Laura Põld: kõrghetk oli lamada põrandal suitsu all
Lugemisaeg 6 minAteljeevaikuses nokitsemise asemel viis Tartu 2024 kultuuripealinna projekt grupi kunstnikke Lõuna-Eesti suitsusaunadesse. Laura Põld jagas Müürilehele oma kogemusi Võru- ja Setomaa igapäevaelu juurde kuuluva „suidsusannakombõga” tutvumisest.
Anica Huck, Gary Markle ja Laura Põld on kolm hiljuti omavahel tutvunud kunstnikku. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raames korraldatud residentuuris kütsid kunstnikud sauna, vihtlesid ja viskasid leili, tegid läbi erinevaid kohalikke rituaale, mõtisklesid ja arutlesid kogetu üle. Seda, mis keha ja vaimuga neis saunades juhtus, rääkis siinkirjutale oma ateljees keraamik, maali- ja tekstiilikunstnik Laura Põld. Jutuajamisse sekkus Tõru, Põllu Sotši varjupaigast päästetud koer, kord põrandal tähelepanelikult kõrvu kikitades, kord end ajakirjanikule diivanil sülle sättides.
Kuidas sa suitsusaunaresidentuuri sattusid?
Sain projekti kuraatorilt Ann Mirjam Vaiklalt kirja küsimusega, kas ma ei sooviks liituda. Kuna mõte tundus veidi jabur ja täiesti vastupidine minu tavarutiinile, otsustasin osaleda.
Kuidas residentuur reaalselt ellu viidi?
Plaan nägi ette käia erinevates Lõuna-Eesti suitsusaunades. Ööbisime alguses kunstnik Timo Tootsi juures Otepää külje all Maajaamas, kus olid head võimalused residentuuri sisse elada. Ülemisel korrusel saime magada, all oli ühisruum köögiga. Veetsime kolm nädalat koos ja sel ajal tekkis tavalisest väga erinev elurütm. Meil oli kindel ühine päevakava ja Ann Mirjam Vaikla koostatud programm.
See oli siis kunstnike reality show?
(Naerab) Kuidagi oli, jah, kokku pandud ebaharilik meediahuvi ja intiimne saunaskäimine. Kohal käisid küll Tartu 2024 filmijad, aga mitte nii, et klipp oleks hiljem kohe ETVs eetrisse läinud.
Millised olid esimesed kogemused?
Käisime saunas Haanjas Mooska talu perenaise ja pärimuse vahendaja Eda Veeroja juures. See oli kõige põhjalikum saunaskäik ja kõige rituaalsem kogemus. Jäime hommikul hiljaks, olime tundmatuse ees veidi ärevuses. Oluline oli, et tervitaksime sauna ja paneksime puud koos alla. Eda rääkis saunas käimise tähendusest pikalt.
Suits tõusis kütmise ajal põrandast veidi kõrgemale ja saime selle all põrandal lamada. See oli hästi visuaalne kogemus, mustad seinad ja valge suits, mis pidevalt kuju vahetas, nende vahel hõljumas. Suitsu oli hästi rahustav vaadata, see oli lihtsalt nii ilus! Muidugi läks mul süda öösel pahaks ja pea hakkas valutama. (Naerab)
Kuidas Eda saunas sündmused edasi arenesid?
Alustasime kütmist hommikul üheksast ja neljaks sai saun valmis. Käisime metsajalutuskäigul energiat kogumas ja siis kupatati meid külma vette, kuhu mina ei suutnud minna. Tegime saunas neli sessiooni. Ühel sessioonil oli oluline esivanemate ja tulevaste põlvkondadega kontakti saamine ja teisel näiteks tänamine. Jõime taimeteed, alkohol polnud lubatud. Kogesime vahetult sauna ja olime samal ajal justkui õpilased. Ma polnud varem saunas nii käinud, et seda käimist kogu aeg mõtestataks. Pärast läksime ööseks Maajaama tagasi. Oli väga palju asju, mida läbi mõelda ja seedida.
Mida vaimselt kogesid, millised emotsioonid tekkisid?
