Elujõulise kogukonna tööriistakast ehk Kuidas head asjad alguse saavad
Lugemisaeg 4 minKuidas teha nii, et sinu kodukandis oleks huvitavam ja kodusem elada? Ega muidu ei saa, kui tuleb ise pihta hakata. Kui hoog juba sees, peab ainult vaatama, et üksi kogukonda vedama ei jääks, vaid et vastutus ja ettevõtlikkus laieneks ja jaguneks võimalikult palju. Müürileht jagab koostöös Linnalaboriga tulevastele kogukonnaaktivistidele soovitusi.
1. Leia kaasamõtlejaid Leia kodukandist paar samas suunas mõtlevat seltsilist, sest koos on tummisem. Heaks lähtepunktiks on juba olemasolevad sarnased huvid, näiteks #mänguväljak #koeragajalutamine, või üksi harrastamiseks liiga suurt piinlikkust valmistavate tegevuste nimel koopereerumine, nagu #kassigajalutamine #autostumisvastanepiketeerimine #puhkpillirongkäigusmarssimine. Muidugi, alati võib alustada ka lihtsalt üleskutsest kokku saada.
2. Korralda üritus See ei pea olema esialgu midagi suurejoonelist. Kirbuturg on hea. Kohalik kinoõhtu veel parem. Kodukohvik juba järgmine level. Sinu eesmärk: tuua kodukandi inimesed kokku ning luua neile võimalused omavahel tutvumiseks.
3. Jaga infot Sulle meeldib sotsiaalmeedia – loo kohalikule kogukonnale omaette Facebooki grupp. Sa armastad veebidisaini – klopsi kokku veebileht ja muuda see töötavaks infokanaliks. Kui oled pisut vanamoodsam, siis soovitame meililisti. Tõelised hipsterid kirjutavad info aga tahvlitele. Peamine on see, et kohalik info liiguks ning igaühel oleks võimalik jagada tema jaoks olulisi teateid. Näiteks pulma läinud kassist.
4. Uued mõtted, uued inimesed Ah et sul on uus naaber, kellel on pisut veidrad harjumused? Tema raamatukogu ulatub sinu ukseni ja öösiti kostub püüdlike poeetide deklameerimine sulle voodisse? See ei ole kogukonnale nuhtlus, vaid õnnistus. Uuest naabrist võib saada kohaliku luuleslämmi eestvedaja. Või vähemasti peaesineja. Uued inimesed hoiavad kogukonnavaimu värskena ja seepärast pole vaja neid karta. Isegi kui see tähendab, et asju ei tehta alati ühtmoodi.
5. Jaga vastutust Ära isegi mitte proovi kõike ise ära teha. Rööprähklemine kustutab lõpuks sädeme ka kõige sädelevama sädeinimese silmist. Võlusõnaks on delegeerimine. Mida rohkem on ülesanded erinevate inimeste vahel ära jagatud, seda tõenäolisem on, et tahate ja jaksate ka edaspidi midagi ette võtta. Pealegi, koos on kõike alati põnevam teha.
6. Kasuta avalikku ruumi Reclaim the streets! Koduhoovid on mõnusad, aga veel parem on midagi avalikus ruumis ette võtta, näiteks tänavaturgu või kodukohvikut pidada. Koduhoov on kellegi isiklik ruum, linnatänav aga avalik ja mõeldud kõigile. Ühisüritusteks tänavate hõivamine tekitab kogukonna liikmetes arusaama, et kodu ei lõppe koduvärava ega -ukse ees. Nii hakatakse avalikku ruumi ja kodukanti laiemalt omaks pidama.
7. Suhtle ametnikega Sellest lihtsalt pole pääsu. Kui kodutänavale on tarvis lamavat politseinikku, siis tuleb endast ja oma huvidest kohalikule võimule märku anda. Ametnikega tasub hoida sooje suhteid. Nii võib juhtuda, et piirkonna jaoks olulised teemad arutatakse ka teiega enne otsuste langetamist läbi.
8. Korralda veel üritusi Vahetevahel võib ka mõne suurema ürituse teha. Näiteks tänavafestivali. See on kodukohvikust paar levelit kõrgemal. Suuremate festivalide korraldamisel on protsess vähemalt sama oluline kui tulemus. Organiseerimine, naabrite kampa kutsumine ning ühiselt olulise läbiarutamine teeb veelgi paremini tuttavaks ning aitab sõnastada ühiseid eesmärke.
9. Puhka Ja vaata, kas kõik läheb edasi nii nagu ikka ehk info liigub, üritused toimuvad jne. Kui jah, siis on kõik hästi.
10. Ole avatud ja avalik Kuula, mida sulle räägitakse, ning kui pead midagi otsustama, siis selgita, kuidas otsuseni jõudsid. Kokkuvõtted olulistest koosolekutest, näiteks detailplaneeringu arutelust, peaksid kindlasti olema kodulehel kõigile leitavad.