Vabal Laval käib teine hooaeg – sügisel välja kuulutatud kuraatoriprogramm on jõudnud poole peale. Thomas Franki ja Madli Pesti koostatud lavastuste põimik kannab nime „Tavalised inimesed: alastusest enam” ja seda võib kuraatoriprogrammi asemel nimetada ka kuraatori valimikuks, sest valima tõesti pidi. Järgmised kolm Vaba Lava kaasprodutseeritud lavastust on piiritagustelt lavastajatelt ning lisaks teeb külalisetendustega comeback’i septembris esietendunud palju furoori tekitanud tantsulavastuse autor Doris Uhlich.

„Ravemachine”. Foto: press

„Ravemachine”. Foto: press

Märts – „Tavalised inimesed. Tallinna versioon” ja „Ravemachine”

Me möödume iga päev kümnetest inimestest, keda me ei tunne ja kellele me ei pööra tähelepanu rohkem kui kõndides kokkupõrke vältimiseks vajalik. Mis aga juhtub, kui ühe sellise inimesega laval mitmekümne samasuguse silmapaari pilgu all kohtuda ja ühiselt vastastikused isikliku ruumi piirid kõikuma lüüa? Belgia lavastaja Jan Martens toob paarikaupa lavale 48 tallinlast, kes näevad teineteist esimest korda elus.

Vaba Lava produtsent Tiiu Tamme sõnul on see logistiline väljakutse, sest erinevad grupid ei tohi proovide käigus ristuda, et laval sündiv oleks autentne esmanägemine. Mõlemal etendusel kohtuvad omavahel uued paarid, seega ei pea teisele etendusele tulles kartma teeseldud reaktsioone. Lavastuse „Tavalised inimesed. Tallinna versioon” oluline osa on mobiiltelefonide installatsioon, mis lubab heita pilgu osalejate kodudesse. Kellele siis ei meeldiks pimedal ajal õues jalutades valgustatud akendesse piiluda?

Lavastuse „Tavalised inimesed. Tallinna versioon” etendused toimuvad 18. ja 19. märtsil.

Septembris esietendus Vabal Laval palju elevust tekitanud „alastusest enam”, milles rullusid, hüppasid, tantsisid ja tegutsesid igal muul moel 17 alasti inimest, kes olid sarnaselt lavastusega „Tavalised inimesed. Tallinna versioon” kohalikud vabatahtlikud, mitte professionaalsed etenduskunstnikud, kuigi oli ka selle taustaga osalisi. Nüüd tuleb Doris Uhlich tagasi oma verivärske tantsulavastusega „Ravemachine”, milles lavastaja teeb dueti ratastoolis tantsiva Michael Turinskyga, kus mehest saab tõeline reivimasin. Lavastus tõstab fookusesse puuetega inimesed, nagu seda tegi Vaba Lava eelmine kuraatoriprogrammi lavastus „Kes kardab pimedat?” Jaanika Juhansonilt.

Lavastuse „Ravemachine” etendused toimuvad 26. ja 27. märtsil. Esimesele etendusele järgneb ratastoolireiv „Every Body Boom! All Machines Welcome!”, kuhu on oodatud pidulised nii ratastoolidega kui ilma.

Aprill – „Ühendus vältimatu ületamiseks. Sada sõda üleilmse rahuni”

Teatri eksperimentaalsem osa liigub järjekindlalt mööda rada, kus võib juhtuda, et etendajaid selle sõna klassikalises tähenduses enam laval ei kohtagi. Nii on olukord ka Cristophe Meierhansi lavastuses, kus etenduse ainsateks osalejateks on kuni sada publikuliiget. Lavastustrupp on andnud juhtnöörid, millest lähtuvalt valmib suur ühine õhtusöömaaeg. Teate ju küll seda ütlust mitmest kokast ja heast supist. „Ühendus vältimatu ületamiseks. Sada sõda üleilmse rahuni” kontrollib selle vanasõna paikapidavust, uurides iga inimese isikliku söögitegemisprotsessi kaudu demokraatia toimemehhanisme. Kuidas jõuda kõiki sadat osapoolt rahuldava tulemuseni? On see võimalik või jääb keegi tühja kõhuga? Vaba Lava tegevjuht Kristiina Reidolv leiab, et lavastus on järjekordselt korralduslikult põnev väljakutse, sest kuigi erinevalt „Tavalistest inimestest” ei ole vaja eelnevalt proove teha, tuleb selle asemel koguda kokku palju erinevaid toiduaineid, millest sada inimest kahel õhtul söönuks saavad. „Olemasolev külmkapp jääb selle jaoks ilmselgelt kitsaks, sest varuda tuleb õhtusöögi jaoks nii terve lammas kui 50 tuunikalakonservi,” lisab Reidolv naeruga.

Lavastuse „Ühendus vältimatu ületamiseks. Sada sõda üleilmse rahuni” etendused toimuvad 16. ja 17. aprillil.

Mai – „Vormides hirmu”

Julian Hetzeli lavastuse „Vormides hirmu” esimeses osas toimuvad performance’id avalikus ruumis, ent teise, eriliselt visuaalse osaga kolitakse tagasi Vaba Lava saali. Hetzel loob emotsionaalselt laetud atmosfääri, kus näitlejad püüavad kujutada hirme ja tühjust ning vormida midagi, mida me pigem väldime, sest selle hoomamine ja kirjeldamine on raske. Vaba Lava haldusjuht Eero Druus toob lavastuse tehnilisest raiderist välja, et lavastusmeeskond soovib mängusaali temperatuuriks täpselt 24 kraadi.

Seda, mis 24-kraadises ruumis toimuma hakkab, näeb 13. ja 14. mail.

Vaata lisa Vaba Lava kodulehelt.