Kiirkohting: Sorcerer
Lugemisaeg 3 minTänasest kuni 25. septembrini laotub üle Tallinna Disainiöö festival. Sel kolmapäeval, 21. septembril toimub Uue Loomingu Majas sündmuse raames juba traditsiooniks saanud rõivadisainietendus „D_O_M ehk Disain on moes”, kus näitavad sel korral oma loomingut Kelpman Textile, Lilli Jahilo ja viiest kunstnikust koosnev loominguline kollektiiv Sorcerer, kelle loomingus peegelduvad vastamisi ehe ja sünteetiline, eeterlik ja groteskne. Uurisimegi Sorcererilt, millega nad meie viimasest kohtumisest alates tegelenud on.
Viimane kord, kui teiega vestlesin, olite te välja andnud oma esimese kollektsiooni. Nüüdseks on Sorcereri rõivad juba osa performance’itest, tantsulavastustest jne. Kas ja kuidas on Sorcereri identiteet selle aja jooksul arenenud ja teie tegevusala laienenud?
Meie identiteet ja visioon on muutunud selgemaks, väärtused jäänud samaks. Uued väljakutsed ja koostööpakkumised on suunanud fookuse inimkehalt põgusalt ka ruumikujunduse suunas – nautisime meeletult Karl Martiani albumi „Purgatory” esitlusele miljöö loomist, kasutades selleks vanu mööblitööstuse jääke. Uusi loomingulisi väljundeid kompides oleme üha enam süvenenud keha ja ruumi suhetesse, kogeja ümbrusega ühtesulandamisse.
Mida olete selle aja jooksul juurde õppinud ning kuidas näete vastuvõttu oma rõivastele?
Organiseeritust. Kavandame ja piiritleme rohkem, jäädes seejuures intuitiivseks. Suureks üllatuseks on osutunud sarnastelt mõtleva kogukonna suurus, kes iga idee ja projekti sülega vastu võtavad. Ammutame inspiratsiooni publiku himust avastada ja koos kasvada ning oleme läbi viinud ka mõned töötoad, kus osalejad saavad meie juhendamisel luua eriilmelisi aksessuaare. Tagasiside on olnud paitav ja kinnitab meile meie eesmärkide tähtsust.
Märtsis esitlesite Kanutis Made in Estonia maratonil eksperimentaalseid ametlikke rõivaid, mis kandsid üheaegselt edasi ideed hüperühendatud maailmast ja isolatsioonist, rutiinist ja üksildusest. Cbetka poes toimunud performance’il käsitlesite põgenemist, reeglite rikkumist, linnaruumi dekonstrueerimist. Kas need on teemad, millega ka edaspidi tegelete ja mis küsimused teid veel huvitavad?
Meie ideed on pidevas muutumises. Mõnikord on peamine rõhk visuaalil, teinekord kontseptsioonil. Oleme alati peatunud teemadel, mis ka mõneti isiklikult puudutavad, võtame eesmärgiks emotsionaalse kogemuse esiletõstmise. Siiani on erksamalt esile kerkinud näiteks soorollide hägustamine, materjalide vahelise hierarhia lõhestamine, keha deformeerimine ja antropomorfiseerimine. Hüperühendatud maailm peegeldab Sorcereri positsiooni maailmas.
Tegite äsja kostüümiinstallatsiooni „lustwort” näol koostööd Helgi Saldoga, kes sai omakorda inspiratsiooni Rabivere naisest, kelle jäänused aastakümneid tagasi rabast leiti. Kuidas see koostöö sündis?
Helgi pöördus sooviga teha koostööd, tutvustas enda kontseptsiooni ja soovis meie poolt ruuministallatsioonina toimivat kostüümi. Tema ideid visualiseerides proovisime märksõnu nagu rabalaugas, laip ja huulhein omavahel kokku kõlksuma panna, neis mingit süsteemi või sümbioosi luua. Nautisime protsessi ja saame kindlasti esimesest näitusekogemusest üht-teist kaasa.
21. septembril näeb teie rõivaid Disainiööl. Mida te ette valmistanud olete?
Disainiööl esitleme senise loomingu läbilõiget rituaalse performance-lavastusena. Ärgitame vaatajat astuma vastu instinktiivsele suhtumisele (inim)vormidesse, neid abstraktselt ja dekoratiivselt moonutades. Pakume uut viisi rõivastest ja aksessuaaridest ning keha katmisest mõtlemiseks.
Kogu Disainiöö kava leiad siit
Tutvu Sorcereri loominguga lähemalt siin