Kohalikud valimised: Mida teha Sitsi süstlavahetuspunktiga?
Lugemisaeg 6 minSeoses oktoobris toimuvate kohalike omavalitsuste valimistega pani Müürileht sel aastal kandideerivatele erakondadele, valimisliitudele ja üksikkandidaatidele teele küsimused, mis puudutavad sotsiaalhoolekannet, keskkonda, linnaruumi ning kultuuri Tartus ja Tallinnas.
Millist lahendust pakute Sitsi asumisse planeeritava süstlavahetuspunkti ümber käivale vaidlusele? Kas peate vajalikuks kahjude vähendamise teenuste laiendamist Tallinnas?
Eesti Ellujäämise Erakond (vastas Raivo Orgusaar)
Narkomaanidele süstalde pakkumise teenus on selge märk sellest, et siin riigis on midagi väga viltu. See, et seda tehakse B- ja C-hepatiidi ja vere kaudu levivate parasiitide leviku tõkestamiseks, on üks asi, kuid seda, et see on vajalik HIV viiruse tõkestamiseks, on hoopis teine teema, kuna mitte keegi pole mitte kunagi näinud seda HIV viirust, mille eest narkomaane kaitstakse.
Pealegi ei näe ma mitte mingisugust põhjust, miks peaksime juba enam kui kaks tosinat aastat ikka veel võitlema tagajärgedega, suutmata tegelikkuses alustadagi narkomaania tegelike põhjuste väljaselgitamistest? Kui politsei ei suuda kasvõi kolm aastat tegutsevat narkomüügipunkti sulgeda, õigemini öeldes pole selleks mingit huvigi, siis tagajärgedega tegelemine on siin suht mõttetu.
Hoolides Sitsi asumi elanikest, kus niigi on palju selle ühiskonna poolt alla lastud ja ära lõhutud Inimesi, on minu ainus soovitus asutada see kavandatav süstlavahetuspunkt Sõle tänava, Kopli polikliiniku ruumidesse, lähemale nendele, kes seal valgetes kitlites nagunii neid süstlaid pidevalt kasutamas on. Nii on neid ka kergem pidevalt uuendada.
Olen niisiis seisukohal, et vähendama peaks ikkagi narkomaaniat ja kui Meie jõuametkonnad sellega hakkama ei saa, oleks aeg juba välja vahetada nii narkoäri piiramisega tegeleva politseiameti vastava osakonna juhtkond, kui ka need tolliametnikud, kes ikka veel pole suutelised riiki sisseveetavat narkoäri paljastama ja tõkestama.
Reformierakond (vastas Yoko Alender)
Põhja-Tallinnasse on koondatud suur osa ülelinnalistest sotsiaalteenustest, süstlavahetuspunkt, HIV-nõustamine, supiköök ja kodutute öömaja, ehk on kohalikud seetõttu olnud nii tundlikud ja mõistlikum oleks teenust osutada igas linnaosas kohalikele abivajajatele. Narkomaania puhul on probleem sügavam kui ühes linnaosas toimuv, probleem on senises läbikukkunud narkopoliitikas, millest enamus poliitikuid tänapäeval ei taha isegi mitte rääkida. Seni kuni ühiskonnas on teema nii tabu jääb äärmiselt keerukaks ka kohalikul tasandil tagajärgedega tegelemine. Selleks, et tegevus oleks eesmärgipärane, tuleks loomulikult jõuda selleni, et süstlavahetuspunktid on koos nõustamisega ja seal, kus narkomaanid on. Konkreetselt Erika tänava puhul lõhuti toimiv keskus, mis pakkus nii nõustamisteenust kui ka süstlavahetust enne, kui oli olemas edasiseks toimiv lahendus ja järgnesidki lõputud vaidlused ja paus teenuse osutamises, millest ei võitnud keegi.
Sotsiaaldemokraatlik Erakond (vastas Siim Tuisk)
Toetame Sitsi asumi süstlavahetuspunkti. Nõustume TAI ettepanekutega (vähendatud lahtiolekuaeg, kaameravalve, turvamehed) ja linnavalitsuses rajame kaua oodatud süstlavahetuspunktid ka Lasnamäele. Lisaks statsionaarsetele toetame linna poolt ka mobiilset vahetuspunkti ja püüame leida koos apteekidega sobivat lahendust süstalde vahetuseks. Võtame üle Justiitsministeeriumi pilootprojekti rahastuse, millega suunati politseiga kokku puutunud kriminaalkaristuseta kanepitarbijad nn Portugali mudeli komisjoni, ning laiendame seda stimulante ja teiste uimastite tarbijatele. Lisaks paneme raha ka ennetusse, tuues koolidesse rääkima endisi uimastitarbijaid, ning võõrutusse, kus rahastame Jämejala ravi ja rehabilitatsioonikeskuses lisakohtade rajamist Tallinna elanikele. Püüame luua metadooniprogrammi kõrvale ka Haigekassa rahastatavat (vajadusel rahastame linnaeelarvest lähemate aastate jooksul, kuni riik on valmis üle võtma) buprenorfiini- ja diamorfiiniprogrammi, nt Wismari haiglas. Nii suurendame ravile suunduvate inimeste hulka ja hoiame kriminaalsest turust eemal võimalikult suure osa sõltlasi, sealjuures vähendades ka varavastast kuritegevust Tallinnas.
