Dokumentaalfotograaf Annika Haas on koos roma lastega kokku panemas fotoraamatut Eestis elavate romade kogukondadest, kus kaante vahele pannakse nii Haasi kui ka laste enda tehtud fotod.

Foto: Annika Haas

Foto: Annika Haas

Haas on tegelenud Eesti romade ehk rahvakeeli mustlaste eluolu jäädvustamisega juba kümmekond aastat. Tema näitus „Meie, mustlased“ on rännanud maailmas ringi nagu seesinane rahvas ise. 2015. aastal tekkis fotograafil idee, kuidas Eestis varjatud ja põneva kogukonna igapäevaseid tegemisi paremini tutvustada. Eestis on mustlastega tegeletud peamiselt teadusliku uurimise tasemel, kuid elulähedasemal viisil on nende kohta kõnekat materjali vähe.

Haas jagas romade lastele üle Eesti välja pisikesed fotomasinad ning nõnda asusid noored fotograafid pildistama kõike seda, millest nende elu koosneb ja mis sellele värvi annab. Lapsi, kes fotoprojektis osalevad, on Valgast, Tartust, Varstust, Tallinnast, Kohilast, Tapalt, Kallastelt, Paldiskist.

Et aga mustlasmatroon Lilli Kohila linnast ennustas, et internet kaob varsti ära, hakkas mõte liikuma raamatu loomise suunas. Nii ongi sündinud plaan talletada kaante vahele ainulaadne ja lustlik vaade mustlasrahva elule ühelt poolt fotograaf Annika Haasi kaamerasilmast ja teisalt romade laste enda pilgu kaudu. Ühendades kõrvaltvaataja perspektiivi sisekaemusega, saab romade elust teada nii mõndagi üllatavat.