Lisaks 10.–11. augustil Paides toimuva Arvamusfestivali põhiarutelule on sel aastal festivali toetamas ka mitmekülgne kultuuriprogramm, mille põhieesmärgiks on pakkuda huvitavaid sündmuseid nii kohalikele elanikele, kui ka Paidet vaid festivali ajaks külastavatele inimestele.

Arvamusfestivalil saab näha Olmeulmade etendust „Koosolek”. Foto: press

Kultuuriprogrammi koostaja Lilian Hiob kommenteerib, et tänavune programm sai kokku pandud eesmärgiga, et näha ei saaks mitte ainult pealinnast imporditud sündmuseid, vaid ka kohalikel tegijatel oleks võimalust ja huvi festivali kultuuriprogrammis osaleda. Nii näeb lisaks hitt-tantsulavastusele Olmeulmad (Age Linkmann, Arolin Raudva, Maarja Tõnisson ja Raho Aadla) ning Erki Pärnoja kontserdile ka Paide Teatri truppi, eesotsas nende uue noore juhi Harri Ausmaaga, kes astuvad reedel üles grillpeoga, millesse on segatud performatiivsed elemendid.

Lisaks korraldab Paide ajaloolane Ründo Mülts öises Paide linnas taskulambi-rännakuid, mis avavad Paide linna ja ajalugu teise külje alt kui festivalikülastaja seda harjunud nägema on.

Hiobi sõnul on kohalikud väga aktiivsed – Paide teatri-ja muusikamajas toimub mitu näitust, läbi tasub astuda ajakeskusest Wittenstein ning kontsertidega on üles astumas Arvo Pärdi Muusikaaed ja Paide Püha Risti Kirik.

Hiob lisab, et kultuuriprogrammi koostades oli tal soov avada festivalikülastajatele ka mõni põnev Paide hoone, kuhu külastajad muidu ei satuks: „Pärast lokatsiooni-jahti Paides ja leides mitu väga erilist hoonet, osutus kultuuriprogrammi kostitavaks hooneks Paide vana Tütarlastegümnaasium, aadressil Posti 12. Selles hoones leiab aset reedeõhtune pidu, kus teiste seas astuvad üles San Hani ja Rütmika Soundsystem, Triin Niinemets ning Florian Wahl. Samuti on oodata ööelu-teemalist arutelupaneeli. Tallinnast ja Tartust sõidab peole ka eribuss, mis soovijad öösel kodulinna ka tagasi viib.”

Samas hoones toimub ka eelmainitud Olmeulmade kohaspetsiifiline lavastus. Samuti on kohal noored arhitektid Liina-Liis Pihu ja Eve Komp projektiga „Ruumiringlus”, kus läbi nende sekkumise aktiveeritakse ja taaskasutatakse vanu ruume, antud juhul Tütarlastegümnaasiumi hoonet.

Tütarlastegümnaasiumi kõrvale pargib ennast Siim Preimani rändgalerii „galerii”, mis asub kastiauto tagaruumis. Galeriibussis saab näha videomängude muuseumi LVLup miniatuurset versiooni. Koha peal on võimalik mängida erinevate taskukonsoolidega ning videomängude ajaloost rääkida muuseumi asutaja Camille Laurelliga.

Samuti on EV100 projekti raames oma projektiga üles astumas Voronja galerii näitustesarjaga „Lätted”, kus muuseumi asutaja ja kuraator Raul Oreškin kaasab erinevaid väikelinnasid ja sealt pärit kunstnikke. Seekord tulevad nad „Lätete” programmiga Paidesse ja avavad Rüütli tänaval, nüüdseks hävinud puumaja mahajäetud hoovis valgus- ja heliinstallatsiooni, mille autoriteks on kohalikud loojad Kaido Kirikmäe ning Leho Rubis.

Noored aktiivsed on väga oodatud EKA avatud akadeemia korraldatud 10-15 aastastele suunatud õpitubadesse, kus ühes neist on uurimisfookuses ruumis tekkivad nihked, deformatsioonid ja kõiksugused planeerimatud äpardused – kuidas nendega tegeleda, mida saab neist õppida? Õpituba juhendab Linda Zupping. Teine töötuba on suunatud nahakunstile ning seda juhendab Sirle Rohusaar, Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna aksessuaaritöökoja meister.

Muuseas, kes tahab aktiivselt festivali alustada, siis 10. augustil kell 8 stardib rattaretk Tallinnast Paidesse Energiapöördealale. Osalema on oodatud kõik Arvamusfestivalile suunduvad rattasõbrad, säästliku transpordi praktiseerijad ning kõik need, kes armastavad värskes õhus omapäraseid väljakutseid.

Kultuuriprogrammiga saab lähemalt tutvuda siin.