Käesolev jaanuar saab kardetavasti olema taaskord kultuuriliselt pigem kodune aeg, aga midagi siiski toimub küll.

Lexsoul Dancemachine. Foto: Taavi Muide

Ehkki mitmeski Eesti linnas ei toimu hetkel kultuurilises plaanis pea mitte midagi, leidsime siiski veidi toredaid tegevusi, millega jaanuaris enda meelt lahutada – või hoopis ergutada.

Eesti funk-souli lipulaeva Lexsoul Dancemachine’i YouTube’i kanalil on võimalik vaadata dokumentaalfilmi „Can we make it?”. Ako Lehemetsa kokku pandud 45-minutiline linateos kujutab bändi teekonda läbi keerulise 2020. aasta takistuste ja õnnestumiste. Lava- ja kaadritaguseid kaadreid leidub nii Lääne-Virumaal toimunud bändilaagrist, kevadisi ärevusi trotsiva 3. stuudioalbumi „Lexplosion II” sünnist ning suvistest tipphetkedest.

Jupiteri keskkonnas on kõigil huvilistel aga võimalik vaadata Elen Lotmani möödunud aastal valminud dokumentaalfilmi „Vseviov”. Tegemist on portreefilmiga Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessorist, tudengite lemmikõppejõust ja rahva poolt armastatud raadiohäälest David Vseviovist, kes on suutnud ka kõige kuivemad ajaloosündmused müstiliste lugudena kuulajate hinge valada. Väga kenasti sobib „Vseviov” oma rahuliku stiili ja portreteeritavaga vaatamiseks tänastel neurootilistel aegadel.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, toimub 16.–17. jaanuarini folgipealinnas visuaalkunstifestival Viljandi Tuled. Tegemist on platvormiga, kus kohtuvad eri kultuurivaldkonnad: arhitektuur, kunst, multimeedia ja valguskujundus. Koostöös oma ala kunstnikega luuakse kohaspetsiifilisi ning ruume nihestavaid installatsioone, mis annavad suurepärase võimaluse Viljandi linnaruumi (taas)avastamiseks. Osalevad kunstnikud: Maris Tomba, Oliver Kulpsoo, Maari Soekov, Siim Reispass, Mikk-Mait Kivi ning Sasha Mirson.

Lavastuse „VIDEO: TÄIELIK ŠOKK! SÜNDMUSKOHAL KAOS, TUVID MINESTUSES” plakat

Jällegi – kui kõik läheb plaanipäraselt, toimub 22. jaanuaril Tartu Uues Teatris lavastuse „VIDEO: TÄIELIK ŠOKK! SÜNDMUSKOHAL KAOS, TUVID MINESTUSES” esietendus. Žanriliselt on tegemist „väljakannatamatu ärevusega kolmes toas”. Ja nõnda ta vaataja ette ilmubki – korraga kolmes toas, kus kõigis on inimesed, kes tahavad aru saada, mis juhtus ja mis edasi saab. Aegamisi selgub, et mõnes toas on asjadest aru saadud paremini ja mõnes kehvemini. Autor-lavastaja: Elise Metsanurk.

Ulmesõpradele meenutame, et perioodiliste veebiulmeajakirjade Reaktor ning Algernon aastalõpunumbrid on veebis üleval ja ootavad lugejaid! Reaktorist leiame näiteks kolm algupärast ulmejuttu (Tormi Ariva, Risto Jurvanen, Helina Ravasoo), portsu arvustusi ja põhjaliku intervjuu Meelis Kraftiga, Algernonis kirjutavad Karen Orlau, Mario Pulver ning Siim Veskimees, aga juttu tuleb ka Mary Poppinsist ja Dostojevskist.

Sotsiaalne ettevõte Köömen, mille spetsialiteediks on Araabia köök, on tulnud taas lagedale sümpaatse algatusega. Nimelt on asutud korraldama eestikeelseid Zoomi-põhiseid toidukoolitusi süüria, iraani ja palestiina kokkade juhendamisel. Uusi retsepte ja nippe avastada saab nii ise, n-ö eraisikuna, aga lisaks on võimalik tellida veebikoolitusi ka oma sõpruskonnale või hoopis töökollektiivile! Kuivõrd koosviibimisi on praegu keeruline organiseerida, aitavad ehk ühiskokkamised veebis igatsust sõprade või kolleegide järele pisut leevendada! Esimene veebi-ühiskokkamine toimub juba 17. jaanuaril, mil Palestiina pidulaua saladusi tutvustab Köömeni kokk Jameela!

Kui vahel tabab kodukontorilaua taga tunne, et tore oleks piirangute kiuste end veidike liigutada, siis tasuks ehk proovida kätt (või jalga) mõnes online-joogatunnis! Appi tuleb muidugi vana hea YouTube, aga kui tahaks kuulda oma kodusel matil eesti keelt, võib hoopis uurida, mis võimalusi pakuvad selleks mõned meie oma joogastuudiod, näiteks City Yoga ja/või Infra Jooga. Lisaks pruugib hoida pilku peal Facebooki grupil „Jooga ja BodyBalance Mariega” (treener Marie Pullerits), aga oskuslikud guugeldajad leiavad küllap veelgi toredaid variante.