Valimisliit Meie Tallinn (vastas Maria Kaljuste)
Mina ei poolda süstlavahetuspunktide tööd sellisel kujul -ja ka narkoennetustöö korraldaksin ümber, rangemaks tarvitajate sõltlaste suhtes. Hetkel võib pealinnas seda võrrelda nagu roolijoodikule pohmellinapsu pakkumisega. Nagu Bensiinijaama ehitamisel on oluline vaid asukoht, siis on narkomaania levikut võimalik piirata vaid ennetus ja vältimistööga. O tolerants – ühendatud järelvalve nii leevendus kui kahjude vähenduse suhtes. Et ei oleks nii, et üks käsi ei tea, mis teine teeb ja narkomaanid jätkavad sama rada, ning peavad peenikest meie kõigi arvelt. Ja kui keegi nüüd humaansusele rõhub ja ütleb, et ärgu ma üle dramatiseerigu, siis ma soovitan tal statistikat vaadata – ilmselgelt ei ole see, mis tehakse, tulemuslik ning tarvitusele on vaja võtta oluliselt karmimad meetmed.
Eestimaa Rohelised (vastas Aleksander Laane)
Ilmselgelt on mõistlikumaid lahendusi kui süstlavahetuspunkti rajamine otse elumajja. Ei hoolita ju ka nendest õnnetutest, kes elanike kurja pilgu all peavad oma probleemidele leevendust otsima. Kindlasti leiab asumist mõne eraldiseisva hoone, kus süstlavahetus nii palju emotsioone esile ei kutsu – ehk ka nii, et meditsiinitöötajad oleks lähedal. Võib olla hoopis polikliinikute juures.
Kahjude vähendamise ja narkomaania (sh alkoholismi, suitsetamise jm) ennetamise teenust tuleks tingimata laiendada – aga mis olulisem – kaasajastada maailma parimate näidete järgi. Kindlasti tuleb läbi arutada Šveitsis ja mitmetes teistes maades edukalt kahjusid vähendavate süstimistubade tegemise võimalused. Oluline on ka ravikanepi-küsimuse lahendamine, sest ravikanepi lubamine vähendab teistest narkootikumidest, eriti opioididest tingitud probleeme.
Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (vastas Henrik Aavik)
Meie Põhja-Tallinna programmi oluline lubadus on narkomaania tänavatelt ära viia ja süstlavahetuspunktid on selle juures oluline meede. Sitsi tänava süstlavahetuspunkt on liiga suure koormusega, Põhja-Tallinnasse peaks tulema vähemalt neli süstlavahetuspunkti, kahjude vähendamise raames ei peaks välistama ka süstimispunkti.
Valismisliit Vaba Tallinna Kodanik (vastas Õie-Mari Aasmäe)
See on väga keeruline ja tundlik teema, äärmiselt kurb osa ühiskonnast, millega on vaja ja peab tegelema. Siin võiks pikalt rääkida, kuidas seda probleemi saaks juba algstaadiumis vähendada ning kuidas neid inimesi, kui see juba tekkinud on, veel aidata, aga see ei ole tõesti hetkel teema. Mõistan väga kohalike muret, kui tekib stabiilne süstlavahetuspunkt ja ei tõuseks minu käsi sellist otsust tegema. Kohalikud ise on välja pakkunud süstlavahetusbussi lahenduse, saan aru, et tegelikult riigitasandil nende tellimisega juba tegeletakse. Loodame, et need saavad olema funktsionaalsed ja jõuavad kiirelt kohale ning abivajajateni.
Müürileht ei saanud tagasisidet Keskerakonna Tallinna esinduselt, Eesti Konservatiivselt Rahvaerakonnalt, Valimisliidult Metroolinn, Eestimaa Ühendatud Vasakaparteilt ning Savisaare Valimisliidult ja Tegusalt Tallinnalt.