Kumu uuel näitusel saab EMT erilahenduse abil helikunsti teha
Lugemisaeg 2 minKumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis on koostöös EMT-ga välja pandud innovatiivne tehnoloogiline lahendus tahvelarvutite näol, millega saab spetsiaalset tarkvara kasutades ise joonistada pildi, mille arvuti muusikaks muudab. Lahendus on osa äsjaavatud Eesti esimesest suuremast helikunstile pühendatud näitusest „Sünkroonist väljas. Helikunstist vaatega minevikku”, mille plakateid tarkvara abil samuti vaadata ja kuulata saab.
„EMT on teinud Kumuga pikaajaliselt koostööd, et aidata Eestisse tuua huvitavat ning tehnoloogiliselt põnevat kunsti. Jätkame seda traditsiooni selgi korral ning helikunsti näitus on hea näide, kuidas kunst ja tehnoloogia suudavad koostöös põnevaid elamusi pakkuda,” sõnas EMT juht Valdo Kalm.
Virtuaalne ANS on tarkvara simulaator, mis põhineb unikaalse süntesaatori ANS tehnoloogial – fotoelektrooniline mikrotonaalne ja spektraalne instrument, mille leiutas vene insener Jevgeni Murzin aastatel 1938-1958 ning mille säilinud ainueksemplar asub praegu Moskvas. Murzin pani oma masinale nime helilooja Alexander Nikolajevitsh Scriabini nimetähtede järgi. Seda ainulaadset instrumenti kasutasid paljud vene heliloojad, kaasa arvatud Alfred Schnittke ja Eduard Artemjev mõningate Andrei Tarkovski filmide juures. Originaalne ANS on suur masin, mille väikesele ekraanile joonistades on võimalik luua terveid sümfooniaid. Virtuaalne ANS on pandud tänapäevasesse formaati – nutirakendus – ning sisaldab endas väga palju erinevaid võimalusi luua ebatavalisi, atmosfäärilisi helisid. ANS rakendusega võib joonistada nii muusikapalasid kui ka muuta heli pildiks ehk sonogrammiks.
Näituse plakatid on loodud originaalsel ANS instrumendil tehtud joonistustest, mis muudetakse Virtuaalse ANS rakenduse läbi helilisteks lehtedeks. Plakatikujundajatel on õnnestunud ühendada Virtuaalne ANS rakendus ja plakatite graafiline formaat nii, et plakatite abstraktne kujundus peidab endas helilõiku. EMT abiga saab näituse plakateid maha mängida nii näitusesaali eesruumis kui leheküljel www.emt.ee/helikunst, mille kaudu on võimalik Alexander Zolotovi loodud simulaatori ja selle allalaadimise kohta ka täpsemat infot saada.
Näitusel „Sünkroonist väljas. Helikunstist vaatega minevikku” on esindatud kaheteistkümne Eesti ja väliskunstniku tööd, mis loovad ülevaate helikunstist kui mitmekülgsest kunstimeediumist. Ekspositsioon näitab, kuivõrd mitmesugune on helipõhine kunstimeedium. Näitus on tinglikult jagatud kolmeks osaks. Ajalooline osa vaatleb heliga seotud eksperimente aastatel 1960-1990, teises osas vaadeldakse eesti kaasaegset helikunsti ning kolmas, arhiiviosa, kujutab endast kontsentreeritud infokapslit raadiosaadetest, dokumentaalvideotest, fotodest jms.
Virtuaalne ANS koos näitusega jäävad Kumu kunstimuuseumisse kuni 12. jaanuarini 2014.