Mood-Performance-Tants: Krete Beljaev ja Manni Aia „MUST JOON”
Lugemisaeg 3 minSellel laupäeval, 7. mail toimub Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis moelavastus Mood-Performance-Tants „Chapter 18”, millega tähistatakse Eestis ainulaadse moeplatvormi täisealiseks saamist. Inspireerituna muinasjuttudest ning unenäolisest mõttemaailmast läbib MPT lapseliku rännaku, et jõuda uue peatükini täiskasvanueas.
Müürileht teeb sündmuse eel tutvust osalejatega ning tutvustab seekord Krete Beljaevi ja Manni Aia disainitud ning Kätrin Beljaevi ehetega kombineeritud kollektsiooni „MUST JOON”, mis samuti laupäeval vaatajate ette jõuab. „MUST JOON” esindab praktilisi ja minimalistlikke rõivaid, mille põhirõhk on heal tehnilisel tööl ning klassikaliste lõigete mängulisemaks muutmisel.
Kooliprojektist suurele lavale
Krete ja Manni õpivad Tallinna Tehnikakõrgkoolis tehnilist rõivadisaini, Kätrin on Eesti Kunstiakadeemia magistrikraadiga ehtekunstnik, kes on seal ka ise õpetanud ning avas hiljuti Viru tänaval Lisa Kroeberiga koos ehtestuudio. Krete ja Manni teevad koostööd esimest korda, kuid Krete ja Kätrin on varasemalt osalenud koos ka näiteks ERKI Moeshow’l. Tookord oli nende kollektsiooni tRUST võtmeelemendiks modifitseeritud pudelikorkidest tehtud naiselikud riided.
„MUST JOON” sündis kooli loovprojektist. Krete ja Manni tundsid, et koostöö sujub väga hästi, otsustasid kollektsiooni edasi arendada ja sellega ka erinevatel moeshow’del osaleda. Äsja käidi ka Lätis Habitus Baltija konkursil oma kollektsiooni rahvusvahelise žürii ees näitamas.
Sulatab piire mehelikkuse ja naiselikkuse vahel
Kogu kollektsioon on oma olemuselt praktiline ning paljud esemed edasiarendused sellest, mida Krete endale varasemalt õmmelnud on. Paljud riideesemed on universaalsed – ühes suuruses ese sobib erinevatele kehatüüpidele ning mõlemale soole. Mantlid on naistele, kuid vestid pigem universaalsed. Kasutusel olevad lõiked on ka vähese vaevaga ümber modelleeritavad, mistõttu saab naiste riideesemed meestele ümber kohandada ja vastupidi. Ka materjalidele pööratakse erilist tähelepanu – kasutusel on peamiselt mustrilised villased ja villasegust kangad, mida tasakaalustab läbipaistev šifoon. Kollektsiooni rõivaste juures on peamiseks nende lihtsad puhtad jooned ja praktilisus ning seda väljendab ka nimi „MUST JOON”. Inspiratsiooni on tüdrukute sõnul saadud aegumatust klassikalisest moest, androgüünsest look’ist, mis sulandab piirid mehelikkuse ja naiselikkuse vahel, ning rangest vormist. Igale riideesemele on antud kindel funktsioon ning hoitud on stiilipuhast ja minimalistlikku joont, millele on kontrastiks lisatud erinevaid detaile, mustreid, kraesid, revääre ja taskuid. „Ilu mõiste on pidevas muutumises, kuid selle sümboolne tähendus jääb samaks: rõivas peab olema kaunis nii seest kui väljast, kaugelt ja lähedalt,” ütlevad loojad ise.
Kollektsioonis kasutatakse Kätrini tehtud ehteid – puidust lõigatud ning magnetiga rõiva külge kinnituvaid kaelaehteid, millest igaüks on unikaalse motiiviga. Materjalitundlikkus on Kätrini sõnul ehete puhul peamine, seetõttu alustab ta alati just materjali valimisest. Idee tuleb pärast valmisobjekti ning lõpliku tõlgenduse loob kandja. Enne oma stuudio uuendamist tegeles ta peamiselt eritellimustega, kuid ta on ka ehteseeriad välja andnud. Ühte neist kasutatigi „MUST JOON” kollektsioonis.
Tutvu teiste osalejatega MPT kodulehel.