Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli jõuab Tartusse
Lugemisaeg 3 minTartu Kunstimajas avatakse 19. märtsil festivali Üle Heli ideid kajastav grupinäitus ning sümbioosis näitusega toimub ka kolmepäevane minifestival.
Festival algab näituse „Hargnevate helide aed” avamisega, mille eesmärgiks on esitleda festivali viie aasta jooksul fookuses olnud olulisemaid heli ja ruumiga seotud ideid galerii keskkonnas. „Kui väljend „festival kui kunstiteos” kõlab justkui metafoorina, siis käesoleva näituse eesmärgiks on see metafoor ellu äratada ja teha see ka Timo Tootsi poolt loodavate tehnoloogilise kunsti lahenduste abil näitusekülastaja jaoks interaktiivseks,” kommenteerib festivali Üle Heli kunstiline juht ja näituse kuraator Aivar Tõnso.
Näituse keskseks teoseks on installatsioon, mis koosneb Timo Tootsi poolt ehitatud ruumilise heli mikserist ehk linkispace’ist, Eike Epliku skulptuuridest, Aivar Tõnso ja teiste helikunstnike poolt loodud ruumis liikuvatest helidest ning neid vahendavast kõlarimetsast.
Festivali avapäev jätkub audiovisuaalse kontsertõhtuga „Eksperimendid horisondiga” Tartu Elektriteatris. Kontsert keskendub heli ja ruumi seostele kujutluste tasandil. Esitusele tulevad ka mõned samal õhtul avatava näituse ideed. Esinevad Ekke Västrik, Wondering O, Sander Saarmets, Ulmer, Jaanus Siniväli ja Maria Jönsson. Visuaalide eest vastutab Tencu.
Reedel, 20.märtsil toimub Tartu Ülikooli kunstimuuseumis Taavi Suisalu näitusega „Datafanta” seotud heli-performance „Long Play Of A Short Stay”.
Üle Heli põhisündmus viib publiku Aparaaditehasesse, kus leiab aset mitmekülgne kontsertprogramm kahel laval: Erinevate Tubade Klubis ja Armastuse Saalis. Lisaks võib Aparaaditehase sisehoovis kogeda ka üheks õhtuks avatava Martin Rästa Kehatu galerii pilootprojekti „Latent”. Kontserdil osalevad klubimuusikat džässist kuni techno’ni siduvad elavad legendid Jimi Tenor & Jori Hulkkonen Soomest, varjude ja valguse vahel liikuv duo Maarja Nuut ja Ruum, eesti kitarrist Robert Jürjendal ja venezuela elektroonilise muusika pioneer Miguel Noya, Taavi Tulev, Wrupk Urei, Kiwanoid, Post Horn, Nikolaienko (UA), Ratkiller ja Sai Kuule.
Festivali viimane päev, 21. märts algab seminariprogrammiga Kultuuriklubis Salong, kus käsitletakse teemasid ökoloogilisest muusikast kuni ruumilise helini.
Õhtul jätkub Üle Heli programm Tartu Uues Teatris. Kavas on viie erineva lähenemisega kvadrofoonilise heli laivi, väikeses saalis eksperimentaalfilmiprogramm ja õhtu lõpetuseks üks mehaanilise techno etteaste, mille eest vastutab Londonist pärit Graham Dunning.
Festival toob Tartusse India päritolu meediakunstniku ja kirjaniku Budhaditya Chattopadhyay, kes töötades küll peamiselt heliga, käsitleb oma esinemiste ja installatsioonide kaudu ka globaalselt aktuaalseid teemasid nagu kliimakriis, ränne, dekolonisatsioon jne. Kaunite kunstide õhtul esinevad ruumilise heli eeskavaga esmakordselt koos instrumentaalmuusik Argo Vals ja nii video- kui ka helikunstnikuna tuntud Martin Rästa, kes kanaldab tema muusika kvadrofooniliseks. Oma kunagist sünnilinna külastab Tartust pärit, aga juba üle 25 aasta USAs ja Inglismaal resideerinud elektronmuusik ja programmeerija Alo Allik. Duo SSSS (Sten Saarits ja Sven Sosnitski) esitab helikompositsiooni „Geneetiline materjal” ning festivali kunstiline juht Aivar Tõnso toob teatrisse oma hiljutise ja ka Tartu Kunstimajas toimuva näitusega seotud eeskava „Imaginaarsete kohtade heliatlas”.
Vaata lisaks Üle Heli kodulehelt.