Galerii: Tööteemalise meemikonkursi võitjad
Lugemisaeg 2 minEelmisel nädalal kuulutati välja Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Keskuse, Eesti Kunstikoolide Liidu ja Pärnu Kunstide Kooli poolt korraldatud „kunst + töö = MEEM” meemikonkursi võitjad. Konkursi fookuseks oli töö ning sellega seotud arusaamad ja probleemid, nagu palgalõhe, raske töö, lihtne töö, kallis või odav töö, meeste ja naiste töö, tööpuudus, suur töökoormus jne.
Osalema kutsuti 5.–12. klassi õpilased. Võistlusele laekus 285 tööd 23 erinevast üldharidus- ja huvikoolist. Meemikonkurss oli osa TLÜ „Soolise palgalõhe vähendamise” projektist.
Projekti raames on loomevaldkonna inimesi kaasatud ka varem. Koostöös ansambliga Kaisa Ling Thing valmis bluusikal „Kuldsete kätega mees” toksilisest matriarhaadist ja meeste kohast selles. Samuti lõi kunstnik Fideelia-Signe Roots naiste töö väärtustamist käsitleva näituse „Sõit tööle”, mis on üleval TLÜ Astra maja Euroopa galeriis.
Barbi Pilvre, kelle kanda on projekti kommunikatsioonitegevused, ütles, et kunst võimaldab esitada teravaid küsimusi viisil, mida teadus meetodite rangusega seotud põhjustel endale lubada ei saa. „Samas saab kunsti abil luua konteksti, kus teaduse probleemipüstitused ja ka tulemused muutuvad mõistetavamaks.”
Noorema vanusegrupi üks võitjatest, Tartumaal asuva Melliste kooli õpilane Hanna Suik (13) ütles, et oli palgalõhega seotud teemadest varem sageli mõelnud. Meemi põhjaks sai soome sümbolistliku maalikunstniku Hugo Simbergi 1899. aasta teos „Tantsides surmaga”, millele Suik vanasõna „Enne töö, siis lõbu” lisas. Meemiloomine selgamurdev töö ei ole: „Teadsin kohe, mis teksti sinna peale tahan. Avasin piltide töötlemise rakenduse, panin teksti peale – ja valmis ta oligi.”
Kõik konkursil osalenud meemid leiad siit.
Uuringu „Soolise palgalõhe vähendamine” tellis ja uuringut rahastab Eesti Teadusagentuur Euroopa Regionaalarengu Fondist programmi RITA kaudu. Uuring valmib Sotsiaalministeeriumi eesmärkide elluviimiseks.