Kohalikud valimised: Kas Tallinnasse võiks meelitada peoturiste?
Lugemisaeg 5 minSeoses oktoobris toimuvate kohalike omavalitsuste valimistega, pani Müürileht sel aastal kandideerivatele erakondadele, valimisliitudele ja üksikkandidaatidele teele küsimused, mis puudutavad sotsiaalhoolekannet, keskkonda, linnaruumi ning kultuuri Tartus ja Tallinnas.
Tallinn on end aastate jooksul tõestanud jõulise alternatiivse klubikultuuri keskpunktina. Millised on teie ettepanekud kohaliku ööelu atraktiivsemaks muutmise ja toetamise osas? Kas Tallinna potentsiaali peoturismi sihtkohana tuleks soodustada?
Valimisliit Vaba Tallinna Kodanik (vastas Õie-Mari Aasmäe)
Elan ise Telliskivi kvartali kõrval. Äärmiselt lahe koht ja seal saab igasugu jämmi teha, sest elumajad on seal siiski piisavas kauguses. Selliseid kohti on tegelikult Tallinnas veel, nt Linnahall ja ka Patarei võiks sinna alla liigitada, kuigi viimase äärde on nüüd paar elumaja tekkinud. Samas oleksin ettevaatlik selle peoturismiga, seda tuleks ikka kohalike käest küsida. Meie siin Põhja-Tallinnas ei oleks väga õnnelikud, kui Telliskivi oleks peoturismi sihtkoht. Võimalik, et Linnahall ja sealne piirkond oleks selline koht, kus see kedagi ei segaks.
Eesti Ellujäämise Erakond (vastas Raivo Orgusaar)
Tallinna kesklinn on igal reede ja laupäeva öösel muutumas tõeliseks läbupaigaks. Minul ja ka paljudel Teistel alkoholi mittejoovatel Inimestel on sellist olukorda väga tülgastav vaadata. Pealegi on vanalinna nendel tänavatel, kus asub enamus läbupaikadest, elamas ka Inimesi ja perekondi, kus kasvavad ju ka lapsed ning niisugune iga nädalalõpu läbu on halvasti ja rüvetavalt mõjumas just laste alateadvusele ning muidugi ka kõikidele Teistele vanalinna elanikele.
Just seepärast, et piirata sellist alkohulluses läbustamist, kehtestame Me vanalinnas ja ka kõikjal mujal Tallinnas tegutsevatele ööklubidele, baaridele ja muudele alkoholi müüvatele paikadele (hotellide baarid v.a), mis on avatud kauem kui kella 23ni, läbumaksu. See maks oleks siis selgeks märguandeks elumajade läheduses tegutsevatele läbuasutustele, et on aeg elamute ümbrusest ning laste ja perekondade silmade alt ohutusse, mittekuuldavasse kaugusesse ära kolida.
Selleks, et läbuhuvilised aga päris ilma peopaikadeta ei jääks, loome Me Tallinnasse, Paljassaare poolsaare tüheraladele „Tallinna Läbula”, kuhu koondame kokku kõik pealinna ööklubid, baarid ja muud joomaurkad ning paneme sinna kohalejõudmiseks käima varahommikuni käiva trammiliini. Vaid siis suudame Me Tallinna arutult läbustavast inimmassist puhtana hoida. Koondades sel viisil kõik läbustajad ühte Läbulasse, on ka politseil kergem sellel sageli aru kaotaval seltskonnal paremini silma peal hoida.
Meie eesmärk on ühene – Me toetame peoturismi, kuid arukal määral pidu pidades ja mitte väljaspool Läbulat asuvates uutes joomaurgastes, vaid linnasüdames ja eluasumites alkovabasid tantsusaale, ökokohvikuid ja muid, Inimväärikust säilitavaid paiku avades.
