HELIjaKEEL kontsertõhtud põimivad Malle Maltise ja Hasso Krulli loomingut
Lugemisaeg 2 minSügisel teist hooaega alustanud sarja HELIjaKEEL järgmine kontsert ühendab helilooja Malle Maltise ja luuletaja Hasso Krulli loomingut. Kontserdiõhtud pealkirjaga „Kooskõlast sünnib maailm” toimuvad 23. jaanuaril kell 19.00 Tallinnas Õpetajate Majas ja 24. jaanuaril kell 19.00 Tartu Ülikooli aulas.
Kavas on Malle Maltise teosed „Res” (2003), „Aja küsimus” (2013), „Wavescape” (2013, esiettekanne), „Jääb järele vihm” (2005), „Kandlekirjad” (2013, esiettekanne), „Dolce” (2012), „A Match” (2012) ja „Counterflow” (2011) ning valik Hasso Krulli luulet.
Esinevad Olga Voronova (viiul), Sandra Klimaitė (vioola, Leedu), Leho Karin (tšello), Indrek Pajus (kontrabass), Diana Liiv (klaver), Vambola Krigul (löökpillid), Leonora Palu, Eneli Hiiemaa (flööt), Helena Tuuling (bassklarnet), Rait Erikson (metsasarv), Iris Oja (metsosopran), Kristi Mühling (kannel), Sander Tuvikene (video), Malle Maltis (elektroonika), Hasso Krull (sõna).
Kahte kunstnikku ühendava osana kõlab kontserdil Malle Maltise teos „Jääb järele vihm”, mis on kirjutatud Hasso Krulli tekstile eeposest „Meeter ja Demeeter”. Ka inglise romantiku A. Ch. Swinburne’i poeemil põhineva laulu „A Match” loomise impulss on seotud Hasso Krulli luulekoguga „Swinburne”.
Malle Maltis on aktiivselt tegutsev eesti helilooja, kelle loomingus on kesksel kohal teosed akustilistele instrumentidele ja elektroonikale. Teosega „Res” on Malle Maltis pälvinud I preemia elektroakustilise muusika konkursil Musica Nova 2004 Prahas ning festivali „Eesti Muusika Päevad” heliloojapreemia aastatel 2005 ja 2007. 2010. aastal võitis Maltise teos „Chameleon chant” 3. ECPNM üleeuroopalise elektronmuusika teoste konkursi Austrias. Alates 2008. aastast on Maltis kompositsiooni ja elektronmuusika lektor Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning alates 2013. aastast ka muusikajuht Eesti Draamateatris.
Eesti üks hinnatumaid luuletajaid, esseiste ja mõtlejaid Hasso Krull tähistab käesoleva aasta jaanuari lõpus oma 50. juubelit. Ta on oma loomingulise tegevuse eest pälvinud rohkelt tunnustusi: Valgetähe medaliklassi teenetemärgi (2001), Balti assamblee kirjanduspreemia raamatu „Meeter ja Demeeter” eest (2005), Kultuurkapitali luulepreemia raamatute „Kornukoopia” (2002) ja „Neli korda neli” eest (2010), Gustav Suitsu stipendiumi luulekogu „Veel ju vist” eest (2013) jt. Krull on ka Tallinna Ülikooli kirjandus- ja kultuuriteooria õppejõud.
Kontserdisari HELIjaKEEL sai alguse 2012. aasta sügisel. Kui esimesel hooajal ühendas heliloojaid ja kirjanikke perekondlik lähedus, siis sel hooajal on heli ja keelt ühendavaks lüliks loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimisvõime. Märtsis on tulemas kontserdid Helvi Jürissoni luule ja Andrei Volkonski muusikaga ning hooaeg lõpeb koostöös kirjandusfestivaliga HeadRead, mille raames toimuvad Timo Steineri ja nigeeria/inglise kirjaniku Ben Okri loomingut ühendavad kontserdid juunis.
HELIjaKEEL Facebookis.