Vaal galeriis on avatud näitus „Ära ole see, kes sa oled, ole ilus!”, mis tegeleb naiste ja meeste meediakuvandi ning soosuhetega. „Feminism on moes!” rõõmustas kuraator Rebeka Põldsam avakõnes.

Katja Adrikova teos „Kodune valdus" (2016). Foto: Hannes Aasamets

Katja Adrikova teos „Kodune valdus" (2016). Foto: Hannes Aasamets

Hiiglaslikku hobuselakaparukasse uppuvad mannekeenijalad, neoontoonides plinkivad Youtube’i-videod lipsünkivast tüdrukust ning eri toonides põlledest ja kummikinnastest koosnevat kodukoristuskollektsiooni esitlevad mannid lõid galeriisaali nancynakamuraliku õhustiku. Nende vahele tõid poeetilisemat õõva õitsvate õitega kaetud buduaarilaud, kus peegli asemel võib vaadata sahtlisse, betoonist lina alla peidetud kuju, mis tuletab meile kõigile meelde, et draama on meie peades ning üks seinast välja ulatuv seebist käsi, mis just mugavustunnet ei tekita.

Põldsam täheldab, et feministe on viimasel ajal palju – malbed riigifeministid, karvased tsiviilfeministid ja peredega võrdõiguslased, nii et ilusate silmade all on järjest enam suid paotama hakatud. Nii ka siin – näituse kese on stereotüüpselt naiselik ilu. Kaasteksti sõnul püütakse väljapanekuga innustada naisteajakirju oma lugejaid tõsiselt võtma: „Mõnikord mõjuvad naistele suunatud ajakirjanduse elustiilijuhendid morbiidsete muinasjuttudena, kus räägitakse küll palju suhteprobleemidest, aga mitte struktuursest vägivallast, mille vastu üheskoos võidelda või lahendust otsida. Miks ei võiks just naisteajakirjad olla täis julgustavaid, kultuuri kriitiliselt mõtestavaid ja elujaatavad nõuandeid, kuidas toime tulla ühiskondlike probleemidega või kuidas mõista poliitilist olukorda oma koduseinte vahel naise perspektiivist?”

Kuna näitus ringleb küsimuse ümber, mida naised tahavad, aga vastust ei luba anda, siis vastan ise Postimehe veebirubriigi naine abiga (mis on alakategooria majanduse, tervise, spordi, ilma ja lemmiku kõrval):

Naine tahab teada kuut hetke, mil keha tahab talle midagi öelda.
Naine tahab erinevate tähtkujudega õigesti vaielda.
Naine tahab teada kõike, mida ta peab teadma rasvhapetest.
Naine tahab sushit õigesti süüa.
Naine tahab lihtsaid nippe, millega uuendada vannituba.
Naine tahab teha efektseid jääkuubikuid kolme sammuga.
Naine tahab panna lapsi rohkem juurvilju sööma.
Naine tahab viit nõuannet, kuidas partnerilt vabandust paluda.
Naine tahab teada nippe, et alkohol suhet ei rikuks.
Naine tahab näha pilte Ella Hopfeldti kevadsuvisest triiksärgimoest.

Avakõnede lõpus astus koordinaatori Kaarin Kiviräha ja kuraatori kõrvale mees, kes tutvustas end olevat šovinisteeriumist, täpsemalt tõrksa taltsutamise direktoraadist ning kinkis näitusetegijatele raamatu „Karske Pireta, maheda Mareta ja mehetapja Maie lood”. Seik jõudis veel samal õhtul Facebooki feministlikusse gruppi „Virginia Woolf sind ei karda!” analüüsimisele tõdemusega, et tuli ära.

Näitus „Ära ole see, kes sa oled, ole ilus!” jääb Vaal galeriis avatuks 7. maini.

Fotod: Hannes Aasamets