Sel pühapäeval, 20. detsembril toimub Kultuurikatlas Eesti Disainikeskuse poolt korraldatav disainiturg „Jõuluks koju”, kus seavad oma kauba lettidele parimad Eesti ja Leedu disainerid, et pakkuda võimalust lahendada viimasele minutile jäänud kingiostud veidi loovamalt kui klassikaliste villaste sokkide näol. Laadal osalevate ehtekunstnike, rõivadisainerite, illustraatorite, keraamikute ja toidupakkujate spekter on muidugi suur ja lai, kuid siinkohal toome välja mõned kohalikud disainerid, kellele pühapäeval pilk peale tasuks visata.

Wooden Lifestyle'i puidust kikilips ja ilurätt. Foto: Siim Kirsipuu

Wooden Lifestyle'i puidust kikilips ja ilurätt. Foto: Siim Kirsipuu

Wooden Lifestyle

Kui kohalike tootjate hulgas on kikilipse tehtud pea igas võimalikus koloriidis ja mustris, siis 2014. aastal asutatud ettevõte Wooden Lifestyle on viinud lipsu-meisterdamise kunsti uuele tasemele ning valmistab neid hoopiski puidust, 3D-s ning niivõrd maitsekalt kokku segatud värvides ja mustrites, et kollektsionääridel on siin rohkelt materjali, mille järele suud vesistada. Samuti pole Wooden Lifestyle unustanud naisi, kelle jaoks teeb ettevõte ka feminiinsemas võtmes lipse.

Stuudio Tekstiil Ruumis

Aastast 2002 tegutseva ja tekstiilidisainer Monika Järgi poolt veetava Stuudio Tekstiil Ruumis missiooniks on inimsõbralike ja kauakestvate sisustustekstiilide valmistamine. Tooted sünnivad kasutades väärikaid tehnoloogiaid, naturaalseid materjale ning valmivad kohalike käsitöömeistrite ja tekstiilitootjate hoole ja abiga. Stuudio tootevalikust võib muuhulgas leida värviliste vildimummude või eenduvate püramiididega vildist helisummutavaid paneele, tikitud puidu meetodil valmistatud esemeid, minimalistlikke ruumijagajaid, kardinaid, kuumaaluseid ja palju muud.

Stuudio Tekstiil Ruumis lauakate „Puupits”. Foto: Juta Kübarsepp

Stuudio Tekstiil Ruumis lauakate „Puupits”. Foto: Juta Kübarsepp

Minumo

Minumo „Pliks-Plaks” kuumaalus. Tootefoto

Minumo „Pliks-Plaks” kuumaalus. Tootefoto

Minumo on disainistuudio, mis pesitseb Tallinnas ja mille nime all tegutseb tootedisainer Triin Maripuu, kes žonglöörib paralleelselt erinevate distsipliinidega nagu tööstus-, toote- ja graafiline disain ning sisearhitektuur. Teenuse kõrval on välja kujunemas ka Minumo enda kollektsioon, mille esimeseks tooteks on kuumaalus „Pliks-Plaks”, mida võib kasutada lahtiste pulkadena näiteks teekannu või suure ahjuplaadi all. „Pliks-Plaks” on valmistatud väärispuidust – tammest ja pähklist, ja neid on omakorda viimistletud linaõliga.

Stuudio Nahk

Karin Kallase ja Erik Pasti poolt 2012. aastal loodud Stuudio Nahk on parim sõber neile naistele, kelle garderoobile on omane praktilise ilu, minimalismi ja mugavuse sümbioos. Nahk meisterdab nii kingi, aksessuaare, kotte kui ka ehteid ning selle kõige juures pööratakse erilist tähelepanu just minimalistlikele arhitektuursetele vormidele, esemete proportsioonidele, kontrastidele ja vaimukatele elementidele. Kaasaegne klassika kodumaa pinnalt!

Stuudio Nahk „Lola Bag”. Foto: Mardo Männimägi

Stuudio Nahk „Lola Bag”. Foto: Mardo Männimägi

Ehted inimestele

Ehted inimestele on Tõnis Malkovi bränd, mis kujutab endast väärismetallidest tehtud mikroehteid, peamiselt kõrvarõngaid. Malkovi pisikeste, kuid see-eest ülimalt kõnekaid detaile sisaldavate ehete hulgast leiab nii hantlitõstjaid, Miki-Hiire ja kosmonautide kalliskividega kaunistatud hübriide, armastajaid, pühakuid kui ka pärlpeadega tantsijaid.

Ehted inimestele. Foto: Tõnis Malkov

Ehted inimestele. Foto: Tõnis Malkov

Valhalla Factory

Fotograaf Terje Talpsepa ettevõtmise Valhalla Factory toodangusse kuuluvad peamiselt 100% looduslikust sojavahast aroomiküünlad, sisustustekstiilid, fotod ja muud sisustusaksessuaarid. Kuigi Talsepa sõnul on Valhalla Factory brändi lugu saanud alguse unenägudest, sümboliseerides kohta, kus ükssarvikud redutavad, pead pilvedes, on brändi disaini pikitud ka Põhjamaa looduse eripärasid ja reisidelt kogutud maailmamustrite kilde.

Valhalla Factory. Foto: Terje Talpsepp

Valhalla Factory. Foto: Terje Talpsepp

Tie & Apron

Tie & Apron. Foto: Mardo Männimägi, Stuudio7

Tie & Apron. Foto: Mardo Männimägi, Stuudio7

Tie & Apron on tuntud kui vimkaga humoorikas tarbeese, kus ühte põnevasse tootesse on ühendatud põll ja lips. Tie & Apron sündis 2013. aasta kevadel, kui disainer Andres Labi valmistas oma esimese lipspõlle Eesti Disainerite Liidu poolt korraldatud konkursi „Meeste Asi” tarbeks. Peale seda kogus lipspõll kiiresti populaarsust nii Eestis kui ka mujal maailmas. Kuigi lipspõll oli algse ideena suunatud meestele, saavad seda edukalt kanda ka naised.

JO Ceramics

JO Ceramicsi taga seisab Jane Oblikas, kelle sortimendi hulgast võib leida nii ehteid kui ka nõusid ning üheks läbivaks motiiviks on siin näiteks lehmad! Esimesed sammud JO Ceramcsi sünni poole tegi Jane neli aastat tagasi, kui ta Eesti Kunstiakadeemiasse keraamika aastasele ettevalmistuskursusele otsustas minna. Inspiratsioon ilmutab end Oblika sõnul just siis, kui asjale käed külge panna ning ühest ideest kinni haarates mängib ta sellega eri vormides ja värvides. JO Ceramicsi töid iseloomustavad lihtsad, kiiresti tajutavad ideed ja vormid ja pigem mahedad toonid kui täisvärvid. Oblika arvates on oluline, kui esemeid ei ümbritse liiga palju „müra” ja nende detailid on lõpuni paika lihvitud.

JO Ceramicsi lehmad, mida võib vabalt riputada nii kaela kui kuusele. Foto: Jane Oblikas

JO Ceramicsi lehmad, mida võib vabalt riputada nii kaela kui kuusele. Foto: Jane Oblikas

Lisainfot disainituru ja teiste laadal esindatud disainerite kohta leiad siit.