Flo Kasearu korraldab Pärnu naiste varjupaigas festivali
Lugemisaeg 2 minReedel, 19. jaanuaril avatakse Pärnu naiste varjupaigas kunstnik Flo Kasearu näitus „Varjupaiga festival”, millega kunstnik kutsub üles kõiki ebaturvalistes kodudes elavaid naisi tugikeskusesse tulema. Eksponeeritud joonistused, fotod ja objektid tegelevad lähisuhtevägivalla problemaatikaga.
„Varjupaiga festival” kestab 31. detsembrini 2018, ent kuna ametlikult on Eesti varjupaikade aadressid salastatud, saavad pärast avamist näitust kogeda vaid Pärnu naiste tugikeskuse kliendid. See on omakorda hea ajend kõikidele ebaturvalistes kodudes elavatele naisoost kunstisõpradele, miks oma elus kannapööre teha – lisaks oma elu muutmisele saab osa ka eksklusiivsest kunstinäitusest.
Flo Kasearu kipub oma loomingut tihti viima ja looma ruumidesse, mis on elule lähemal kui tavapärased kunsti eksponeerimise keskkonnad. Näiteks muutis ta möödunud sügisel New Yorgi Eesti Maja viis korrust paariks päevaks enda galeriiruumiks, samuti on tema kodu Tallinnas isikliku elava kunstniku kodumuuseumina avalikkusele avatud. „Varjupaiga festivali” näituse loomine Pärnu naiste varjupaika on loomulik jätk Flo praktikale hägustada kunsti- ja igapäevaruumide piiride.
Varjupaiga viies töö- ja eluruumis on eksponeeritud valik töid, mis keskenduvad lähisuhtevägivalla ebakohtadele. Kunstnik on valusale ja Eestis igati aktuaalsele teemale lähenenud talle omaselt julgelt ja mängulise huumoriga, pakkudes kogejale välja enda nägemuse kunsti teraapilisest kvaliteedist.
„Festivalilt” leiab muuhulgas tõsieluliste sugemetega joonistuste seeria „Varjupaiga hirmud” ning postriseeria, mis käsitleb keerulises peresuhtes nähtamatuks muutunud naise eksisteerimisviise. Mehe keha, mis antud kontekstis markeerib oma füüsilise üleolekuga tihti rõhujat, tuuakse näitusele antiikskulptuuride kombel ajahambast järatud kujul seerias „Torsod”. Näha saab ka varjupaiga suvelaagris loodud fotot ohvri rolli sunnitud naistest rakendamas ühiskondlikult aksepteeritud välist võimuatribuutikat, et taastada usk ümbritseva kontrollitavusesse, ning igapäevase osalus-performance’i „Kostüümidraama” tarbeks leiab külastaja näituselt turvanaiskonna töövarustuse, mille toel on nii avalikus kui privaatruumis võimalik lihvida enesekehtestamise kunsti. „Festivalil” on eksponeeritud ka videotöö „Privaatsuse sooviavalduse ilmestamine”, mis on 2016. aasta Artishoki biennaalil NO99 teatris varjupaiga klientide etendatud dokumentaal-performance’i jäädvustus. Karikaid on ka.
Näituse nägemiseks tuleb ühendust võtta Flo Kasearu või Pärnu Naiste tugikeskuse juhatuse liikme Margo Orupõlluga.