Kultuuridessant on sõbralik kultuurirünnak
Lugemisaeg 3 minJuba terve nädala on paljud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilased ja töötajad olnud hoos väljaspool oma kodu- ja õpilinna. Nimelt on käimas dessant. Ei, mitte mingi sõjaline rünnak, vaid mõnus hulk kultuurisündmusi Rakveres, Tartus ja Tallinnas.
Kultuuridessant on kultuuriakadeemia teatri- ja tantsukunsti ning muusikute (diplomi)tööde esitlemine väljaspool Viljandit. Lisaks toimuvad mitmed filmiseansid ja infotunnid. Dessandil on pisut alla saja noore, kes pakuvad kultuurielamusi alates lastest kuni vanuriteni välja – sest dessandile on oodatud kõik.
Miks ja kuidas?
Dessandi-idee pole loomulikult midagi uut. Kuna kultuuriakadeemia lõpetab igal aastal vähemalt 150 inimest, kelle seast pooled tegelevad loominguga, on selge, et igal kevadel sünnib palju uusi etendusi ja kontserte, näituseid, filme ja festivale. Patt on seda kõike vaid Viljandis, kaasõpilastele ja hindamiskomisjonile näidata. Lõputöid on aeg-ajalt ikka mujalgi näidatud, kuid sel aastal esimest korda sellises mahus ja Kultuuridessandi nime all.
Kultuuridessandi nimi sündis juba 2012. aasta suvel, mil väljasõiduplaane pidama hakati. Kas on siin mõju selles, et kultuuriakadeemia praeguse peamaja asemel asusid nõukogude ajal sõjaväehooned või hoopis selles, et rohketele karmidele uudistele tasakaaluks võiks mõnikord dessant tähendada ka midagi loovat…? Kes teab. Igatahes on ettevõtmise nimi hästi vastu võetud ja korraldajate sellekohased hirmud lahendatud.
Dessandi mootoriks on kultuuriakadeemia vilistlane ja õppejõud Kristiina Alliksaar (kes, muide, oma sünnipäeva tähistas dessandi teisel päeval Rakveres). Kogu korraldusprotsess kaasab aktiivselt kolme osakonda: muusika-, etenduskunstide ja kultuurhariduse osakonda (rahvusliku käsitöö osakonnal on samal ajal käsil moeetenduse OmaMood ja rahvusvahelise konvenretsi korraldamine) ja loomulikult mitmeid töötajaid. Et dessant on suunatud paljuski noortele, paluti nende mõttemaailma mõistmiseks appi ka kolm kultuurikorralduse üliõpilast, kes nutikate lahenduste ja väga aktiivse töösse suhtumisega abistavad dessanti publikuni tuua.
Kuigi võiks arvata, et praegu, dessandi sündmuste ajal, on kõige kiiremad päevad käimas, on lugu hoopis vastupidi. Loomulikult on töine ja tegus just esinejatel, kuid head korraldust näitab just see, et sündmuse ajal sujub kõik hästi ja paanikat pole.
Just eelnevad kuud on olnud meeletud – pidevalt vaja programmi sättida, läbi rääkida, logistikat muuta, kokku leppida, natuke vaielda, koosolekuid pidada… Nagu ikka sündmuste korraldamisel. Ilmselt jäävad kogu ettevõtmise juures meelde iganädalased koosolekud kell üheksa. Varajast hommikutundi nõutas taga asjaolu, et üliõpilastel algasid tavaliselt kell 10.15 loengud ja ülejäänud töötajatel oli päevakava juba teiste teemadega sisustatud.
Reedel, mil seda artiklit kirjutan, on pool dessanti juba läbi – ees terendavad veel paar etendust ja kontserti Tartus ning pikk nädal Tallinnas. Näitlejad-tantsijad-muusikud on tõenäoliselt end juba „sisse” ja „soojaks” mänginud, nii et tasub programm üle vaadata ja näha, kuidas tormakas, aga vähesõjaline Kultuuridessant sinule sobib. Sest ilmselgelt tuleme järgmisel kevadel taas!
Tutvu Kultuuridessandi programmiga siin.
6.-7. mail Rakveres, 8.-11. mail Tartus, 13.-18. mail Tallinnas