KH kood ehk Kaspar Hauseri juhtum
Lugemisaeg 1 minÜliõpilasteatri „KH kood ehk Kaspar Hauseri juhtum” räägib meile… noh… Kaspar Hauseri juhtumist. Lugematuid lavastusi, ekraniseeringuid, kunsti ja kirjandust inspireerinud Kaspar Hauseri juhtum on meile küllap küll tuttav, aga kõnetab endiselt.
On aasta 1828. Nürnbergi tänavatele Saksamaal ilmub 16-aastane noormees Kaspar Hauser. Keegi pole teda varem näinud. Ja tema pole kedagi varem näinud. Ta ei oska rääkida ega kõndida; keegi ei tea, kas ta näeb valgust ja kuuleb helisid. Keegi ei tea, mis juhtus selle võõraga minevikus. Ta on mõistatus. Müsteerium.
Kaspar Hauser avab meile pildi ühiskonnast sellisena, nagu ta oli ühe isolatsioonis kasvanud inimhinge jaoks. Ja kes teab, ehk ühiskond ongi selline.
Dramatiseeringu aluseks on Jakob Wassermanni romaan „Caspar Hauser” (1908), Peter Handke näidend „Kaspar” (1967) ning Werner Herzogi film „Kaspar Hauseri saladus” (1975). Kasutatud on ka Aldar Talviste alias Psaiko luuletekste.
Lugu tõstatab küsimuse keelest, ühiskonnast, tõe(luse)st, kuulumisest… Kaspar Hauser (ja lavastuse dramatiseerija) on Peeter Piiri, lavastaja Kalev Kudu, muusika autor Kiwa jne. Viimane etendus jõuab lavale 16. detsembril Tartu Üliõpilasmajas (Kalevi 24). Piletid on saadaval Piletilevis ja tund enne algust kohapeal.
Lisainfot leiad siit.