Kõigile, kes suveplaanidega teelahkmel seisavad, saavad abi meie traditsioonilisest festivalide välimäärajast, milles jagavad oma muljeid juba käinud ja näinud muusikasõbrad.

Valikut jagub mitmele maitsele, kehtigu see siis muusika, asukoha või muu meelelahutuse kohta. Kuna sündmusi leiab suve peale rohkem, kui meie leheruum mahutada suudab, ei näinud kõik festivalid trükimusta, kuid augustis soovitame kindlasti üle vaadata ka näiteks Kukemuru Ambienti.

Intsikurmu
Millal: 2.–3. august
Kus: Intsikurmu metsapark, Põlvamaa
Kes: Superorganism, Chinese Man, Lola Marsh, Ivan Dorn, Pom Poko, Iris Gold, Idiotape, Garden City Movement, Jan Helsing, EiK, Mick Pedaja, Duo Ruut jt. Vaata lisaks: intsikurmu.com

Maarja Merivoo-Parro. Foto: Ken MürkMaarja Merivoo-Parro, Raadio 2
„Esimest korda Intsikurmu väravate poole jalutades nägin juba kaugelt, et rühm pensionäre seirab telkla vilkust ja vangutab pead. Arvasin, et küllap kardavad lärmi ja laga. Eksisin. Nad muretsesid hoopis, et kui tuleb vihm, siis kas maa võtab vee kohe sisse või tekivad loigud ja kui tekivad loigud, siis kuidas noored oma telkides hakkama saavad? Festivali vastu polevat neil midagi – Intsikurmus olevat alati selliseid pidusid peetud, et hoia ja keela… Üks proua mäletab, kuidas Marju Kuut kunagi esines – peaaegu alasti! Kui need orud ja mäed, tiigid ja kiiged rääkida oskaks, siis nad vast hoiataksid linnavurlesid värske õhu mürgituse eest. Tegelikult on Põlva muidugi ise ka linn ja vahest lausa kõige cool’im väikelinn maailmas. See, mis tema pehmes ja karvases metsapargis toimub, on aga nagu suvefestivalide kvintessents: olulised artistid ja proff teostus, sekka tulukesed, tänavatoit ja arvestatav fänninänni ala. Ja Lastekurmu on neil nagu muinasjutt. Ja koerad on teretulnud. Õhinapõhisus ja soojus on Intsika vibe’is endiselt tunda, aga samal ajal näivad praktilised asjad olevat mõnuga paika loksutatud ja mingit Fyre Festivali laadset õhupalli kartma ei pea. Intsikurmu on hoopis nagu põhupall – tihe, naturaalne ja vajalik, mistõttu Raadio 2 läheb kohale ja võtab otse-eetri kaasa. Jälle. Jee.”

Viru Folk
Millal: 9.–11. august
Kus: Käsmu, Lääne-Virumaa
Kes: Primordial, Seán Garvey, Beoga, The Kilkennys, Inger, No More Fridays and The Maple Brothers, Henry Laks, Riffarrica, Urr Lau jt. Vaata lisaks: virufolk.ee

Kätlin Luht. AutoportreeKätlin Luht, etnoloog
„Olles tihe pärimusmuusika festivalide külastaja, sattusin ühel suvel ka Käsmu Viru Folgile, mille suur trump on kindlasti selle asukoht – väike armas kaluriküla oma tuntud eheduses. Viru Folk pole vaid ühe lava juurest teise liikumine, vaid korralik sensoorne kogemus. Kava on jagatud nii, et on aega omas rütmis kulgeda, saab vaadata filme, osaleda õpitubades, avatud on laadaplats. Õhtuks on võimalik tempo korralikult üles kerida ning end välja elada, seda peamiselt tantsides, sest, olgem ausad, esinejad on väga inspireerivad ning juba pärast esimest päeva saab külastajatest üks suur pere. Kui seal ükskord kõvasti vihma sadas, ei heidutanud see kedagi – väärikad härrad kutsusid inimesi oma vihmavarju alla ning nooremad vihtusid tantsu edasi. Lisaks juba tuttavatele kollektiividele, nagu Folkmill ja Rüüt, leiab igal aastal kavast ka üllatajaid ning midagi igale maitsele. Tänavu on vast kõige oodatumad Riffarrica Eestist, kes esitles äsja oma uut albumit, ning Beoga ja The Kilkennys Iirimaalt – nimelt on folk sel aastal just iiriteemaline (mõelda vaid, kuidas seal tantsida saab!). Lisaks saavad külastajad ka iiri tantsu õpitoas jalga proovida. Põhimõtteliselt on mõistlik igal suvel Käsmus ära käia, kuid imeline võimalus on seda teha just folgi ajal! (Ahjaa, rokki saab ka!)”

Flow
Millal: 9.–11. august
Kus: Suvilahti, Helsingi
Kes: Tame Impala, Erykah Badu, James Blake, Nitzer Ebb, Aïsha Devi, Yves Tumor, Amnesia Scanner, The Black Madonna, Maarja Nuut & Ruum, Stereolab jt. Vaata lisaks: flowfestival.com

Kaspar Viilup. Foto: Ken MürkKaspar Viilup, ERR
„Kui vaadata muusikafestivale lähiriikides – või ka Euroopas laiemalt –, siis pahatihti alahinnatakse külastajat. See ei tähenda alati halba – vahel ongi tore, kui esinema tuuakse A-kategooria staarid, kes meelitavad kohale võimalikult laia publiku, ent see ei loo festivalile oma nägu. Flow on see-eest suutnud tekitada endale aastatega väga kindla, huvitava ja eripärase imago, kus saavad kokku kõige pöörasem ja julgem elektroonika, novaatorlik hiphop ning indie helgemad ja tumedamad poolused.
Võiks ju tunduda, et eriilmelised suunad lõhuvad festivali, aga asi on pigem vastupidi: korraldajad vaatavad popmuusikat kui üht terviksüsteemi, kus miski pole tabu ning happe-techno on samal pulgal raadiopopiga. Samuti on neil julgust muusikatööstuses toimuvaid protsesse ette näha, sest festivalil on esinenud korduvalt kohe-kohe tõusvad tähed, kellest räägitakse aasta pärast juba kõikjal.
Selline teadlik ja põhjalik lähenemine loob pinnase elamuseks, millega kuulajale pakutakse ootamatuid esinejaid, kelle kutsumiseks on vähestel julgust. Seetõttu pole ilmselt palju festivale – kui üldse –, kus võivad kõrvuti lavadel esineda kammermuusikasse kalduv Kelly Moran, viimaste aastate hinnatuim DJ Nina Kraviz, džäss-saksofonist Pharoah Sanders ja pealaval lõppkokkuvõttes veel new wave’i legend The Cure. Raju!”

Esilehe foto autor: Marianne Sandra Kukk