Mul tekkis seal Eda saunas selline veider kurbus, rusuvad mõtted. Halvad emotsioonid, mis „ei kuulu mulle”, soovitas Eda „tagasi saata”. Mõned seigad ajasid meid naerma ka. Näiteks pidid naised mingil hetkel ajama jalad harki ja vihtlema, aga kanada-eesti geist kunstnikule Gary Markle’ile ütles Eda, et ära sina nüüd seda tee. Gary ei saanud aru, miks tema seda teha ei tohi.
Residentuuri lõpus sain aru, et Lõuna-Eestis käik oli minu jaoks eksootiline, avanes justkui uks, see koht hakkas mind rohkem huvitama. See miski, mis on „meie oma”, vaimustas mind, samas tundsin end veidi lolli turistina. Meeltesse sööbis tõrvaseebi lõhn, oli ka teisi lõhnaelamusi. Suitsusauna kogemused õpetasid rohkem oma kehaga arvestama ja sellele tähelepanu pöörama.
Kus veel käisite?
Puutöömeister ja fotokunstnik Toomas Kalve suitsusaun oli ehitatud künka sisse nagu maakelder. Seal kulub vähem puid ja saun on tuulekindel. Kalve abikaasa on Eesti maausuliste eestkõneleja Epp Margna. Sinna sattumise ajal oli just jalgpalli MMi finaalmäng käimas, mida nad perega üheskoos vaatasid. Sõime koos suppi, pereliikmed jõid saunas õlut, tegid neid tavalisi asju, mida Eda üldse ei lubanud.
Osad käisid ka jääaugus. Nad rääkisid oma saunast palju ja kiitsid, et see on igal juhul Soome saunast ägedam. Magasime pärast kunstnikega nende talu väikeses toakeses. Kõik oli väga koduselt hubane.
Käisite residentuuri ajal ka Tartus Aura keskuse saunas. Milline võrdlusmoment tekkis?
Selleks ajaks olid minu taluvuspiir ja võimekus saunatajana kõvasti tõusnud. Pean ütlema, et Aura saun tundus meile juba üsna jama, kuigi oli suitsusaunaga võrreldes mugavam.
Milline suhtlus teiste kunstnikega residentuuri ajal tekkis? Kas võiksid neid natuke iseloomustada?
See oli väga intensiivne kooselu vorm, tegime koos süüa ja pidasime sooje vestlusi. Meil käis ka külalisi. Anica Huck on pikalt töötanud kosmoseagentuuris European Space Agency, tal on teadlase taust. Ta oli kunstnikuna hästi motiveeritud, otsiv ja tahtis kõike kogetut kasutada ja pärast midagi luua. Ta tegi ka seda sauna asja sada protsenti kaasa. Ka Gary oli saunatamise koha pealt klass omaette, vihtles andunult ja käis jääaugus. Ta oli diplomaatiline ja ülitähelepanelik. Tõi puid, küüris nõusid, oli kogu aeg kohal ja abivalmis. Talle andis Maajaam lausa parima köögi korrashoidja diplomi. Meiega veetis palju aega ka kuraator Ann Mirjam Vaikla. See ei ole üldse iseenesest mõistetav, et ta koos kunstnikega seda kõike koges.
Kuidas residentuur lõppes? Kas jäid rahule?
Lõpupäeval kütsime ise Timo juures Maajaamas sauna. Suitsusauna kütmine on pikk protsess ja eeldab juba ka spetsiifilisi teadmisi. Kütmise kui töö vastu peab olema austus, mis on võrreldav keraamika-ahju kütmisega. Istusime koos külalistega ringis ja jagasime oma residentuurikogemusi. Eda saunast rääkisime me kõik kolm kogu residentuuri ajal, tema rituaalidel oli ikka suur mõju. Olen käinud eri riikides kunstiresidentuurides ligi kakskümmend korda, aga saunaresidentuur oli kindlasti üks erilisemaid.
Residentuur toimus Loov Euroopa programmi kuuluva platvormi MagiC Carpets ja kultuuripealinn Tartu 2024 projekti raames. MagiC Carpets ühendab 20 Euroopa kultuuriorganisatsiooni, mis võimaldab kunstnikele loomingulist keskkonda koostöös kogukondadega.