Müürilehe kultuurikalender juulis – kuhu minna, mida teha?
Lugemisaeg 4 minHea uudis on see, et juulikuu tõotab sedakorda tulla päikseline ja pidune ja muidu kultuurne. Milliseid sündmusi aga teistele eelistada? Seejuures on teadagi eriti kriitiline periood, mil jalka EM on läbi, kuid olümpia ei ole veel alanud!
Alljärgnevalt väike valik võimalikke üritusi ja kokkusaamiskohti, mida võib, aga ei pruugi arvesse võtta – sest, nagu teadis vanarahvas: kui valikut on küllaldaselt, tasubki teha valikuid! (Vt ka: mõtle oma peaga jne/vmt.)
Juba sel reedel, 2. juulil seavad Tallinna peosõbrad sammud lopsakasse salahoovi Plastikusse, kus seab puldi üles Haigla Pidu. Hommikuni meie teenistuses Haigla DJd: Kris Luigend, Jan Tomson, Ats Luik. Järgmisel päeval ehk 3. juulil tasub aga juba põrutada Emajõe Ateenasse, kus Rütmika poisid Naiivi laeva hõivavad. Rütmika @ NAIIV, kogu öö: klmn b2b Tanel Mütt.
Kelle jaoks kaks reivi nädalavahetusel liiga paljuks läheb, seavad aga sammud sillerdavale Saaremaale, kus Triigi Filharmoonia nime all tegutseva suvise muusika- ja kunstilava juures on avatud Keiti Vilmsi heategevuslik kalambuurinäitus „Neuroosiaia kuninganna”, pakkudes pärast pikale veninud koroonaaega arvestatavat hingevaluvaigistit! Heategevuslik mõõde tähendab seda, et väljapaneku väisamise eest küll tasu ei küsita, kuid Keiti kutsub külastajaid üles toetama naiste tugikeskusi psühhiaatrilise abi võimaldamiseks.
Seejuures on laupäeval, 3. juulil võimalus Keitiga Triigi Filharmoonias ka kohtuda, kui kell 17.15 näitus pidulikult avatakse. Kohe seejärel (kell 18) toimub sealsamas aga Peedu Kassi teose „Hiiglase hällilaulud” – kontrabassile ja keelpilliorkestrile – maailma esiettekanne!
Ka suvelavastusi tõotab tulla ohtrasti, näiteks toob Vanemuine lavale George Orwelli „1984” – kust leiab küllap mitmeid paralleele ka tänapäevase või kujutletud lähituleviku ühiskonnaga. Teose sündmused toimuvad totalitaarses riigis, kus valitseb Suure Venna kultus, iseseisev mõtlemine on keelatud ning inimesi jälgitakse igal võimalikul moel; ajalugu on ülekirjutatud ning olevik salastatud. Lavastaja Karl Laumets, muusikaline kujundaja Vaiko Eplik, laval teiste seas Robert Annus, Gert Raudsep, Marika Barabanštšikova, Ott Sepp. Lavastust näeb kokku kümnel korral ehk kuni 10. juulini Tartus Kammivabriku sündmuskeskuses (Teguri 28a).
Iga-aastaseks planeeritud kunstifestival „Ma ei saa aru” tõstab tänavusel esimesel korral 10.–11. juulini Telliskivi Loomelinnakus fookusesse tänavakunsti. Harjutame koos mittemõistmist ja mitmetimõistmist, arendame visuaalset kirjaoskust ning jälgime individuaalseid ja ühiskondlikke tõrkeid-stigmasid, mille kaudu me üht teost taevani kiidame, aga teise kiirustades plätserduseks loeme. Kavast leiame live-joonistamisi, tänavakunstituure, vestlusringe ja töötubasid.
15. juulil etendub Tallinna kruiisisadama alal kahel korral (kell 19 ja kell 22) muusikaline suurlavastus „OOKEAN”, mis jutustab vee ja tule koreograafia, kehakeele ning võimsa muusika abiga maailmamerede tervisest. Helilooja Ülo Krigul, dirigent Risto Joost, lavastaja Ran Arthur Braun. Laval on orkester Tallinn Sinfonia ja kammerkoor Voces Tallinn, kaheksameetrist hiigelnukku juhib nukumeeskond Hispaaniast.
15. juulil algusega kell 19 on kaunis Manufaktuuri kvartalis (Manufaktuuri 5) Koplis kavas ajada juttu tarkade inimestega, kuulata muusikat, ehk lugeda ka natuke luulet ning sooritada väike etüüdki – toimub esimene Uue Loomingu Maailma (ULMa) Kultuuriklubi kokkusaamine, mis keskendub märksõnale „ruum”. Õhtut juhib Indrek Spungin ja uut plaati esitleb Saint Cheatersburg.
16. juulil, pea kuu enne põhifestivali toimumist, teeb The Dark Side of the Moon HALLis sooja ööpäeva kestva eelpeoga, kus astuvad peaesinejatena üles staažikas elektroonilise muusika artist Steffi ning DJ ja praeguse aja üheks tabavamaks plaadikogujaks tituleeritud Francesco Del Garda.
Ning lõpuks, n-ö kirsina tordil / punktina juulil kutsub selgi aastal Sõru Saund puhkuse lõppu (või hoopis algust?) veetma idüllilisele Hiiumaale, kus saab 29.–31. juulini kolme päeva jooksul osa päikeselistest (või hoopis vihmastest?) päevadest täis live– ja DJ-muusikat. Peakülaliseks on kutsutud legendaarne Jimi Tenor, aga kohale on lubanud teiste seas saabuda veel näiteks Valge Tüdruk, muidugi ei möödu pidu ka peakorraldaja Siim Nestori suurte lemmikute Väikse PD ja Mannata.