Pühapäeval toimusid Ungaris kohaliku omavalitsuse valimised, mille tulemusel võitis Budapestis opositsioon. See on esimene kord kümne aasta jooksul, kui Fideszi kandidaatide toetus on sellises ulatuses vastastele alla jäänud.

Piret Karro

Piret Karro

Rasketel aegadel on ka väiksed võidud tähistamist väärt. Fideszi poliitikud on enamiku Ungari maakondade juhid ning linnapeade mänguruum on peaministri käe all piiratud. Ent pühapäevased valimistulemused on siiski märgilised: riigi 23 maakonnakeskusest 10 linnapeadeks said opositsiooni kuuluvad kandidaadid. Fideszi kampaania kannatas mitme apsaka all ning samal ajal suutsid peaministripartei vastased teha piisavalt tugeva kampaania, et oma valijaid mobiliseerida.

Kõige suurem maalihe toimus muidugi Budapestis. Linnapeaks valiti Ungari roheliste liige Gergely Karácsony. Linna 23 piirkonnast võitsid opositsiooniliikmed 14s ja iseseisvad kandidaadid 2s. Linna äärealadel asuvad piirkonnad jäid veel Fideszi-meelt, ent varasemad traditsioonilised kristlike konservatiivide toetajad näiteks Buda mägedes, kus elavad kõrgema keskklassi valijad, pöörasid seekord usku. Tudengite ja aktivistide jaoks on üks olulisi muutuseid opositsiooniliikme võit piirkonnas, kus asub kogunemiskoht ja baar Auróra, mida viimasel ajal politseireididega tihti tülitati.

Kuigi Budapesti uue linnapea võim on piiratud, võib loota, et ta saab oma kampaania jutupunktidest lähtudes parandada kodutute olukorda – tänaval magamine on praegu Ungaris kriminaliseeritud. Karácsony on oluliste eesmärkidena toonud veel välja tasuta ühistranspordi alla 14-aastastele ja tööotsijatele, pensionäride ja suurperede küttekulude linnapoolse toetamise, n-ö orjaseaduse ehk töölistelt praktiliselt tasustamata ületundide nõudmise keelustamise Budapestis, ning linna rohelisemaks muutmise kliimamuutuste vastu. Üks võimalus on ka, et kohalikud ajalehed saavad oma propagandasisu lahjendada ning veidi iseseisvamalt hingata, aga kohalikud ungarlased liiga optimistlikud ei ole.

Peale Budapesti said endale opositsiooniliikmest linnapea ka mitmed teised linnad. Seitsmest suurimast linnast toetas Fideszi neli ja opositsiooni kolm. Mitu varem Fideszile truu olnud väikelinna tegi kannapöörde, seega polnud võit ainult metropolide huvides. Opositsiooni poolt hääletasid hinnanguliselt kolm miljonit valijat ning nüüd elab kolm ja pool miljonit ungarlast linnades, mille peaks ei ole Fideszi liige.

Hungarian Spectrumi sõnul oli paljudel inimestel kõrini Fideszi oligarhide võimutsemisest. Tõsi, peaministripartei tegi sel valimistsüklil palju nii strateegilisi kui ka lolle vigu. Üks strateegiatest oli jagada valijatele põhimõtteliselt tasuta kartuleid – see töötas vaesemates piirkondades. Teine strateegia oli värvata n-ö sõltumatuid kandidaate, kes olid tegelikult Fideszi hüpiknukud. Neid nägi valija läbi. Aga Fidesz oli kindel oma võidus ning ei muutnud valimissüsteemi, mis muidu on nende jaoks olnud üks võtteid, millega oma kandidaate eelisseisundisse mängida. Samuti oli üks nende põhilisi kampaaniapunkte vana hea immigratsioonivastasus, mis on kodanike jaoks end juba ammendama hakanud.

Fideszi tõsiseltvõetavust kahandas oluliselt ka vahetult enne valimisi toimunud skandaal, kui meediasse lekkis video, kus Győri linnapea ostab seksi. Kristilikele ja pereväärtustele rõhuva Fideszi PR-kontor sattus paanikasse ning ei suutnud mingi vastunarratiiviga olukorda siluda, eriti kuna Zsolt Borkai kohta tulid välja ka korruptsioonisüüdistused. Győr oli siiamaani üks suurima Fideszi toetajaskonnaga linnu, ent nüüd valiti Borkai oma kohale tagasi vaid mõnesajase hääleenamusega. Samasugune napp võit juhtus mitmes teises traditsiooniliselt Fideszi valinud maakonnas.

Ungarlased, kellega tulemustest rääkinud olen, avaldavad küll võidurõõmu, ent on tegelike muutuste suhtes äraootavad. Sellegipoolest annavad tulemused lootust, et Fideszi autokraatia mõranemine on võimalik.