Annika Haasi fotonäitus „Appi, kiilakas naine!” lõppeb performance’iga
Lugemisaeg 2 minLadyFestil Telliskivi pop-up-galeriis avatud Annika Haasi näitus juustest loobunud naistest on avatud viimast nädalat. Näitus on inspireerinud üht külastajat Ilona Niklust, kes soovib nüüd oma kauaaegsetest pikkadest juustest loobuda ning korraldab reedel, 31. märtsil kell 18 nende avaliku mahaajamise.
Juusteta naine tõmbab möödujate küsivaid pilke. Kiilaspäisusega kaasnevat omal nahal proovinud Haas on pildistamise kõrval tegelenud ka uurimistööga, paludes oma portreteeritutel selgitada, miks nad sellised on ning jutustada üks positiivne ja üks negatiivne lugu seoses oma kiilaspäisusega. Intervjuud modellidega on eksponeeritud näitusel kõrvuti fotodega.
Juustele (või ka nende puudumisele) on inimkonna ajaloos omistatud erilisi tähendusi. Piibli Simsoni üleloomuliku väe saladus oli tema juustes, pärast juuste mahalõikamist kadus ka jõud. Enamus rahvaid on uskunud juustes peituvat väe ja elujõu allikat, mida on kardetud kaotada. Ajaloost teame, et pea aeti paljaks vangidel ja sõduritel, see tähistas individuaalsuse tasalülitamist, isiksuse allsurumist võimu kontrolli alla. Naiste (pikki) juukseid on aga üldlevinult peetud veetluse oluliseks atribuudiks.
Annika Haasi kiilakate naiste lood ei kinnita üldlevinud arusaamu. Kuigi mitmel modellil on juusteta üsna poisilik välimus, ei esinda nad sõdurpoiste allasurutust, vaid vastupidi, see on nende protest ühtlustamise ja soostereotüüpide vastu, oma individuaalsuse julge manifesteerimine.
Ilona Niklus, kes reedesel performance’il näituseruumis laseb oma juuksed maha ajada, sai selleks inspiratsiooni avamisel toimunud vestlusringi kuulates, kus neli naist rääkisid oma kogemustest kiilaka peaga. Tema palmik annetatakse alopeetsiahaigete ühingule, et juuksematerjali kasutada paruka valmistamiseks.
Näitus „Appi, kiilakas naine!” on Telliskivi loomelinnaku B-hoone I korrusel avatud 2. aprillini. Lisainfot leiad Facebookist.