Reformierakond (vastas Yoko Alender)
Jah, Tallinnas on olemas mingi vaba vaim ja põnev kontraste täis keskkond. Nagu väike Berliin, ütlen vahel sõpradele välismaalt. Üsna mitme restorani igapäevase toimetamisega seotud olles näen ka öökultuuri arengut. Enamasti positiivses suunas. Elavas linnas eksisteerivad koos erinevad meelelahutuskohad, ükski piirkond ei peaks olema ainult turistidele ja kesklinnas kindlasti mitte ka suletud ala, kuhu pääsevad ainult elanikud. Aktiivne ööelu on osa linna konkurentsivõimest ja atraktiivsusest. Et asjad sujuks, plaanime ettevõtjate ja asumiseltsidega koos valida öölinnapea. Öölinnapea hoolitseb öise linnaelu mitmekülgsuse, turvalisuse, öötranspordi (ööbussid jms) ja muude pimeduse katte all toimuvate asjade eest :).
Sotsiaaldemokraatlik Erakond (vastas Siim Tuisk)
Sõltub väga kohast ja tegijatest. Kalamaja pargi kõrval avatud uue techno-klubi HALL vs Nimeta baari ümbruse kontekst on väga erinevad, nii kohalike elanike „rahulolu” kui üldise mõju osas. Püüame leida viise koostööks, ka rahaliselt, sest turism ja peoturism on linnale olulised, aga siinkohal ei saa ennetavalt anda välja blankoveksleid kõigile. Linnapeana külastab Rainer Vakra kindlasti rahvusvaheliselt olulisi Tallinna pidusid ja aitab peokohtade turundusele kaasa.
Valimisliit Meie Tallinn (vastas Maria Kaljuste)
Mulle meeldiks, kui Tallinn oleks linn, kus eelkõige kohalikul elanikul oleks hea elada – ehk siis turism oleks pealekauba. Võrreldes Lissaboni vms maa öise klubikultuuriga, on meil väga pikk tee minna. Jah, seda peaks soodustama, kuid peaks suutma muuta selle jaoks mõnusaks piirkonnad ja leida ning siduda meelelahutuslike tegevusi, mis muudaks alkoholitarbimise noortele mõttetult ebavajalikuks.
Eestimaa Rohelised (vastas Aleksander Laane)
Eelkõige vajab Tallinna linnavalitsus ise tihedamat koostööd klubikultuuri eestvedajatega Tallinna ja ka Eesti kui sihtkoha turundamise osas. Teeme koos eestvedajatega kava, kuidas turistide voogu hooajati hajutada, kuidas saaksime turvalisust suurendada, eelkõige Vanalinna elanike elukvaliteeti parandada – et vanalinn püsielanikest tühjaks ei jookseks – ning nii mõnusat-lõbusat õhkkonda säilitada. Meie nägemuses tuleb peopaiku kindlasti juurde – ainuüksi rekonstrueeritav Linnahall peaks pakkuma selleks palju võimalusi. Veel peaks üle vaatama ürituste korraldamise võimalused Eestis väikestele, aga maailmas suurtele sihtgruppidele. Klubikultuurile lisaks tuleks meelitada Tallinnasse ka rohkem kõrgkultuurihuvilisi. Selleks oleks vaja uut ooperiteatrit ja kõrgetasemeliste interpreetide kontserte. Kõik maailmatasemel interpreetide esinemised on olnud täissaalidele, piletid müüakse kiiresti läbi.
Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (vastas Henrik Aavik)
Tallinn juba on peoturismi sihtpunkt ning seda suunda eelisarendama ei peaks. Olemasolevat peaks siiski toetama – TMW näiteks. Klubikultuur peaks arenema koos muu turismiga.
Müürileht ei saanud tagasisidet Keskerakonna Tallinna esinduselt, Eesti Konservatiivselt Rahvaerakonnalt, Valimisliidult Metroolinn, Eestimaa Ühendatud Vasakaparteilt ning Savisaare Valimisliidult ja Tegusalt Tallinnalt.