Estonias toimub nüüdismuusika festivali Afekt sümfooniakontsert

Sel reedel, 1. novembril toimub Estonia kontserdisaalis rahvusvahelise nüüdismuusika festivali Afekt sümfooniakontsert, mis esitleb festivali kesksete heliloojate Toshio Hosokawa ja Märt-Matis Lille filosoofilisi ja esteetilisi ühisosi ning erisusi.


Sel reedel, 1. novembril toimub Estonia kontserdisaalis rahvusvahelise nüüdismuusika festivali Afekt sümfooniakontsert, mis esitleb festivali kesksete heliloojate Toshio Hosokawa ja Märt-Matis Lille filosoofilisi ja esteetilisi ühisosi ning erisusi.

Toshio Hosokawa. Foto: Kaz Ishikawa

Kell 18 algaval eelkontserdil kõlab Tarmo Johannese esituses Toshio Hosokawa teos „Atem-Lied” bassflöödile. Samuti leiab aset vestlusring, kus osalevad Toshio Hosokawa, Märt-Matis Lill ja Maria Kõrvits. Vestlust modereerib Monika Mattiesen.

Õhtu jätkub kell 19, mil tulevad esitlusele Märt-Matis Lille „Hara Hoto varemed” ja Toshio Hosokawa
„Ferne Landschaft” I–III. Kava raamivad ühelt poolt maailma nüüdismuusika lavade superstaari Olga Neuwirthi „Masaot/Clocks without Hands” ja teisalt noore eesti helilooja Maria Kõrvitsa uudisteose „Darkness and Deeper Dark” maailmaesiettekanne.

Märt-Matis Lill sõnab oma teose kohta: „Minu loo üks olulisemaid kasutatavaid materjale traditsiooniliste instrumentide kõrval on klaas. See on oluliselt seotud teose kontseptsiooniga, milleks on ühe vana hävinud tsivilisatsiooni märgisüsteemi järk-järguline dešifreerimine, mille kaudu jõutakse selle hävingu uuestimõtestamiseni. Muusikalises vormikaares peegeldab seda kildudest alustamine, selle sidusaks ja jätkuvaks tervikuks kasvatamine ning kulminatsioonihetkel taas kildudeks purunemine. Olen kasutanud väga erinevaid klaasi tekitatud helisid nii vaiksest kildude üksteisevastu hõõrdumisest kuni dramaatiliste klaasipurustamise helideni. Lisaks klaasile olen episoodilisemalt kasutanud ka vett, kuhu löökpillimängija tamtammi laseb, ning erinevat laadi õhuvilinat tekitavaid materjale.”

ERSO ees debüteerib briti dirigent Clement Power, kes on üks hinnatumaid ja nõutumaid nüüdismuusika dirigente maailmas. Ta on tuntud eelkõige 20. ja 21. sajandi muusika interpreedina, kes on teinud koostööd paljude Euroopa orkestritega ning annab sageli kontserte selliste uue muusika ansamblitega, nagu Klangforum Wien, MusikFabrik jt.

Lisainfot leiad siit.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Arvustus: Esimesed muljed „Phantasmast”
3 min

Arvustus: Esimesed muljed „Phantasmast”

Andre Tamm käis Muusikapäeval kuulamas, kuidas kõlab Erkki-Sven Tüüri uus heliteos „Phantasma”.
Kunstnik, kes püüab looduse muusikat. Intervjuu Sten Saaritsaga
11 min

Kunstnik, kes püüab looduse muusikat. Intervjuu Sten Saaritsaga

Täna, 16. oktoobril saab ERR-i 1. stuudiost alguse muusika- ja helikunstifestival Üle Heli. Õhtusel kontserdil tuleb esitlusele Sten Saaritsa ja Sven Sosnitski duo SSSSi helikompositsioon „Geneetiline materjal”, mis keskendub orgaanika ja helide omavahelistele suhetele. Rääkisime Steniga looduse…
Arvustus: Heli- ja ruumikogemus Üle Helil
Juhan Vihterpal Üle Heli kontsertõhtul „Eksperimendid horisondiga vol 2”.
5 min

Arvustus: Heli- ja ruumikogemus Üle Helil

Läinud nädalavahetusel toimunud muusika- ja kunstifestival Üle Heli lubas külastajatel teostele käed külge panna ning tunda, kuidas mõjutab kompimismeel seda, millisena me helisid tajume.
Müürileht