Psühhodisko suursaadiku ja plaadipoe Psühhoteek vedaja Ahto Külveti muusikavalikust leiab nii bosnia Boney M.-i kui ka poolakeelseid unelaule.

Foto: Kiur Kaasik

Debüüt: Legend räägib, kuidas 2013. aastal, kui olin just alustanud Tartus Genialistide Klubi programmijuhina, põrkasin klubis kokku Tartus elava Andreas McKeoughiga ja meil mõlemal oli käes sama plaat – „Buratino lugude” seitsmetolline vinüül! Tänu sellele veidrale plaadile sai alguse meie sõprus muusika kaudu. Alustasime Andreasega üsna pea veidra muusika DJ-sarja Psühhodisko korraldamist, millel on omad ranged reeglid. Mängisime alati b2b ja kordamööda, ainult vinüülidelt ja kõike kummalist – kõik on improvisatsioon ja kõik on lubatud. Psühhodiskod on temaatilised – kosmosemuusikast naishäälteni – ja muusika, mida mängisime, oli alati improviseeritud, s.t sa ei teadnud ette, mis järgmiseks tuleb. Lisaks enamasti ka üsna veidrad plaadifirmad ja lood krautrock’ist aserbaidžaani mugam’ini. See oli kõva trenn ja mõtteharjutus. Näiteks kui DJ-partneril tuli plaan mängida „Entel-tenteli” plaadilt lugu „Tige tikker”, siis teadsid, et sul on täpselt 1 minut ja 15 sekundit aega mõelda välja järgmine lugu, leida plaadikotist plaat, panna see peale, otsida välja loo algus ja… olla valmis.

Muusikas oluline: Et saaksin teada midagi uut, et mingi lugu jääks kummitama ning peaksin pärast selle loo ja tausta välja otsima. Loojutustamisoskus on oluline. Kuna uue muusika avastamine ja jagamine on mulle isiklikult hästi tähtis, on mul plaate mängides alati kaasas plaadialus, kuhu panen parasjagu mängiva loo plaadiümbrise. Pidu on seda parem, mida rohkem plaadiümbrist pildistatakse. 

Muusikas ebaoluline: Sisu tuleb enne tehnikat. Ma vaatan alt üles tehniliselt osavatele DJdele, kes pikalt kodus seda täiuslikku beatmix’i ette valmistavad. Ma ise sellel alal ei võistle, mul on kõige minimalistlikum kahe kanaliga DJ-pult, millel puuduvad efektid, ja nii võidab mu jaoks kohmakas ja eklektiline DJ-sett iga kell perfektset, aga igavat beatmix’i.

Mida mängin: Psühhodiskot! Muusikat, mida Shazam ei tunne ja mida Spotify ei mängi. Muusikat, mida sa veel ei tea sulle meeldivat! Ma teadlikult piiran oma muusikamaailma – vinüüliga, Ida-Euroopaga, Melodija plaadifirmaga –, et teada võimalikult vähesest võimalikult palju ja üllatada kuulajaid. 

Plaadimängimisolukordi on väga erinevaid – improvisatoorsest ja vabakavaga Psühhodiskost kuni pulmadeni. Seepärast on mul alati mängima minnes plaate kaasas suure varuga – ikka mitu kastitäit ja mitusada, et oleks improviseerimisruumi. 

Mulle väga meeldivad väljakutsed ja ülesanded – olgu selleks mõne filmi esilinastuse järelpidu, kus püüad tabada filmi meeleolu, või mängimine keskööl mõne metsafestivali laval. Valmistan iga sellise plaadimängu jaoks alati põhjalikult ette. Kuna mul on väike plaadipood Psühhoteek ja plaadipoe kõrvalmajas Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakond, kust saab vinüüle laenata, on mul võimalik valida päris suure hulga ja eriliste plaatide seast. Samuti piilun silmanurgast seda, mida publik teeb, ja võtan arvesse õhus hõljuvat meeleolu.

