7. novembrist on Tartu Kunstimuuseumis avatud näitus „Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014”, mis on järjekorras teine näitus suuremast arhiiviprojektist „Tartu 88”.

Nimeta (Tartu tänavatel 2014). Foto: Roman-Sten Tõnissoo

Nimeta (Tartu tänavatel 2014). Foto: Roman-Sten Tõnissoo

Näituse kuraator on Marika Agu ja kunstnikest on esindatud Natalie Mei, Rauno Thomas Moss, Maris Männik, Kiwa, Kaido Ole, Aleksander Sprohgis ning Roman-Sten Tõnissoo. Näitus käsitleb Tartu grafitikirjutajaid ja tänavakunstnikke, tänu kellele on Tartu saavutanud müütilise kuulsuse Eesti tänavakunstipealinnana. Ettepanek kutsuda neid tüüpilisteks indiviidideks tuleneb viisist, kuidas välismaiste eeskujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega.

Näitusel viidatakse lisaks ka grafitikirjutaja ja tänavakunstniku arhetüüpidele, kelleks on dändi ja flanöör. Tegutsedes pealtnäha kusagil vabaduse ja määratlematuse piirimail, püüavad nad nihestada oma kohalolu ja näilisusega linna üldisi toimimisprintsiipe ja sotsiaalset paradigmat. Linna kasutamiseks, selle funktsioonide tarbimiseks ei pea seal ilmtingimata elama – linn on kui lava, millele astudes on võimalik mängida erinevaid rolle ning anonüümselt oma ihasid väljendada.

Metropolist välja kasvanud flanööri ning Tartu grafitikirjutaja ja tänavakunstniku käsitlemine ühises kontekstis võib tunduda meelevaldne, arvestades, et nad pärinevad erinevatelt alustelt. Ometi on viimaste puhul tegemist flanööri sugulashingedega, kes redefineerivad linnaruumi koostoimes ümbritseva füüsilise keskkonnaga. Täna siin, homme seal, oodatakse teda maskiga.

Näituse haridusprogrammi raames toimuvad 15. ja 29. novembril Tartu tänavakunsti taieseid tutvustavad linnaekskursioonid ning šablooni ja kleepsu töötoad. Lisaks linastub 9. detsembril Tartu Elektriteatris film „Bomb It” (2007). Näitus on avatud 1. veebruarini 2015.