnapõhist projekti alfabeedi kaudu.
Anarhia
Raadiotoimetus, kus valitseb enamasti loova korra ema ehk anarhia. Keset ei ole, keegi ei tea päris täpselt, mis ja kuidas toimib, kuid kulgemist armastava dao kombel jõuavad asjad kenasti voolu. Vahel ka mitte.
Bonita
Portugali päritolu sõpruspagulasest musta värvi koerake, kes on üheks Generaadio vapiloomaks. Ühe väikese musta kiisu Peko ja valge suure koera Oskari kõrval.
Coitus
Mõnikord ka coitus interruptus. Kuuldavasti on mõned seinad nii mõndagi näinud, aga edasi ei räägi. Need on ju seinad, suu ja keeleta.
Dialoog
Suhteliselt harvaesinev nähtus ajastul, kus normiks on monoloog, egobuustimine ja eneseimetlus. Üha süveneva digitaalse autismi kõrval püüab Generaadio tekitada meediaplatvormi, millel oleks nii kuulajaid kui ka kaasarääkijaid. Meedia ei pea olema tingimata infolaviin, mis selle tarvitaja mürinaga enda alla matab.
Ekstaas
Koidab siis, kui pooleldi ülepea ja -kaela korraldatud kontsertpidu, otseülekanne või tähtsam ettevõtmine lõpuks ikkagi õnnestub.
Fun
Generaadiot tehakse seepärast, et meeldejäävate saadete loomine pakub rõõmu ja lusti. Mõnikord peaks asi olema fun, aga on hoopis fuck. Et miks me seda üldse kõike teeme, kui maailmas on üle 16 000 kasutamata ja ootevalmis tuumarelva ning päike kustub nagunii juba 4,5 miljardi aasta pärast? Et miks mitte teha midagi veel lihtsamat ja rõõmsamat?
Generaadio
Mõnikord kõlab see nagu gambiit. Tuleb loovutada nappi vaba aega, tahtejõudu ja hunnik närve, et plaanitu teostuks. Kusagil taamal tundmatus tulevikus ehk siiski aimub kogukonnameedia üks lipulaevu, purjed täies tuules.
Huumor
Ilma selleta jookseks juhe kokku. Näiteks siis, kui helitehnika rentija on lubanud tuua Supilinna päevade otseülekandeks kohale hädavajaliku tavaari, aga ei täida oma lubadust. Tund enne ülekande algust on just paras aeg, et linna pealt juhtmed-jupid ja aparaadid kokku laenutada.
Inspiratsioon
Sissehingamine. Ja ka vestlussaade, mida veab Matis Merilain ja kus on iga kord fookuses üks entusiastlik mitmes erinevas valdkonnas tegus inimene.
Juhatus
Võtab (ning vahel ka kaotab) nii initsiatiivi kui ka motivatsiooni. Üldiselt püüab juhatus skeletivormis noorele raadiojaamale liha luudele kasvatada.
Kogukonnad
Leiavad tasapisi raadio juurde tee. Olgu nad huvitatud kirjandusest, reisimisest, ajaloost või välispoliitikast; kuulaku nad punki, bassimuusikat, metal’it või ainult hiphopikraami.
Leemurid
Väikesed ja nunnud poolahvilised, kes elavad Madagaskaril puude otsas. Esmapilgul otsest seost Generaadioga ei oma, ent hoolega otsides võib leida mitmeid ühisjooni.
Muusika
Aitab meil elada-võita. Pole harv juhus, kui sulnile klassikalisele muusikale (või, jumal hoidku, pühale Dagöle) sõidab sisse röökiv metallmuusika pala. Siis on aeg vaadata otsa olematule muusikatoimetajale või heita pilk peeglisse, küsides, mis selles kõiges siis nii väga imelikku on?
Neerupealsed
Saavad kõvasti tööd adrenaliini tootmisel. Näiteks siis, kui veidi enne pikalt planeeritud pidu selgub mõni jahmatav-pidurdav ehk suisa seiskav asjaolu. Või kui keegi tegijatest unustas järjekordselt oma kohustused ja tööülesanded täitmata. Siis tuleb taas kellelgi päeva päästma minna.
Omnipresents
Kõikjalolek on muutunud tänapäeval inimolemise üheks kõige tavalisemaks mõõtmeks. Nii oleks arvanud näiteks McLuhan. Kas me saame globaalküla võrgutatud-ühendatud elanikena sellest tasapisi juba aru?
P
Lihtsalt P. Võib tähistada niihästi Pelevinit või hoopis „Provintsi punki”, Prima Vista erisaateid, „Pentsiktekstide õhtut 808” või lihtsalt Positivuse festivali. Seos raadioga on ilmne.
Question
Is sometimes even more important than the answer. Question (is) everything, answer (is/not) nothing.
Ringjoon
Kenake kamp välispoliitika vastu huvi tundvaid Rahvusvaheliste Suhete Ringi noori, kes analüüsivad Generaadio saadetes järjekindlalt globaalseid valu- ja rõõmupunkte.
Saated
Vahel jõuavad need mahamängimiseks vastavasse arvutiprogrammi vaid minut-paar enne eetriaega. Mis parata, kui tegu on järjekordse erisaatega kusagilt sündmuselt või festivalilt. See-eest on kuulajateni paiskuv info kõige värskema moega.
Tsensuur
Seda ei ole. Vähemasti mitte nii alternatiivse maiguga raadio ega selle tegijate seas. Kui, siis peas. Sisemine tsensuur, millest tohib rääkida ja millest mitte, ilmselt siiski tagaplaanil kummitab. Infotihe ajastu ju liigub õnneks vaikuse suunas. (Müra on palju, entroopia korras suubub see vaikusesse.)
Unistused
Kui ühel hetkel olekski selline raadiojaam, kus kõik soovijad saavad teha vastavalt enda huvile/tujule/soovile ükskõik millist saadet ja see kõik toimiks vabatahtlikult.
Visioonid
Illuminatsioone ehk välgatusi valgusest koges juba Rimbaud. Nii mõnegi toimetuse liikme peas on käinud mõtteid, mismoodi edasi kasvada. Need on ka bittide-baitidena kusagile üles tähendatud, aga pole mõeldud pühade käsulaudadena.
Õ, Ä, Ö ja Ü
Kuuluvad samuti tähestikku, liiati siis veel eesti omasse. Hea on nende täpiliste peale mõelda, isegi kui need on vaid suukaudse helivormingu tähenduseta tähistus. Metafoor nagu kõik muugi keelde ja keelendusse jõudev.
Generaadio on Tartus Genialistide Klubis alates 2014. aasta veebruarist tegutsev omaalgatuslik raadiojaam, mille tegemistel saab kuulata siin.