Müürilehe kultuurikalender juunis – Päriselt. Toimubki. Üritusi!
Lugemisaeg 4 minIme on sündinud, eriolukord on lõppenud ja juba saabki esimesed arglikud sammud kultuuriväljal sammuda, mõistagi järgides erinevaid ettevaatusabinõusid. Mida aga selle vastleitud vabadusega kohe peale hakatagi? Alljärgnevalt mõned hoolikalt valitud palad.
5. juunil kell 18 avatakse Tartus kultuuriklubis Promenaadiviis (aadressil Promenaadi 5) Delegatsioon K nimelise kunstidaamide ühenduse (Koosseisus KAIRO, Kärt Kunnus, Kristina Viin ja Kudrun Vungi) müüginäitus „Emajõe Aphrodite”. Nagu pealkiri vihjab, on väljapanek kummardus nii Tartule kui ka naistele! KAIRO on valinud näitusele oma varem eksponeerimata teoste seast naispeategelastega maalid, Kärdi omade rõhk on mängul värvidega, Kristinalt näeme tuttavaid isikuid kujutavaid töid, Kudrun jätkab rõõmsate ja head tuju süstivate maalide lainel.
Aga see pole muidugi veel kõik, samal õhtul ehk 5. juunil kell 20 toimub eriti eksklusiivne pidu Emajõe Ateena autsaiderkultuuri peastaabis Sodiaagis (Riia 24b). Lavale astuvad tuntud show-artistid DJ Heiki ja popstaar Raits, kes kostitavad publikut hitiralliga 90ndate ja retromuusika maailmast! Pileteid müüakse ainult 50 inimesele, karta võib, et mustal turul läheb tihedaks rebimiseks ja üksteise ülepakkumiseks!
Järgmisel päeval ehk 6. juunil kell 15–18 avatakse Aparaaditehase hoovis Kogo galerii uus päevakajane grupinäitus „Aeg unistada või karta?”. Osalevad kunstnikud Alexei Gordin, Elina Vītola, Kristi Kongi, Eike Eplik, Kadri Toom, Kiwa, Laura Kuusk, Martiini, Holger Loodus, Kristel Saan. Praegu on teada, et Martiini ja Kiwa mängivad avamispäeval plaate, kõik muu selgub kohapeal.
16. juunil kell 18 esitletakse Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19) kirjandusliku teisipäeva raames Eesti värske jutukirjanduse paremikku koondavat teost „Eesti Novell 2020”. Eelmiste aastate kogemusest võib juba üsna kindlalt väita, et Tartu esitlused on alati pöörasemad kui pealinna omad, tasub kasvõi Tallinnast kohale tulla! Raamat sisaldab 17 novelli, autorite seas on näiteks Margit Lõhmus, Maarja Kangro, P. I. Filimonov, Tauno Vahter, Maimu Berg, Andrei Ivanov, Kertu Moppel jpt.
Sündmusi jätkub ka juuni teise poolde ning äärealadele, nii ei puudu kavast ka Lõuna-Eesti igasuviseid tippsündmusi Peipsi ääres Varnja alevikus (Kesk 27) Voronja galeriis. Sel suvel saame näha galerii seitsmendat hooaega ja näitust „Kättemaks/Mесть/Revenge”, mille kuraatoriks on kutsutud peipsikandimees Vahur Afanasjev. Suurt avamispidu seekord ei tule, aga vaikselt tehakse väravad lahti 20. juunil. Kättemaksuteemat lahkavad kunstnikud mitmest põlvkonnast, aukohal on mõistagi vanameistri Jüri Arraku töö. Õlimaalidega on esindatud Johanna Mudist, Liisi Örd ja Sten-Ingvar Lainjärv ning Toomas Kuusingult on nii õlimaale kui ka graafikat. Lisaks Rait Präätsi klaasikunst, Evelin ja Jevgeni Zolotko videoeksperiment ning Rainer Jancise heliinstallatsioon.
Praegu jääb muidugi mulje, nagu kõik kultuur toimukski Lõuna-Eestis! Aga ei. Kuni 26. juulini on Telliskivi loomelinnakus Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses avatud Silvia Pärmanni näitus „Riigid, mida pole olemas”, mis võimaldab heita pilgu inimeste argipäeva vabariikides, mis on vabad ja riigid vaid nime poolest. Kokku esitletakse väljapanekul ülesvõtteid 11 paigast, mille hulgas nii Eestiga kunagi ühte saatust jaganud Abhaasia, Mägi-Karabahh ja Tšetšeenia kui ka palju eksootilisemalt kõlavad Somaalimaa ja Lääne-Sahara ning puhkuserõõme tõotav Põhja-Küpros.
Mai lõpus avati Tallinnas aadressil Tehnika 15 uus kaasaegse kunsti galerii Hoib. Galerii asutaja Lilian Hiobi kureeritud avanäitus kannab pealkirja „Katkendeid minevikust ja kihte tõelisusest”. Viis kunstnikku (Alice Hagenburch, Raluca Manaila, Denisa Štefanigova ning Lisann Lillevere ja Johanna Ruukholm) uurivad siin kollektiivsuse tekkimise võimalikkust intiimsete narratiivide ja objektide kaudu. Teema avaneb maali, performance’i, graafika ja skulptuuri meediumites. Galerii on avatud ettehelistamisel numbrile +372 527 2556.
Tallinna Ülikooli filosoofiahuvilised üliõpilased tulid mai lõpus välja värske podcast’iga „Filotsoon”. Mitmetel nüüdisaega käsitlevatel filosoofilistel teemadel kutsutakse vestlema asjatundjaid, näiteks seni on lahanud keskkonnafilosoofia küsimusi Ulrike Plath ja Margus Vihalem, feminismi üle arutanud Kadri Simm ja Raili Marling ning kontinentaalsest ja analüütilisest filosoofiast jutustanud Roomet Jakapi ja Tõnu Viik. Saated on kodulehel varustatud kompaktse põhimõistete sõnastiku ning soovitusliku lugemisvara loeteluga, nagu akadeemilises keskkonnas tavaks!