Loengusari „Memento mori” mõtestab surma ja elu

Niguliste muuseumis on käimas uus loengusari „Memento mori”, mis kõneleb surmast ja elust ajaloo, kunsti ja kirjanduse vaatenurkadest.


Niguliste muuseumis on käimas uus loengusari „Memento mori”, mis kõneleb surmast ja elust ajaloo, kunsti ja kirjanduse vaatenurkadest.

Foto: press

Loengusari kaasneb lavastusega „METSIK KAART. Ära jäta mind meelde”, mille lavastajaks on Jan Teevet ning mis etendub Niguliste muuseumis 27. novembril. „METSIK KAART” on kummardus koroonakriisi-järgsele uuele, elujaatavale ajastule. Lavastus otsib ja avab uue ajajärgu juba tuntud ja alles tärkavaid seisundeid.

„Memento mori” sarja järgmine üritus toimub 1. oktoobril, mil EKA Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi doktorant ja lektor Liisa-Helena Lumberg peab loengu teemal „Kaunis kadunuke, kristallist kolp. Surma baroklik elegants”, kus küsitakse muu hulgas küsimusi, nagu kellele luuakse hingekelli; kas kadunuke tunneb kaunidusest rõõmu või vajavad seda ennekõike elavad? Vastuseid otsitakse barokk-kunstist, kus läbivate teemadena võib kohata ekstaase, ekstsesse, aga erakordselt elavate kehade kõrval ka pidevaid meenutusi surmast ja lagunemisest.

8. oktoobril on külas Tõnu Õnnepalu ning teemaks „Teos kui autori haud”. Loeng-vestluses soovib Tõnu Õnnepalu arutleda loomeprotsessi enesehävituslike (ja ühtlasi eneseehituslike) tahkude ning selle üle, kuidas sellest kõigest elusana välja tulla.

15. oktoobril jõuab kord esseisti ja tõlkija Heili Sepa kätte, kelle loengu teemaks on „Surm siin või sireleis”, milles tuleb juttu suremisest ja surnud olemisest – iseendas ja maailmas, kultuuris ja argielus, nüüd ja kunagi.

Lisainfot leiad Nigulise muuseumi kodulehelt.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Kui tee su ees on pime
Illustratsioon: Jaan Rõõmus
7 min

Kui tee su ees on pime

Sisemise arengu üks eeltingimus on kannatus, mis paiskab meid vahepealsusesse, pühasse ja rituaalsesse ruumi. Initsiatsiooniriitustele omast valulikku ego suretamist tuleks aktsepteerida, et tunda ennast osana millestki suuremast.
Surmast inspireeritud Elu
7 min

Surmast inspireeritud Elu

Mitmed tänapäeva maailma ebakohad saaksid lahendatud, kui inimesed aktsepteeriksid iseenda surelikkust. Alles siis saame päriselt iseendaks ja muutume oma valikutes julgemaks.
Memento mori. Mäletamine ja mälestamine sakraalkunstis
6 min

Memento mori. Mäletamine ja mälestamine sakraalkunstis

Surma kujutamine kesk- ja varauusaegses kunstis käib kaasas keeruliste aegadega, nagu sõjad ja epideemiad, ning kannab endas ühtaegu nii mälestust meie hulgast lahkunuist kui ka meeldetuletust meie enda surelikkusest.
Müürileht