Homme algavad Terje Toomistu nõukogude hipiliikumist uuriva dokfilmi võtted
Lugemisaeg 2 minHipiliikumisel, mis haaras sadu tuhandeid noori inimesi Läänes, oli suur mõju ka teisel pool raudset eesriiet. Nõukogude süsteemis lõid värvikad kunstnikud, muusikud, veidrikud, hulkurid ning teised pikajuukselised vabahinged oma underground-Süsteemi, mis ühendas neid, kes uskusid rahusse, armastusse ja vabadusse. Nüüd on Nõukogude võimu vastukarva silitanud hipiliikumisest sündimas ka dokfilm.
Filmi põhivõtted algavad homme, 27. mail teekonnaga Tallinnast läbi Peterburi Moskvasse. Enam kui 40 aastat hiljem võtab grupp hipisid ette rännaku Moskvasse, kus sajad inimesed siiani kogunevad, et meenutada 1971. aasta 1. juunit, mil tuhanded Vietnami sõja vastu protestima tulnud noored seal KGB poolt arreteeriti. Peategelased sõidavad oma lillelise minibussiga riiki, mis on nüüdseks neile võõraks jäänud, kuid milles on talletunud nende nooruspõlve erksaimad mälestused. See sõit on tegelaste jaoks ka omamoodi rahusõnumiks.
Hipide rännak koos Süsteemi kuulunud lillelaste lugudega Ukrainast, Venemaalt, Eestist, Lätist ja mujalt moodustuvad teekonna läbi aja ja ruumi. Jälgiv dokumentaalfilm vaheldub ajaloolise jutustusega, mis on põimitud ühtseks tervikuks intervjuude, fotode, Nõukogude animatsioonide ja rikka arhiivimaterjaliga, tuues vaatajani psühhedeelse underground-maailma, milles need inimesed tookord elasid.
Siinse hipiliikumise põhjaliku uurimisega alustati neli aastat tagasi. Esmalt valmis selle tulemusel Kiwa ja Terje Toomistu kureeritud ning Kultusfilmi videoproduktsiooniga näitus „Nõukogude lillelapsed: 1970ndate psühhedeelne underground”. Väljapanekut käis 2013. aastal Eesti Rahva Muuseumis vaatamas üle 12 000 külastaja. Pärast seda rändas näitus edasi Rootsi, kus seda esitleti Moderna Museetis Malmös ning Uppsala Kunstimuusemumis. Sealt edasi liikus näitus üle ookeani Vancouverisse Kanadasse Presentation House galeriisse.
Filmi režissöör on Terje Toomistu, produtsent Liis Lepik, operaator Taavi Arus, helioperaator Indrek Soe, kunstnik KIWA, animaator Priit Tender, monteerija Martin Männik.
Filmi tootja on Kultusfilm. Film valmib 2016. aasta suveks.
Filmi valmimisele saad õla alla panna siin.