Müürilehe kultuurikalender aprillis
Lugemisaeg 5 minAprilliilmad on tavapäraselt heitlikud, nõnda pruugib kõikvõimalike kauaoodatud aia- ja rõduhängide vahele lähinädalateks igaks juhuks ka tubasemaid kultuurisündmusi planeerida. Õnneks jätkub neid nii kirjandus-, kunsti- teatri- kui ka moesõpradele, pea- ja ülikoolilinnast Valga ja Narvani välja.

Tartus Aparaaditehases avatakse täna, 4. aprillil (järjekordse suurejoonelise Galeriide öö raames) kell 18 veel üks galerii! KETT on Ajuokse alternatiivsete loomeinimeste kogukonna galerii ja pood, mis toob ühe katuse alla Balti- ja Põhjamaade ning ukraina kunstnikud. Aga muidugi on sel pidulikul puhul avatud ka esimene grupinäitus „võtame enda mitte liiga tõsiselt võtmist väga tõsiselt”, kuhu on kaasatud kunstnikud Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest.
6. aprillil jõuab Eesti Noorsooteatri lavale Noorsooteatri ja EMTA lavakunstikooli koostöölavastus, George Orwelli samanimelisel romaanil põhinev „1984” (noortele ja täiskasvanutele vanuses 15+), lavastajaks Taavi Tõnisson. „1984” maalib halastamatu pildi maailmast, kus kõikjalviibiv Suur Vend valvab kodanike iga sammu ning keelab vaba mõtte. Totalitaarse režiimi kammitsais elav Winston Smith otsustab tõe ja armastuse nimel süsteemi vastu mässata. Laval EMTA lavakunstikooli 32. lennu üliõpilased.
Põhjala tehase angaarides on võimalik saada 11. aprillil kell 19–22 osa uuest kuumast PISTE moeetendusest, kus astub oma kollektsioonidega üles kümme noort eesti disainerit vanuses 14–19. Selle aasta teemaks on „Tekstiilid/tekstuurid”, mis tähendab, et laval saab usutavasti näha mustreid, kangaid, tekstuure, tekstiile, ülimvärvilisust ja/või neutraalvärvide kihte. Lisaks saab tutvuda õpilasfirmade toodetega ning avatud on teise ringi riideturg.

12. aprillil esietendub Kanuti Gildi SAALis Keithy Kuuspu ja Liisa Saaremäeli „Millest on tehtud väikesed tüdrukud”. Tandemi teine ühislavastus on püüe hoida end ebaküpses olekus. Lõputu ettevalmistuse läbi tehakse samm tagasi, mitte edasi. See on kriis enne keskeakriisi – katse muuta omlett taas munaks.
Keset Läänemerd asuval saarel elab neli inimest: Hans, Inna, Angela ja Karl. Hans on loonud perele saarest kogu maailma, Angela teab ainult seda, mida Hans on rääkinud, Karl teab rohkem, kui ta välja näitab. Aga mida teab Inna? Vaba Lava psühholoogiline draama „Unistuste saar” on lugu ellujäämisest, hirmust ja võimust. See on muusikaline rännak unistuste saarele. Dramaturg Andra Teede, lavastaja Maciej Podstawny (POL), laval Ott Kartau, Ülle Kaljuste, Marten Kuningas ja Maria Liive. Esietendus Narva Vabal Laval 12. aprillil, edaspidi ka Tallinnas ja Tartus.
16. aprillil algusega kell 19 kuulutab noorte kirjandusajakiri Värske Rõhk Tartus Aparaaditehases asuvas Säsin Stuudios välja 2024. aastal ajakirjas ilmunud tekstide paremiku – laureaadid selguvad kategooriates luule, proosa, kriitika ja vaba. Pidulikul sündmusel võtavad sõna muidugi laureaadid, lisaks esineb kirjanik ja Värske Rõhu kolleegiumiliige Carolina Pihelgas ning muusikat teeb Simone Minn.

Nagu ikka, koguneb Prima Vista juba enne maikuist kirjandusfestivali üheks päevaks ka partnerlinnas, milleks on tänavu taas Valga. 29. aprillil saab Valga Kultuurikeskuses sestap tutvuda festivali tänavuse patrooni Kai Aareleidi ning läti kirjaniku Andris Kalnozolsiga, hiljem esitletakse Toomas Kiho luulekogu „Pundinuiad”, endisest luureohvitserist Valgamaa kirjanik Taavi Liias peab aga ettekande sõjast eesti kirjanduses. Lisaks programm lastele, A. Gailiti nimelise novelliauhinna väljakuulutamine, raamatulaat jne.
30. aprillil algusega kell 19 seavad nurjatud jutupaunikud end sisse Winkelisse, et seal produtsendi ja õhtujuhi Cameryn Moore’i toel oma kirglike lugudega metsikumatesse või tüünematesse looduslikesse paikadesse seigelda, sest smut slam’i ehk nurjatu jutuvestmisõhtu mikrofon on sel korral avatud teemal „Loodusrõõmud”. Slämmarina saad jutustada inglise keeles tõestisündinud loo, kuulajana puistata anonüümselt südant. Parimatele auhinnad Ulakalt Kaunitarilt.
Kevad tõi Fotografiskasse fotokunsti korüfee Elliott Erwitti (1928–2023) retrospektiivnäituse „Läbi Elliott Erwitti mänguliste silmade”, mis seikleb läbi fotograafi seitsme loomekümnendi. Ligi sajast pildist koosnev suurnäitus esitleb tänavafotograafia meistriklassi ning toob esile Erwitti ainulaadse, elu mänglevat kergust ja vaimukust tabava pildikeele, aga nähtavasti ka oskuse olla „õigel ajal õiges kohas”. Väljapanek jääb avatuks augusti lõpuni.

Flo Kasearu isikunäitus „Ainult mitte minu tagahoovis” on Kai kunstikeskuses avatud 3. augustini. Keskendudes NIMBY mõtteviisile (not in my backyard – mitte minu tagahoovis) uurib Kari Conte kureeritud näitus avaliku ja eraomandi vahelisi suhteid ning julgustab külastajaid süvenema küsimustesse, mis on seotud linnas ja maal toimuva arendustegevuse, üldsuse kaasamise ja kohalike väärtustega. Näitusel küsib Kasearu: milline on kogukonna vastutus ühist hüve silmas pidades, kui uued arendused uksele jõuavad?
EKA Väligaleriis on 25. maini avatud Anu Jakobsoni isikunäitus „Finite_Jest.psd”. Jakobsoni maalid käsitlevad internetikultuuri, kasutades sümboolseid kujutisi ja veebis levinud märke. Maalides ajutisi digitaalseid sümboleid toimib kunstnik sarnaselt iidsete tsivilisatsioonide asukatega, kes talletasid hieroglüüfide ja kiviraiega tollaseid võimumehhanisme ja kollektiivset identiteeti. Kuraator Kaisa Maasik, näitus avatud ööpäevaringselt ja iga ilmaga.
Iga päev helistavad kümned inimesed raadiosse, et väljendada oma seisukohti. Soovida õnne. Osaleda diskussioonis. Küsida nõu. Olla kuuldud. Olla märgatud. Olla… Ekspeditsiooni „Eeter” räägib inimese lõputust igatsusest midagi tähendada. Lavastuses kasutatakse katkeid raadio otse-eetrisse tehtud telefonikõnedest. Lavastaja Ringo Ramul, dramaturg Priit Põldma (kes kuuldavasti kuulanud lavastuse tarvis kümneid tunde raadiosaateid „Vox Populi”, „Uudis+” ja „Õnnesoovid”).