Püüangi plaadimängu ette valmistades välja mõelda mingi loo, mida sel õhtul vestan. Üritan anda seda edasi paladega Melodija plaadifirma tundmatutelt plaatidelt, segades seda bosnia Boney M.-i, poolakeelsete unelaulude, baškiiria souli, kirikukellade ja Fred Jüssi salvestatud loodushelidega.

Eredaimad mängumälestused: Kõige värskem ere elamus oli Genialistide bändi viimase kontserdi aftekas. Esiteks ei olnud ma kunagi varem ühtegi Genialistide lugu mänginud. Teiseks ütleb DJde hea tava otsekui, et üht ja sama lugu ei ole koššer ühe õhtu jooksul mitu korda mängida. Seekord oli tantsuplats pungil Genialistide fänne täis ja nii sai vähemalt kolm korda „Maapealne paradiis on rock’n’rolli” mängitud, nii et ruumi inimesi juurde ei mahtunud, laest tilkus kondensvett, tuba oli tossu ja inimesi paksult täis ja kõik huilgasid rõõmust! Kestvusspordi valda kuulub ja jäi eredalt meelde 2016. aasta Paide Arvamusfestivalil tehtud 23-tunnine DJ-maraton koos Berk Vaheriga.

Lugu, mida mängiksin oma parima sõbra pulmas: Wings „Silly Love Songs”. Seda mängisin ka oma pulmas, ja tasakaalustaksin seda kõige ilusama eesti armastuslauluga Olav Ehala „Vokilaul”.

Koht, kus tahaksin kindlasti mängida: See on lihtne – ootan, et mängida plaate Ukrainas Kiievis ½ GRAMi nimelises kohas. Koha omanik Vitali Bardetski käis 2021. aastal Tartus Psühhodisko konverentsil ja siis leppisime kokku, et esimesel võimalusel tulen sinna mängima. Vahepeal oli aga COVID, siis algas sõda ja nüüd ootangi pikisilmi, et kohe kui Ukraina on sõja Venemaaga võitnud, pakin plaadid ja Kiievis tuleb üks võimas Psühhodisko!

Guilty pleasure: Suurima ühisnimetaja leidmine muusikas – praegu on selleks „Ei ole üksi ükski maa”, mis töötab imeliselt ja ainult siin Eestis.

Alt üles vaatan…: Gilles Petersonile ja Misha Panfilovile. Esimese poole mu teadlikust elust mõjutas mu muusikamaitset Gilles Peterson oma DJ-settide ja raadiosaadetega. Teise poole elust on seda rolli täitnud siiani kõige enam Misha Panfilov oma muusika ja YouTube’i kanaliga Funked Up East, mis on lõpmatu psühhodisko varalaegas.

Viis klassikut: 

Apelsin „Igatsus”
Olav Ehala „Vokilaul” 
Paul Mauriat „Alouette”
Minnie Riperton „Les Fleurs”
Led Zeppelin „Whole Lotta Love”

Viis hetkekummitajat:

Mati ja Maie Murumaa „Suur on Su armastus” 
Andres Raudsepp „Nii oled sa”
Rafik Babajevi kvartett „Improvisatsioon mugami teemadel, live-salvestus Tallinn 1967”
Uschi Brüning „Hochzeitsnacht”
Pave Maijanen „Lähtisitkö”

Tehnilist: Muusika tuleb ainult vinüülidelt, laual on enne 2010. aastat valmistatud ja 16+ kg kaaluvad DJ Technicsid. 

Lõppsõna: Psühhodisko on maailm, mis koosneb kolmest märksõnast: Psühhodisko – huvitava muusika mängimine DJna; Psühhoteek – erilise muusika pood ja psühhodisko varamu; ning, kõige olulisem, Psühhovisioon – maailmavalgustuslik tegevus ehk raadiosaated, loengud, artiklid, arvustused ja Psühhodisko konverentsid, mille eesmärk on avastada ja jagada.

28.– 29. septembril toimub Tartu Ülikooli raamatukogus ja Kirjanduse Majas 10. Psühhodisko konverents, mis keskendub seekord Ulgu-Eesti muusikale.

Kuula lisaks Psühhoteegi SoundCloudist