Galerii: Mount Kimbie Jazzkaarel
Lugemisaeg 3 minBriti elektroduole Mount Kimbie, kuhu kuuluvad Dominic Maker ja Kai Campos, on tuuril liitunud ka nende hea sõber Tony Kus trummidel. Nüüdseks seitsmendat aastat tegutsev kooslus on lisaks arvukatele EP-dele andnud välja kaks kauamängivat.
Debüütplaat „Crooks & Lovers” nägi ilmavalgust 2010. aastal ning möödunud kevadel paisati fännide rõõmuks välja teinegi, krüptilise pealkirjaga „Cold Spring Fault Less Youth”, mis üllitati juba briti mõjukamaid elektrotegijaid ühendava Warp Recordsi alt. Leping maineka plaadifirmaga näib olevat neile hästi mõjunud, teiselt plaadilt kajanud julgus iseloomustab ka nende esitusviisi laupäeval toimunud kontserdil. Lavale astutakse enesekindla ja iseteadlikuna ning pikema jututa hakatakse kontserdiga pihta.
Post-dubstep’i pioneerideks tituleeritud, väidetavalt ka selle sõnapaarile tähenduse andnud artistid on tiitlile vastavalt viinud dubstep’i domineerivast bassimürinast märksa helgema ja meloodilisema stiilini. Dubstep’ile iseloomulikele, enamasti üheülbaliselt pulseerivatele sündihelidele on omalt poolt lisatud hea annus keerukust, luues mulje muusikalisest puslest, mille tervikpilti näeb alles iga loo lõpus. Mõõdukas helikaos, dubstep’ist alles jäänud sünkopeeritud rütmid ja kõrvapaitavad üllatused iseloomustasid ka Jazzkaare kontserti, kus varem salvestatud atmosfääri-sämplite ja igapäevahelidest loodud tekstuuride kõrval kuulsime live-esituses kitarri, bassikitarri, trummi ja kummagi noormehe vokaale, mis kõik ühtseks helipildiks sulandati. Terviklikkust jätkus aga iga loo lõpuni. Kontserdi kava mõjus samas küllalt katkendlikuna ning palade vahel ei suudetud saavutada sujuvaid üleminekuid. Kooskõla tõi aga vägev valguskujundus, mille elektriseeritud värvivarjundid ja rahva sekka saadetud udukosed laval ja lava ees olevate inimeste vahel kontakti lõid.
Londoni poisse on palju võrreldud 24-aastaselt Mercury Music Prize’iga koju jalutanud James Blake’iga, kes on ka nende lugudest remikse teinud, millest tuntum on ilmselt „Maybes” (2010). Kahtlemata on muusikud üksteist mõjutanud ja oma loominguks jõudu ammutanud. Eraelus on nad head semud ning toonud sünergiat nii lavalaudadele kui teinud koostööd ka Mount Kimbie esimese plaadi salvestamisel stuudioseinte vahel. Viimasel albumil on kaheks looks andnud oma hääle ka punapäine punk-poeet King Krule („You Took Your Time” ja „Meter, Pale, Tone”). Tõeliselt põnev on muusikuid laval nüüd iseseisvalt näha. Trendimuusikast tõsiseltvõetavaks kujunenud kooslus näitab end tänaseks sõltumatu artistina, kes suudab kaalukausi ka ilma teiste kuulsate nimedeta enda kasuks kallutada. Nende suureks rõõmuks, kellele Mount Kimbie teine kauamängiv rohkem meeltmööda oli, mängiti konsterdil lood just külma kevade nime kandvalt albumilt, millest jäid eriti kummitama „Home Recording” ja „Made to Stray”. Viimase plaadi suunal jätkamine tundub olevat Mount Kimbie jaoks ainuõige. Tõesti suurt kiitust väärivad valguslahendused koos erakordselt andekate muusikute esitusega jätsid kohalolijad lisa nõudma.
Pildigalerii autor on Tõnu Tunnel.